Čechům dělala problémy norská defenzíva. Jediný gól dal Kovář v prodloužení

11. 5. 2017 18:38
České hokejové reprezentaci dělala v jejím čtvrtém vystoupení na mistrovství světa v Paříži problémy norská defenzíva. Po šedesáti minutách byl stav zápasu bezbrankový a rozuzlení přineslo až prodloužení, v němž se prosadil Jan Kovář.
Češi vstřelili Norům jediný gól v prodloužení
Češi vstřelili Norům jediný gól v prodloužení | Foto: Michal Eger

PařížČeští hokejisté porazili ve čtvrtém zápase na mistrovství světa v Paříži Norsko 1:0 v prodloužení a se sedmi body se posunuli na třetí místo ve skupině B. Vyrovnané utkání bez velkých šancí rozhodl v čase 61:25 útočník Jan Kovář.

Český tým měl po celý zápas výraznou střeleckou převahu, ale recept na brankáře Larse Haugena v normální hrací době nenašel. Možnou blamáž s Norskem, kterému národní mužstvo podlehlo dosud jen jednou na světovém šampionátu v roce 2010, odvrátil až v prodloužení Kovář. Čisté konto udržel Pavel Francouz.

Voráček zpět v sestavě

V sestavě českého týmu se objevil i kapitán Voráček, jenž nedohrál předešlý duel proti Finsku. Oficiálně však hrál až ve třetím útoku, kouč Jandač se totiž rozhodl na elitní formaci Norska vedenou Patrickem Thoresenem nasazovat Hanzlovu řadu.

V úvodu utkání se dlouho nic zajímavého nedělo, v poklidné atmosféře arény v Bercy si Češi vytvořili tlak až na přelomu 6. a 7. minuty. Poté byli vyloučeni Bonsaksen a Forsberg, kteří se na sedm sekund sešli na trestné lavici, k českému gólu to ale nevedlo. Hned dvakrát nebezpečně, ale nepřesně střílel Pastrňák. Neprosadil se ani Horák.

Francouz v české brance se dlouho nudil, zpozornět musel až v 18. minutě při Gudasově vyloučení. I tak si ale v první třetině připsal jen tři zákroky. Jeho protějšek Haugen dvanáct.

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky zkoušel změnit bezbrankový stav Červenka, ale neuspěl stejně jako Rosseli Olsen na druhé straně. Zkouška české defenzivy přišla ještě před polovinou zápasu, kdy byl nejprve vyloučen Voráček a následně hráli jeho spoluhráči v pěti. Na 24 sekund tak musel český tým do tří.

Norský kouč Petter Thoresen si vzal oddechový čas, aby mohl ponechat na ledě svůj elitní útok, Francouz však udržel čisté konto. Poradil si i s šancí Kena Andrého Olimba již v klasické početní výhodě. Ve 35. minutě se snažil individuálně prosadit Voráček, ani on ale neuspěl.

Jandač pozměnil ve třetí třetině útoky

Bezbrankový stav přiměl Jandače změnit složení útočných formací, i kvůli Hanzlově vyloučení si však ve třetí třetině dlouho připisoval zákroky jen Francouz. Haugen poprvé zasahoval až v 50. minutě po Voráčkově akci. Následně si poradil s pokusy Krejčíka a Pastrňáka.

V 55. minutě mohl rozhodnout Olden, jeho střelu po přečíslení dva na jednoho ale Francouz skvěle zlikvidoval. I díky tomu skončil zápas v normální hrací době nerozhodně. Hrdinou utkání se nakonec stal Kovář, jenž se prosadil po přečíslení a spolupráci s Pastrňákem.

Další utkání čeká svěřence trenéra Josefa Jandače již v pátek proti Slovinsku.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

ČR - Norsko 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka a nahrávky: 62. Jan Kovář (Pastrňák, Jeřábek). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Stricker (Švýc.) - Oliver (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6381.

ČR: Francouz - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek - Řepík, R. Hanzl, Birner - Pastrňák, Jan Kovář, T. Zohorna - Voráček, Plekanec, Červenka - Hyka, Horák, Vrána. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen - M. Olimb, Patrick Thoresen, K. A. Olimb - Röymark, Rosseli Olsen, Bastiansen - Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg - Trettenes, Olden, Roest - Karterud. Trenér: Petter Thoresen.