Jágrův malíček, Vokounova odveta a zkrat dřevorubce. Taková byla potřetí zlatá Vídeň

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2020 15:03
Před patnácti lety čeští hokejisté porazili ve finále mistrovství světa Kanadu 3:0 a přivezli zlato z turnaje, který byl díky výluce NHL nabitý největšími hvězdami. Vídeň byla pro český, potažmo československý hokej potřetí v historii vítězná. Připomeňte si s námi památné momenty šampionátu.
Radek Dvořák slaví rozhodující gól v semifinále MS 2005.
Radek Dvořák slaví rozhodující gól v semifinále MS 2005. | Foto: ČTK

Parádní Dvořákova trefa

Před branami finále čekali Švédové, v sestavě s Henrikem Lundqvistem, Danielem Alfredssonem, Henrikem Zetterbergem nebo bratry Danielem a Henrikem Sedinovými.

Češi znovu dlouho čekali na gól. Po brance Jonathana Hedströma prohrávali 0:1 a tvrdě naráželi na švédská skaliska. Až pár minut před druhou pauzou je rozčísla rána pod břevno v podání Petra Čajánka.

Ve třetí třetině si Straka našel zpomalenou Prospalovu střelu, zametl puk za Lundqvista a finále bylo na dosah. Jenže v 53. minutě srovnal Daniel Sedin na 2:2, a tak se šlo opět do prodloužení. Obrovské drama.

V páté minutě prodloužení rozjel postupovou akci Židlický, přenechal puk Radku Dvořákovi, a ten střelou přes obránce pokořil švédského gólmana. Kotouč trefil brankovou kameru a okamžitě vylétl ven. Nicméně rozhodčí u videa potvrdil gól a posvětil české oslavy.