Češi připsali povinnou výhru, Francii nasázeli pět gólů

7. 5. 2015 18:27
Čeští hokejisté podruhé na světovém šampionátu zvítězili.
Radost českých hokejistů po jedné z branek do sítě Francie.
Radost českých hokejistů po jedné z branek do sítě Francie. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Povinné tři body jsou doma. Čeští hokejisté ve čtvrtém utkání na světovém šampionátu zaznamenali druhé vítězství. Francii definitivně zlomili až ve třetí třetině a vyhráli jasně 5:1. Dvěma brankami se blýskl obránce Ondřej Němec, další góly přidali Vladimír Sobotka, Jaromír Jágr a Roman Červenka.

"Po dvou dnech volna pro nás asi bylo trochu těžké se rozjet, což bylo vidět. Chtěli jsme od obránců dobré střely před bránu, a abychom tam chodili, což se v první třetině moc nedělo. Gól Ondry Němce byl hodně důležitý a pak už jsme to zvládli," řekl v rozhovoru pro Českou televizi asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Utkání jsme sledovali živě.

Zprvu se české vítězství ale nerodilo snadno. Domácí hráči měli převahu, tlačili se do zakončení, ale ta pochytal gólman Hardy nebo zblokovali francouzští hráči. Neprosadili se tak Kovář, Hertl ani Hejda po teči Voráčka. Před Pavelcem v první třetině naopak zahrozili Fleury a Treille.

Skóre se měnilo až brzy po první přestávce. Poté, co zahodil velkou příležitost Chakiachvili, se konečně zavlnila síť za Hardym, když na modré napřáhl Němec. Hned nato se za francouzským brankářem rozezněla zvonkohra tyčí, které nastřelili Simon a Červenka.

Ve 27. minutě už ale Sobotka mířil přesně a zvýšil na 2:0. Francie ovšem rychle odpověděla, když obrana zapomněla na Hecquefeuilleho, který snížil. Kovář hned mohl znovu vrátit týmu dvougólový náskok, ale znovu nastřelil tyč.

Zlom přišel ve třetí třetině

Francouzi přitvrdili a po zákroku Sachy Treilleho se těžko sbíral z ledu Němec. Jágr se dostal do strkanice s Rousselem, když bránil Simona. Při hře čtyř proti čtyřem zahrozil Fleury a Francouzi se pak neprosadili ani v první přesilovce při Zaťovičově trestu.

Definitivní zlom přišel ve třetí třetině. A v hlavní roli byl nejstarší člen mužstva Jágr, který se nejdřív objevil v sólu, který ale kvůli dobré práci francouzského obránce musel zakončovat bekhendem a Hardy vyrazil. Na jeho dorážku po ráně Kováře ve 45. minutě už byl ale krátký.

Za šest minut Češi náskok pojistili. Hertl v úniku proti Hardymu nestihl dobře zakončit, ale zpoza branky našel Němce, který potvrdil svůj střelecký podvečer. Výsledek ještě dovršil v přesilovce Červenka.

"My jsme počítali s tím, že Francouzi budou dobře bruslit. Takže jsme za stavu 0:0 nepanikařili. Říkali jsme si, že musíme hrát pořád stejně, že to tam spadne," přiznal po zápase právě Červenka.

Gól Jaromíra Jágra:

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

ČR - Francie 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Jan Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) - 29. Hecquefeuille (Lamperier, Guttig). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Rantala - Suominen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 17.110.

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Simon - Červenka, Novotný, Erat - Smoleňák, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Besch, Janil, Diedue Fauvel, Chakiachvili - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Claireaux, Lamperier, Guttig. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.