reklama

Čechy čeká na MS derby proti Slovákům. Poradit si musíme s každým, říká Pešán

Český útočník Dmitrij Jakin by si mohl za rok zopakovat divoký souboj se slovenským brankářem Markem Čiliakem Český útočník Dmitrij Jakin by si mohl za rok zopakovat divoký souboj se slovenským brankářem Markem Čiliakem autor: Reuters
Čeští hokejisté budou hrát na mistrovství světa v roce 2021, které společně uspořádají Bělorusko a Lotyšsko, v základní skupině A v Minsku.

V běloruské metropoli se utkají s Ruskem, Švédskem, Švýcarskem, Slovenskem, Dánskem, Běloruskem a Velkou Británií. Složení skupin dnes zveřejnila na svém webu Mezinárodní hokejová federace (IIHF).

Rada IIHF schválila, že ve druhé skupině B, jež se odehraje v hlavním městě Lotyšska Rize, změří síly Kanada, Finsko, USA, Německo, Lotyšsko, Norsko, Itálie a Kazachstán.

Ve srovnání s žebříčkem IIHF, na jehož základě jsou skupiny sestavovány, nastala změna ve skupině A, kde Kanadu nahradili hokejisté Ruska. "Rada IIHF tak vyhověla žádosti Běloruska, které má jako pořadatelská země právo navrhnout z marketingových důvodů ve složení skupin jednu změnu. Vzhledem k jejich předpokládanému počtu jsou ruští fanoušci pro pořadatele pochopitelně velmi atraktivní," vysvětlil generální sekretář Českého hokeje Martin Urban.

"Podobné přesuny nejsou neobvyklé, přistoupili k nim například i pořadatelé neuskutečněného šampionátu ve Švýcarsku," dodal Urban.

"Na šampionátu chceme uspět a soupeře si proto nevybíráme, poradit si musíme s každým," uvedl budoucí trenér reprezentace Filip Pešán.

"Pokud jde o změnu ve složení skupiny, zásadní rozdíl mezi Kanadou a Ruskem nevidím. Další komentáře by byly předčasné, protože v současné době nevíme, jak bude vypadat příští sezona NHL, a od toho se budou odvíjet i soupisky, s nimiž jednotlivá mužstva na mistrovství světa přijedou," prohlásil Pešán.

V porovnání s letošním šampionátem, o který připravila pořádající Švýcarsko pandemie koronaviru, mají Češi ještě jednoho odlišného soupeře - Švýcary místo hokejistů Německa.

Světový šampionát v příštím roce je delší dobu naplánovaný na 7. až 23. května, a to pod sloganem "Vášeň. Bez hranic." Velmi pravděpodobně se ale bude hrát o něco později. Rada IIHF s ohledem na opatření a vývoj situace spojené s pandemií navrhuje odložení turnaje o dva týdny. Nově navrhované datum 21. května až 6. června ale podléhá ještě schválení na mimořádném kongresu, který by se měl uskutečnit ve virtuální podobě ve středu 24. června.

O dva týdny později by se měly odehrát rovněž šampionáty první divize skupiny A i B. Rada to doporučila hlavně proto, že očekává v jednotlivých zemích opoždění obvyklého začátku národních soutěží, které přitom finišují vyřazovacími boji ještě před startem MS.

"Již nyní je zřejmé, že začátek sezony bude v mnoha našich špičkových ligách pozdržen," uvedl prezident IIHF René Fasel. "Musíme se pokusit přizpůsobit náš rozvrh ročníku tak, abychom dali evropským ligám a klubům několik dnů navíc, aby mohly sezonu dokončit," dodal Fasel.

Bělorusko i Lotyšsko už jeden šampionát uspořádaly - v Rize se hrálo v roce 2006, v Minsku o osm let později. Minsk Arena s kapacitou 15.086 diváků bude hlavním dějištěm turnaje. Vedle základní skupiny A se v ní budou hrát i dvě čtvrtfinále, oba semifinálové duely a utkání o medaile. Arena Riga má kapacitu 10.300 diváků.

Titul budou po loňském triumfu v Bratislavě obhajovat Finové. Český tým skončil pod vedením kouče Miloše Říhy staršího, jemuž dvouletá smlouva vyprší na konci května, čtvrtý.

Složení skupin MS 2021:

Skupina A (Minsk): Rusko, Švédsko, Česko, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Bělorusko, Velká Británie.

Skupina B (Riga): Kanada, Finsko, USA, Německo, Lotyšsko, Norsko, Itálie, Kazachstán.

reklama