reklama

Češi si částečně můžou "vybrat" soka pro čtvrtfinále, Švýcarům jde o všechno

Češi se díky výkonům na mistrovství světa dostali na první místo moskevské skupiny. Teď jim jde hlavně o to, aby zůstali před Švédy. Češi se díky výkonům na mistrovství světa dostali na první místo moskevské skupiny. Teď jim jde hlavně o to, aby zůstali před Švédy. autor: Reuters
Vyhnou se čeští hokejisté stěhování do Petrohradu? A koho do čtvrtfinále mistrovství světa vyfasují? Rozhodne dnešní duel s neoblíbeným Švýcarskem. Půjde o generálku, jak se patří, neboť soupeři jde o všechno. Pozor, úvodní buly tentokrát padne už v 11:15.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Vyhnou se čeští hokejisté stěhování do Petrohradu? A koho do čtvrtfinále mistrovství světa vyfasují? Rozhodne dnešní duel s neoblíbeným Švýcarskem. Půjde o generálku, jak se patří, neboť soupeři jde o všechno. Pozor, úvodní buly tentokrát padne už v 11:15.

Pokud Švýcaři nevyhrají v základní hrací době, na turnaji končí. Bez šance ale nejsou, protože na Čechy umí. Na velké akci je porazili čtyřikrát z posledních pěti pokusů.

Čím to, že tuzemské reprezentaci švýcarský hokej nesedí? Asistent trenéra Jiří Kalous popisuje neoblíbeného soupeře následovně: "Hrají fyzický hokej plný osobních soubojů. Musíme se připravit na jejich zarputilost. Mají výborně poskládaný tým. Víme, že nás čeká hodně těžký zápas."

Nezkušený mančaft plný nováčků tudíž zažije ideální generálku před vyřazovacími boji. Tím spíš, že také má o co hrát.

Německo, USA, nebo Slovensko?

Základní cíl je jasný – zůstat v Moskvě. Aby se Češi nemuseli zdlouhavě přesouvat do Petrohradu, potřebují ve skupině zůstat před Švédskem. K jistotě jim chybí jediný bod, ten ovšem ani nebude třeba, pokud Seveřané večer neporazí favorizované Rusko v základní hrací době.

České fanoušky však více pálí jiná otázka: "S kým svěřenci Vladimíra Vůjtka rozehrají čtvrtfinále?" V úvahu připadá Německo, Spojené státy a Slovensko. Jasno může být už brzy odpoledne.

Pokud Češi porazí Švýcarsko za tři body, čeká je bitva s Američany, nebo Slováky. Kandidáti na čtvrté místo v petrohradské skupině se spolu v poledne střetnou, přičemž velkou výhodu má zámořský výběr. Aby Slovensko postoupilo, musí zvítězit v základní hrací době. Pro mužstvo, které poslední čtyři zápasy prohrálo s ostudným skóre 3:19, vcelku těžký úkol. Favorit je zkrátka jasný.

Kapitán Tomáš Plekanec a spol. budou mít hned jasno i v případě, když Švýcarsku odevzdají všechny body. Potom v rozhodujícím duelu půjdou na Němce.

Jakýkoliv jiný bodový zisk (výhra či prohra v prodloužení, případně na nájezdy) znamená, že o čtvrtfinálovém soupeři Česka bude jasno až po večerním zápasu Rusko – Švédsko.

Nové lajny, více gólů?

A který protivník by byl schůdnější? "Nevybíráme si, jdeme zápas od zápasu, tak tomu bude i nadále. Osobní přání taky nemám," říká Jiří Kalous. Podobně mluví i hráči.

Čtenáři Aktuálně.cz si jednoznačně nejvíc přejí Slováky, nejméně touží po Spojených státech, které loni porazily Česko v boji o bronz. Letos však nejsou tak suverénní. I proto, že mají ještě mladší tým (průměr necelých 23 let) se spoustou hráčů z univerzity.

Před utkáním se Švýcarskem trenéři poprvé výrazně zamíchali sestavou. Překopali poslední dva útoky, které by nově měly nastupovat v následujícím složení:

Lukáš Kašpar – Robert Kousal – Martin Zaťovič
Tomáš Filippi – Radek Faksa – Richard Jarůšek

Důvod? Více zapojit dosud nepříliš vytěžovaného Zaťoviče a dostat čerstvou posilu Faksu na pozici centra. Takový je recept na zvýšení gólové produkce, která v posledních zápasech drhne.

Dějiště světového šampionátu, kde začíná přituhovat, už opustili útočník Dominik Kubalík a bek Adam Polášek. Poslední místo na soupisce by tak měl obsadit obránce Petr Zámorský.

Duel s neoblíbeným Švýcarskem startuje v 11:15 a můžete ho sledovat v naší online reportáži.

reklama