Další výhra, Češi si poradili s Kazachy. Kubalík dal dva góly, opět zářil Sedlák

14. 5. 2023 21:47
Čeští hokejisté zvítězili v druhém duelu na mistrovství světa nad Kazachstánem 5:1 a zůstali bez bodové ztráty na třetím místě skupiny B za Švýcarskem a Kanadou.
Radost českých hokejistů.
Radost českých hokejistů. | Foto: Reuters

Český tým získal v úvodní části vedení 2:0 díky trefě obránce Jakuba Zbořila a přesilovkovému gólu Dominika Kubalíka. Krátce po polovině utkání sice snížil Maxim Muchametov, ale po 66 sekundách závěrečné části vrátil Jalonenovu výběru dvoubrankový náskok Sedlák. Ve 46. minutě se prosadil v početní výhodě Jan Košťálek a 61 sekund před koncem v přesilovce pěti proti třem se podruhé v utkání trefil Kubalík.

Od druhé třetiny chyběl v české sestavě centr první formace Filip Chytil, který odstoupil ze hry po zranění v obličeji po nešťastném zásahu.

Hned v úvodním střídání prověřili Šutova Červenka a Chytil. Po 99 sekundách se sice Kazachstánu naskytla přesilová hra po Sedlákově vyloučení, ale za 32 vteřin putoval na trestnou lavici i Beketajev a při hře čtyř proti čtyřem ve 4. minutě trefil Knot z pravého kruhu bližší spojnici.

Šutov si potom poradil se Zbořilovou střelou z mezikruží po přihrávce debutanta šampionátu Kauta a v další příležitosti neskóroval ani z dorážky obránce Košťálek. V čase 8:48 se Jalonenův tým ujal vedení. Zbořil se z pozice mezi kruhy trefil přes Sedlákovu clonu k pravé tyči a ve čtvrtém reprezentačním utkání oslavil premiérovou branku. Po vyloučeních Beketajeva a Šesťakova se českému týmu naskytla na 20 sekund i přesilovka pěti proti třem, ale zvýšili náskok až při klasické početní výhodě.

Kempný nabil na pravý kruh Kubalíkovi, který ranou z pravého kruhu na lapačku nedal Šutovovi šanci zasáhnout a po třech asistencích ze tří duelů včetně generálky na Českých hrách si připsal první trefu letošního působení v národním týmu. Češi přestříleli soupeře v úvodním dějství 17:4.

Do druhé části nenastoupil Chytil, jenž během úspěšné přesilovky utrpěl nešťastný zásah do obličeje a byl už na střídačce v péči lékaře. Ve 23. minutě se mohl zapsat mezi střelce Voženílek, který stejně jako Kaut debutoval na velké mezinárodní akci. Po přečíslení ztroskotal s bekhendovým blafákem na levém betonu Šutova a stejně tak s dorážkou Černoch. Před polovinou utkání zahrozil z přečíslení Kazachstán, ale Michajlisovu přihrávku na Rymareva zblokoval směrem k Langhamerovi Němeček.

V čase 30:19 brzdil v úniku Fleka Orechov a nařízené trestné střílení neproměnil Kubalík, jehož bekhendový blafák zlikvidoval pravým betonem Šutov. Za 69 sekund Kazachstán snížil a po kombinaci Kajyržana a Muratova překonal Langhamera z pozice mezi kruhy bekhendem mezi betony Muchametov.

V 33. minutě nejdříve neprošla Voženílkova přihrávka v přečíslení na Fleka a z brejku ujel Michajlis, českého gólmana však neprostřelil.

Na začátku třetí třetiny se po Tomáškově akci dostal k zakončení na levém kruhu Sedlák a zamířil přesně k protější tyči. Po Polochovově vyloučení nabil kapitán Červenka obránci Košťálkovi, který mohl oslavit svůj první gól na velké mezinárodní akci.

Příležitost ještě zvýšit náskok měl v 56. minutě při Butěnkově trestu Špaček, ale Šutov zasáhl vyrážečkou. Šesťakov a Grenc svými fauly nabídli českému týmu převahu dvou hráčů v poli a Kubalík z levého kruhu dovršil výsledek.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Riga):

Česko - Kazachstán 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. J. Zbořil (Sobotka, L. Sedlák), 16. D. Kubalík (Kempný, L. Sedlák), 42. L. Sedlák (Tomášek), 46. Košťálek (Červenka, M. Špaček), 59. D. Kubalík (M. Špaček, Košťálek) - 32. Muchametov (Muratov, Kajyržan). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Langin (Kan.) - Hofer (Něm.), Niitylä (Fin.). Vyloučení: 1:7. Využití: 3:0. Diváci: 3670.

Česko: Langhamer - Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Knot, Němeček - D. Kubalík, Chytil, Červenka - M. Kaut, M. Špaček, Smejkal - Tomášek, L. Sedlák, Sobotka - D. Voženílek, Černoch, Flek. Trenér: K. Jalonen.

Kazachstán: Šutov - S. Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Koroljov, Gajtamirov, Butěnko, Dichanbek - Starčenko, Šestakov, Rymarev - N. Michajlis, Grenc, Savickij - Rachmanov, Omirbekov, Musorov - Kajyržan, Muchametov, Muratov. Trenér: Mambetalijev.