Po debaklu brilantní výkon. Češi nevídaně rozdrtili Švédsko

Demolice Švédska nabídla jásot premiérových střelců i peprný vzkaz svazu
Ve středu si diváci na znojemském stadionu vytrpěli debakl 2:7. O dva dny později zažívali opačné pocity, neboť Češi porazili Švédsko vysoko 7:1.
Nadílka odstartovala hodně rychle, už po 41 sekundách skóroval Roman Červenka, který před příchodem Tomáše Plekance nosil kapitánské céčko.
Plekanec, který přispěchal na pomoc z Montrealu, neskóroval, ale připsal si jednu asistenci.
To David Pastrňák, další posila ze zámořské NHL, se gólově prosadit dokázal.
29. 4. 2016 21:52
Česká hokejová reprezentace porazila v rámci Euro Hockey Tour Švédsko vysoko 7:1 a vrátila mu debakl z minulého zápasu. Nyní má před sebou poslední přípravný zápas, v úterý nastoupí před zraky diváků v O2 areně proti Kanadě.

Praha - Hokejová reprezentace odpověděla ve Znojmě na debakl 2:7 z minulého zápasu nejlépe, jak mohla. V odvetě proti Švédsku skórovali Češi už v první minutě a soupeře nevídaně rozdrtili 7:1. Předposlední přípravný duel před světovým šampionátem v Rusku tak zvládli brilantně. První góly v národním mužstvu vsítili David Pastrňák a Radim Šimek.

Zápas jsme sledovali v podrobné online reportáži.

"Samozřejmě, že jsem spokojený. Dát sedm gólů Švédsku se povede málokdy. Povedlo se nám odčinit debakl ze středy a všechny čtyři formace dnes zahrály velice dobře. Porazit týden před mistrovstvím světa mužstvo, které suverénně vyhrálo Euro Hockey Tour, je velký úspěch," pochvaloval si Vůjtek.

Oba trenéři udělali oproti středečnímu zápasu několik změn v sestavě, v českém dresu se do přípravy na vrchol sezony poprvé zapojili extraligoví finalisté Polášek, Šimek, Birner a Řepík.

Českému týmu se ideálně vydařil vstup do utkání. Již po 41 sekundách otevřel skóre Červenka, který tečoval Jeřábkovu střelu. Nejproduktivnější hráč domácí soutěže si připsal 31. gól v reprezentaci a potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu.

Elitní útok domácího výběru byl výrazně nejnebezpečnější formací na ledě. Při dalším střídání se do šance dostal Plekanec, v 6. minutě zastavil v gólové příležitosti Pastrňáka Forsling jen za cenu faulu a útočník Bostonu dostal výhodu trestného střílení. Stejně jako ve středu ale Fastha ve švédské brance nepřekonal.

Pastrňák: Je to o hlavě

"Vždycky je to o hlavě. To samé jsem měl vloni v sezoně, nedal jsem první čtyři a dal jsem pátý. Sebevědomí je větší a je to víc než polovina úspěchu," uvedl Pastrňák.

Devatenáctiletá vycházející hvězda českého hokeje se potom přece jen premiérové trefy v seniorské reprezentaci dočkala. Ve 13. minutě Pastrňák pohotově dorazil puk po Červenkově akci. "Jsem rád, že to přišlo už teď. Můžu mít čistou hlavu a užívat si to," řekl Pastrňák.

Švédové měli velkou příležitost snížit při Larssonově vyloučení, kdy se Francouz špatně dohodl s Jordánem na odehrání puku, bek Caroliny ale stihl následnou střelu do odkryté branky vyrazit.

I brankář Francouz měl práci

Hned na začátku druhé třetiny mohl snížit Wennberg, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Řepík při českém oslabení. Přidat třetí gól mohli Zohorna nebo Červenka, Vůjtkův výběr však měl v prostřední dvacetiminutovce stejně jako ve středu problém s častými vyloučeními. Při Kousalově trestu si Francouz ještě poradil s pokusem Hultströma, Backlund už ho ale překonal.

Poté si Češi zahráli šest sekund ve třech a Francouz spoluhráče podržel při šanci Wennberga. Převahu Seveřanů utnula až přesná Kašparova střela pod horní tyč po rychlém protiútoku. Při Kovářově trestu mohl Švédy přiblížit Cehlin, Francouz si však s jeho příležitostí poradil.

"Hrát ve druhé třetině deset minut v oslabení nebylo příjemné, je to dost. Důležité bylo, že jsme to ubránili a dostali jen jeden gól. A jak jsme začali hrát v pěti, dal Kašpar krásnou branku na 3:1," uvedl Vůjtek.

Závěrečná kanonáda

Ve 41. minutě mohl pojistit české vedení kapitán Plekanec, jeho střela se však jen otřela o tyč. Ideální příležitost přidat čtvrtý gól poté měli domácí v 49 sekund dlouhé přesilové hře čtyři na tři, Fastha však překonat nedokázali. V závěru v další početní výhodě se už ale prosadil obránce Šimek a připsal si premiérovou trefu v národním týmu. Jen o devět sekund později se trefil Jarůšek a o české výhře nebylo pochyb.

Švédský kouč Marts si následně vzal oddechový čas, nápor soupeře však nezastavil. Po minutě byl vyloučen Omark a Birner po liberecké spolupráci s Řepíkem a Šimkem zvýšil na 6:1. Poslední slovo měl Kousal a vyprodaný znojemský zimní stadion mohl slavit drtivou výhru.

"Zvládli jsme to perfektně jako tým. Měli jsme štěstí a napadalo nám tam tolik gólů. Hráli jsme výborně a plnili jsme to, co po nás trenéři chtěli. Věděli jsme, že musíme hrát jinak než ve středu a vyvarovat se vyloučení, která taky sice dnes byla, ale oslabení jsme perfektně zvládli. A sami jsme dokázali udeřit," řekl Richard Jarůšek.

Generálka na světový šampionát čeká české hokejisty v úterý, kdy se v pražské O2 areně utkají s úřadujícími mistry světa z Kanady.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Hokejový seriál Euro Hockey Tour ve Znojmě:

ČR - Švédsko 7:1 (2:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 1. Červenka (Jeřábek, Jordán), 13. Pastrňák (Červenka, Plekanec), 35. Kašpar (Kundrátek, Polášek), 51. Šimek (Birner, Jan Kovář), 51. Jarůšek (M. Doudera), 53. Birner (Šimek, Řepík), 57. Kousal (M. Doudera) - 30. Backlund (Cehlin). Rozhodčí: Anisimov, Ravodin (oba Rus.) - Lhotský, Jiří Svoboda (oba ČR). Vyloučení: 8:8, navíc Sandberg (Švéd.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4400 (vyprodáno).

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný, M. Doudera, Polášek - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Filippi, Kubalík - Jarůšek, Kousal, T. Zohorna, od 55. navíc Zaťovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Fasth - Larsson, Gustafsson, Burström, Fransson, Hultström, Forsling, Martinsson, Johansson - Cehlin, Backlund, Omark - Norman, Wennberg, Westerholm - Tedenby, Rosén, Sörensen - Sandberg, Wallmark, Lundberg - Gynge. Trenér: Pär Marts.