Češky dokázaly proti Kanadě vyrovnat. Nakonec ale favoritkám jasně podlehly

8. 4. 2023 3:56
České hokejistky prohrály ve druhém duelu na mistrovství světa v Bramptonu s domácí Kanadou 1:5.
Radost kanadských hokejistek (ilustrační fotografie)
Radost kanadských hokejistek (ilustrační fotografie) | Foto: Reuters

V historicky prvním souboji s dvanáctinásobnými světovými šampionkami a pětinásobnými olympijskými vítězkami dokázala v 19. minutě Natálie Mlýnková odpovědět na úvodní gól Marie-Philip Poulinové, ale výhru favoritek potom zařídily Renata Fastová, Blayre Turnbullová, svým druhým gólem Poulinová a Laura Staceyová.

Další duel ve skupině A, do které vstoupily výhrou nad Japonskem 2:1 v prodloužení, čeká svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové v neděli do 21:00 SELČ proti Spojeným státům americkým.

V úvodu pochytala pokusy Kanaďanek Škodová, která musela v 6. minutě krýt i při české přesilovce možnost O'Neillové. Potom už se dostaly do šancí Mrázová a Mills. V čase 8:03 se radovaly domácí favoritky, když českou brankářku překonala bekhendovým blafákem Poulinová a vstřelila svou jubilejní 100. branku v kanadské reprezentaci. Povedlo se jí to jako čtvrté v historii po Hayley Wickenheiserové (168 gólů), Jayně Heffordová (157), Danielle Goyetteové (114).

Český tým se ubránil při vyloučení Vanišové a v čase 18:37 se dočkal vyrovnání. Desbiensovou prostřelila mezi betony z levého kruhu Mlýnková. Za 25 sekund ale Kanaďanky odpověděly, když Škodovou překonala z pozice za pravým kruhem přes clonu Fastová.

V prostřední části se Češky ubránily ve třech oslabeních při trestech Neubauerové, Láskové i Šapovalivové a nakonec inkasovaly 63 vteřin před druhou pauzou. Střelu Larocqueové od modré čáry tečovala Turnbullová.

Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužil český tým početní výhodu a ve 43. minutě zvýšila svým druhým gólem v utkání Poulinová. Po třech trestech Kanaďanek v rychlém sledu hrál český výběr celkem 74 sekund v přesilovce pěti proti třem, ale snížení se nedočkal. Výsledek ještě dovršila Staceyová, jejíž pokus tečovala před Škodovou nohou Lásková.

Mistrovství světa hokejistek v Bramptonu (Kanada) :

Skupina A:

Kanada - Česko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Poulinová (Turnbullová, Jennerová), 19. Fastová (Larocqueová, Turnbullová), 39. Turnbullová (Larocqueová, Clarková), 43. Poulinová (Jennerová), 55. Staceyová (Turnbullová, Sheltonová) - 19. Mlýnková. Rozhodčí: Dewarová, Nearyová (obě Kan.) - Hammarová (Švéd.), Lacková (Brit.). Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4036.

1. USA 2 2 0 0 0 16:2 6
2. Kanada 2 2 0 0 0 9:1 6
3. Česko 2 0 1 0 1 3:6 2
4. Japonsko 2 0 0 1 1 2:9 1
5. Švýcarsko 2 0 0 0 2 1:13 0