Voráček a spol. nasázeli Bělorusům šest gólů, na Francouze šlo za celý zápas jen sedm střel

6. 5. 2017 18:41
Čeští hokejisté zvládli svůj druhý duel na mistrovství světa, když v sobotu odpoledne porazili Bělorusko 6:1. Po porážce s Kanadou a před pondělním duelem s Finskem si tak připsali "povinnou výhru". Český brankář přitom v utkání čelil jen sedmi střelám, naopak Jakub Voráček a spol. zasypali Kevina Lalanda 45 pokusy, ze kterých si šest našlo cestu do sítě. Sám český kapitán se trefil jednou a na další dvě branky přihrál.
Češi slaví první výhru na MS. I díky trefě Radka Gudase
Češi slaví první výhru na MS. I díky trefě Radka Gudase | Foto: Reuters

Paříž - Čeští hokejisté deklasovali ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Paříži Bělorusko 6:1 a připsali si premiérové tři body do tabulky skupiny B. Reprezentace porazila Bělorusko i v osmém vzájemném souboji na šampionátech. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel kapitán Jakub Voráček.

Češi vykročili za očekávanou výhrou již v první třetině, ve které se prosadili Petr Vrána a Radko Gudas. Soupeř na začátku druhé části snížil, ale Roman Červenka, Radim Šimek, Voráček a Michal Kempný zajistili favoritovi očekávaný triumf.

Další utkání čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pondělí, kdy se od 20:15 utkají s Finskem.

Český tým se po pátečním večerním zápase proti Kanadě rozjížděl velmi pomalu. Pomohla mu první přesilová hra, ve které se sice Voráček a spol. neprosadili, po jejím skončení si však vytvořili výraznější tlak.

Do vedení se favorit dostal ve 14. minutě, kdy Vrána tečoval střílenou přihrávku od Birnera mimo dosah brankáře Lalanda. Druhý gól padl při hře čtyři na čtyři, střelou od modré se prosadil Gudas a zaznamenal premiérovou trefu v reprezentaci.

Brankář Francouz, který dostal ve druhém duelu MS přednost před Mrázkem, si v první třetině připsal jen jeden zákrok, zatímco jeho protějšek Lalande 14. V úvodu druhé třetiny ale kapituloval i český gólman. Jeho tým hrál v oslabení a dvě sekundy po skončení trestu snížil Pavlovič.

Bělorusové přidali a byli nebezpečnější, český tým mohl ale uklidnit Kovář. Po samostatné akci trefil jen tyč. Neprosadil se ani z přečíslení Plekanec, Birner se v oslabení dostal do samostatného nájezdu, zakončil však vedle.

Při Denisovově vyloučení Češi soupeře dostali pod drtivý tlak, gól však nevstřelili. Střela Jeřábka na konci trestu běloruského beka skončila na tyči. Prosadil se až ve 36. minutě Červenka, kterého nezištně našel Horák.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky byli vyloučeni Voráček a Jeřábek, na sedm sekund pykali i současně, Bělorusko ale snížit nedokázalo. Při Lisovecově trestu poté hned dvakrát nebezpečně střílel Červenka, druhého gólu v zápase se ale nedočkal.

Když byl ale obránce soupeře minutu po návratu na led vyloučen opět, Češi již početní převahu využili. Po Voráčkově přihrávce přesně vystřelil Šimek. Český kapitán se pak zapsal mezi střelce i sám, když dokončil Pastrňákovu akci. Lalande následně opustil běloruskou branku. Jeho náhradník Karnauchov inkasoval již jen jednou, 14 sekund před koncem ho překonal Kempný.

ČR - Bělorusko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 14. Vrána (Birner, Řepík), 18. Gudas (Voráček), 36. Červenka (Horák, Jeřábek), 48. Šimek (Voráček, Radil), 50. Voráček (Pastrňák, Kundrátek), 60. Kempný (R. Hanzl, T. Zohorna) - 22. Pavlovič (Lisovec, Denisov). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0.

ČR: Francouz - Gudas, Šimek, Rutta, Kempný, Jeřábek, Krejčík, Kundrátek - Radil, Jan Kovář, Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, R. Hanzl, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jaroslav Špaček, Jiří Kalous a Václav Prospal.

Bělorusko: Lalande (50. Karnauchov) - Korobov, Lisovec, Graborenko, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Denisov - A. Kosticyn, Kovyršin, S. Kosticyn - Pavlovič, A. Stas, Linglet - Děmkov, Kulakov, Droz - Kogalev, Šarangovič, Stefanovič - A. Volkov. Trenér: Dave Lewis.