Dánové Furcha odčarovali a Češi po nájezdech na šampionátu poprvé prohráli

Podívejte se na obrázky ze zápasu
Český národní tým nastoupil proti houževnatým Dánům, kteří sice na turnaji inkasovali od Rusů 10 branek, ale hned v dalším zápase se dokázali zmátořit a další den porazili Lotyše po samostatných nájezdech. Dánům není cizí ani tvrdá hra do těla, kterou na vlastní kůži poznal i Robert Kousal.
Od začátku zápasu se mohli Dánové spolehnout na svého brankaře Sebastiana Dahma, jenž letošní sezonu odchytal za Graz v mezinárodní Ebel lize. Dahm dnes odchytal skvělé utkání, a když už ho čeští střelci překonali, tak mu pomohla tyč. Lukáš Kašpar, který je na snímku Dahma překonal jako jediný z českých nájezdníků při samostatných nájezdech.
V první třetině zažil český tým krušné chvilky během téměř dvouminutového dvojnásobného oslabení. Za bezbrankový stav po první třetině vděčili hokejisté hlavně Dominiku Furchovi.
Poprvé a naposled se Češi radovali po brance Tomáše Plekance, který dorazil střelu od tyče z hole Romana Červenky.
15. 5. 2016 17:32
Český gólman Dominik Furch po dvou čistých kontech na mistrovství světa proti Dánsku už inkasoval a výběr Vladimíra Vůjtka poprvé na turnaji prohrál 1:2 po nájezdech. Ve skupině A tak mají Češi na prvním místě 15 bodů.

Moskva - Kouzlo neprůstřelnosti je pryč. Český gólman Dominik Furch po dvou čistých kontech na mistrovství světa proti Dánsku už inkasoval a výběr Vladimíra Vůjtka poprvé na turnaji prohrál 1:2 po nájezdech. Ve skupině A tak mají Češi na prvním místě 15 bodů a aby vedení udrželi, musí v úterý porazit Švýcarsko za tři body.

Utkání jsme sledovali online ZDE.

"Pustil jsem tři ze tří nájezdů, to je hodně, co k tomu říct. Asi to budeme rozebírat s koučem. Při tom třetím nájezdu jsem chtěl aspoň něco udělat jinak, tak jsem vytrčil hokejku, ale stejně to proměnil," krčil rameny v rozhovoru pro Českou televizi Dominik Furch.

Dlouho cinkaly okolo Dahma jen tyče

Dánové se od samotného úvodu utkání soustředili především na zabezpečenou obranu a disciplínu, což českému týmu dělalo problém vytvořit si větší tlak v útočném pásmu. Tomu odpovídal i počet střel na branku. Po osmi odehraných minutách Češi dánského brankáře Dahma ohrozili jen dvakrát, zatímco Furch ještě neměl ani jeden zákrok.

V první větší příležitosti se ocitl v 11. minutě po českém přečíslení Roman Červenka, tomu ale gólovou radost překazil obránce Nielsen, když jeho střelu holí vytěsnil z brankové čáry.

O šest minut později měli velikou příležitost i Dánové, po chybě české obrany střílel z mezikruží Hansen, Dominik Furch českou reprezentaci ale svým druhým zákrokem v utkání podržel.

V samotném závěru první části měl po zadovce Pastrňáka ideální možnost vstřelit úvodní branku Plekanec, český kapitán ale z prozatím největší šance Česka trefil jen lapačku Dahma.

Do druhé třetiny nastoupila i zámořská posila z Dallasu Radek Faksa, který se postavil na křídlo čtvrté formace. Pro českého mladíka to byl debut v seniorském národním týmu.

Vzruch ale nastal až v 25. minutě. Červenka orazítkoval z pravé strany horní tyč, od ní se puk odrazil k volnému Plekancovi a český kapitán se ve své další šanci už nemýlil - 1:0. Ještě více veseleji mohlo být o pár sekund později, po střele Birnera ale za Dahmem opět zazvonila tyč.

Český tým následně dostal Dány pod tlak, byl to ale soupeř, který měl vynikající možnost vyrovnat, když v polovině utkání dostal k dispozici téměř dvouminutovou početní výhodu pět na tři.

Dánské střely ale obětavě zablokovala česká bránicí trojice nebo zasáhl skvělý Furch, jenž podržel tým při zakončeních Ehlerse.
Dvoubrankový náskok mohl přinést českému týmu znovu Plekanec, po pasu Pastrňáka a teči českého kapitána ale Dány zachránila potřetí v zápase branková konstrukce.

Furch nezastavil jediný nájezd

Dánové se postarali o vyrovnání ve 44. minutě, když využili přesilovou hru po přísně nařízeném trestu za příliš mnoho hráčů na ledě českého týmu. Teč Storma vyrazil Furch před sebe a Madsen z následné dorážky dopravil kotouč do branky. Dominik Furch tak na šampionátu poprvé inkasoval.

Češi třetí třetinu neodehráli dobře. Dánové si vypracovali i další příležitosti, které ale už Furch dokázal zneškodnit. Výhru Česka ještě mohl před prodloužením vystřelit Kašpar, ten ale ztroskotal na betonu Dahma.

Další branka nepadla ani v nastaveném čase, a tak se utkání rozhodovalo až v samostatných nájezdech. V nich se Dánové prosadili ve všech třech případech, když Furcha postupně překonali Eller, Ehlers a Nicklas Jensen. Na české straně uspěl Kapšar střelou mezi betony, střelu Řepíka zastavila horní tyč a na dalšího českého hráče se už nedostalo, jelikož by úspěch už nic neřešil.

Češi tak na šampionátu poprvé padli. Z utkání ale berou alespoň bod a vítězství ve skupině mají stále ve své moci. Musí ale v úterý porazit Švýcary v normální hrací době.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

ČR - Dánsko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Plekanec (Červenka) - 44. Madsen (Storm, Nicklas Jensen), rozhodující sam. nájezd Ehlers. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Rantala (Fin.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Řepík (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8107.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek (23. Faksa), Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Dánsko: Dahm - D. Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Mads Boedker, Lassen, Kristensen - J. Hansen, Eller, Ehlers - Nicklas Jensen, Madsen, Storm - Christensen, Green, Poulsen - Bau Hansen, Starkov, P. Bjorkstrand. Trenér: Jan Karlsson, Thies Moeller Hansen a Tomas Jonsson.