reklama

Česko - Finsko. Den D je tady. Prostřelí Češi Rinneho zeď?

Pekka Rinne. Muž, kterému nejde dát gól. Pekka Rinne. Muž, kterému nejde dát gól. autor: Reuters
Hokejisté hrají ve 20:15 čtvrtfinále mistrovství světa s Finskem. Čeká je těžký organizovaný soupeř, kterého jistí neprůstřelný gólman a rekordman mistrovství světa Pekka Rinne.

Praha - Den D je tady, na tohle všichni čekali. Čeští hokejisté dnes hrají čtvrtfinále mistrovství světa, ve kterém se rozhodne o tom, jestli si na domácím šampionátu zahrají o medaile. Zápas s Finskem začíná ve 20:15. 

Co hokejisty čeká? Těžká práce. Finové si do Prahy přijeli pro zlato a působí od začátku velice cílevědomým dojmem. Jejich zarputilý styl slavil úspěch i v základní skupině, ve které Finům v podstatě nešlo dát gól. Gólman Pekka Rinne, který se i dnes postaví do branky, nepustil gól neuvěřitelných 239 minut a vytvořil historický rekord šampionátu. 

Extratřída Rinne, skvělá obrana

"Je neskutečný, je to extratřída. Dá se to říct tak, že střelu, kterou vidí, prostě chytne. Polovinu z posledních čtyř gólů dostal po křížných přihrávkách přes osu hřiště a střele z první, což je věc, se kterou má problém každý gólman. Tohle je způsob, ale jak jsem si všímal finské hry, oni si tyhle přihrávky hlídají a soupeře k nim moc nepouští," prohlásil bývalý reprezentační bek Marek Malík

Právě z brankáře a celkové defenzivní práce Finů mají Češi před čtvrtfinále největší obavy. Dát gól bude velice těžké, o to důležitější bude neinkasovat první, což se českému týmu na turnaji moc nedařilo.

"První gól bude obrovsky důležitý, když se nebudeme tlačit před bránu a vytvářet tlak na Rinneho, bude těžké uspět. Mají velice propracovaný systém, který dokáží držet celých šedesát minut. Hrají v obraně v takovém malém boxu, který musíme roztáhnout. Třeba Američané v prvním zápase na turnaji výborně využívali šířku útočného pásma a Finové byli bezradní," přidal své poznatky asistent trenéra Jaroslav Špaček

Finové s Američany prohráli 1:5, byl to jejich jediný výbuch na turnaji. Od té doby už jenom vítězí, v základní skupině přehráli i Rusy či Slováky.

Bývalý obránce Vítkovic Malík byl prodlouženou rukou trenéra Vladimíra Růžičky, společně s dalším exreprezentantem Romanem Šimíčkem sledoval v Ostravě každý trénink i zápas. Češi tak vědí o soupeři vše a z poznatků bývalých hokejistů včera u videa čerpali.

"Růžička sedí nad videem od rána, budeme to hráčům ukazovat po jednotlivých formacích. Odpoledne přijdou na řadu speciální sezení kvůli přesilovkám a oslabením," přiblížil Špaček, že se Češi na Finy připravují opravdu usilovně. 

Další hokejový trenér Václav Sýkora, který loni vedl Lev Praha a spolupracoval na střídačce se současným koučem Finska Kari Jalonenem, přidal v rozhovoru pro Aktuálně.cz svůj poznatek. Finům v Česku dělá průvodce a na hotelu poznal tým i do hloubky.

Přijeli pro úspěch, jenže Češi na ně hrát umí

"Přijeli tady s vysokými ambicemi a všichni si to uvědomují. Je z nich cítit taková vůle za tím cílem jít. Jsou hodně soustředění na zápasy i tréninky, jsou velmi disciplinovaní," všiml si Sýkora a řekl, že před takhle organizovaným týmem musí smeknout klobouk.

Na minulém šampionátu v Minsku Finové skončili druzí a Češi jim mají co vracet, právě na Finech tehdy skončila jejich cesta v semifinále. Jednoznačný zápas Suomi vyhráli 3:0 i s přispěním už tehdy neprůstřelného Rinneho. Češi od začátku zápasu neměli šanci.

Jinak ale Češi na mistrovství světa na Finy hrát umějí. V roce 2012 jim ve Švédsku v bitvě o třetí místo vzali po vítězství 3:2 bronzové medaile, o rok dříve v Bratislavě zvítězili 2:1 v základní skupině. A všichni si jistě pamatují i rok 2010, kdy Češi slavili poslední titul mistrů světa. S Finy tehdy stejně jako letos hráli čtvrtfinále a vyhráli 2:1 v samostatných nájezdech. Také tehdy stál v bráně rekordman Rinne.

Češi měli volno, Jágr trénoval

Den před zápasem se Češi na Finy připravovali hlavně u videa, trenér Růžička dal hokejistům volno a nařídil jen dobrovolný trénink. Na ledě se ale objevil třeba Jaromír Jágr, který vyděsil fanoušky i trenéry, když kvůli svalovému zranění na noze nedohrál zápas se Švýcarskem. 

"Chodíme kolem něj po špičkách," prohlásil včera Špaček. "Měl by ale hrát," uklidnil fyzioterapeut Pavel Kolář trenéry i fanoušky. Jágr namoženou kyčel včera vyzkoušel na ledě a nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být pro nejdůležitější zápas sezony mimo. 

"Jarda je specifický hokejista, nebojí se chodit do soubojů, hraje naplno. Zná svoje tělo tak dobře, že se dokáže připravit, bolest dá stranou a podá co nejlepší výkon," věří Špaček, protože na Jágra budou hokejisté i dnes spoléhat. Na turnaji je nejlepší český hráč.

V bráně bude opět Ondřej Pavelec, složení útočných formací by se mělo vrátit k tomu, jak Češi nastoupili proti Švýcarsku.

Sázkovky: Šance jsou vyrovnané

Kdo je favorit? Vzhledem k výsledkům i předváděné hře v základních skupinách určitě Finové. Sázkové kanceláře ale vidí šance v jediném zápase, který po čtrnácti dnech dřiny ve skupinách rozhodne o úspěchu či neúspěchu na celém turnaji, vyrovnaně. 

Na Finy si u Fortuny můžete vsadit v kurzu 2,5: 1, na Čechy je kurz jen o desetinku vyšší. Vtipné sázky si ale připravila společnost Victoria Tip, která se zaměřila na Jaromíra Jágra a vypsala kurzy na to, zda ze zápasu stejně jako se Švýcarskem odstoupí (3,5:1), nebo zda se bude opět rvát a dostane dvě minuty za hrubost (8:1).

Deník Aktuálně.cz bude zápas sledovat v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

reklama