reklama

Osm gólů i faulů proti Rakousku. Sudí byli přísní, ale nejsme baletky, řekl Říha

Radek Faksa uprostřed zaznamenal proti Rakousku gól a dvě asistence. Radek Faksa uprostřed zaznamenal proti Rakousku gól a dvě asistence. autor: Milan Kammermayer
Čeští hokejisté odehráli na MS v Bratislavě předposlední utkání ve skupině a proti Rakušanům si s chutí zastříleli. Vítězství 8:0 podpořili zlepšenou hrou v oslabení, nicméně osm faulů proti soupeři bojujícímu o záchranu bylo až příliš.

Už v první třetině dali Češi dvě branky a utkání, které mělo skončit další povinnou výhrou, rozhodli dříve než v pátek proti Itálii. Zkraje druhé části přidali třetí trefu, ale po 25 minutách měli už šest vyloučených hráčů. Pět ze šesti trestů se přitom týkalo sekání nebo hákování.

"Od rozhodčích to bylo úzkostlivé, nicméně pět z našich odpískaných osmi faulů opravdu bylo. Dost jsme si pomáhali holí, což si nesmíme proti Švýcarům ani ve čtvrtfinále dovolit. Musíme situace dobruslovat a dostat se před hráče tělem," nabádal útočník Michal Řepík.

To trenér Miloš Říha při verdiktech finsko-běloruské dvojice sudích často vztekle rozhazoval rukama. "Něco bylo hodně přísné. Ale je třeba uznat, že jsme propadali, bránili jsme z opačné strany a snažili jsme se je zachytávat hokejkami. A to se dneska píská," řekl kouč.

"Od hráčů mi vadilo oplácení, kterého se jednoznačně musíme do příště vyvarovat. Musíme něco vydržet, nejsme baletky. Musíme umět rány také přijmout," pokračoval Říha. Těšit ho mohlo alespoň to, že Češi v oslabeních, kterých bylo nakonec osm, ani jednou neinkasovali.

Před zápasem byli s úspěšností 72,22 procent a pěti inkasovanými góly v osmnácti oslabeních až na jedenáctém místě, zato po duelu s Rakušany si v této statistice polepší.

Poslední slovenská naděje zhasla. Američané porazili Němce a mají jisté čtvrtfinále Poslední slovenská naděje zhasla. Američané porazili Němce a mají jisté čtvrtfinále Čtěte zde

Faksův nejlepší výkon a jistý Francouz

Dobrou práci při početních nevýhodách předvedl mimo jiné centr Radek Faksa, jenž si i ve hře dopředu připsal gól a dvě asistence. "Dostal se do herního rytmu. Byl to jeho nejlepší výkon z těch tří utkání po příletu," komentoval příspěvek útočníka Dallasu asistent trenéra Karel Mlejnek.

Říha nezapomněl vyzdvihnout výkon brankáře Pavla Francouze, který při druhém startu na letošním MS znovu neinkasoval a po dvou nulách proti Itálii a Rakousku trvá jeho neprůstřelnost na světových šampionátech v součtu s loňským rokem už 133 minut a dvě sekundy.

"Podržel nás, vzadu byl naší oporou. Taková utkání nejsou pro gólmany jednoduchá," podotkl Říha. Francouz musel zasahovat šestnáctkrát a po zápase děkoval za podporu bránícím spoluhráčům. "Přistoupili jsme k zápasu perfektně a nic jsme soupeři nedarovali," chválil.

Zodpovědný přístup a osm nastřílených gólů byly hlavními pozitivy i pro Říhu. "Dobře jsme bruslili, vraceli jsme se z útoku zpátky. Až na pár chybiček jsme splnili, co jsme si řekli, a dotáhli jsme to na nulu," těšil 60letého trenéra druhý výsledek 8:0 v řadě.

Unikátní produktivita kladenské dvojice

K historicky nejvyšší české výhře nad Rakušany přispěl gólem a asistencí Michael Frolík, který je s bilancí 6+6 nejproduktivnějším hráčem týmu a zároveň nejlepším střelcem. Jeho spoluhráč z prvního útoku Jakub Voráček se díky dvěma nahrávkám dostal na součet 2+10.

Frolík je od MS 2015 v Praze prvním českým hráčem, který se dostal na MS na metu šesti gólů, tehdy to dokázal Jaromír Jágr. Spolu s Voráčkem navíc Frolík po 18 letech bodově dorovnal výkon Roberta Reichela (5+7) ze zlatého šampionátu 2001. Od té doby se žádný český hráč na MS nedostal za hranici deseti bodů.

Horor, formát MS nedává žádný smysl, hořekuje Rus. Vadí mu slabé týmy Horor, formát MS nedává žádný smysl, hořekuje Rus. Vadí mu slabé týmy Čtěte zde

"S Vorasem už máme něco odehráno, patříme k těm starším. Máme od trenéra spoustu prostoru, snažíme si brát zodpovědnost a jít příkladem. Ale pořád je třeba připomínat, že nejdůležitější utkání nás teprve čekají," varoval Frolík. Na druhou stranu v nich budou moct s kapitánem Voráčkem výbornou bilanci ještě vylepšit.

Byť Čechům ve skupině ještě zbývá odehrát zápas se Švýcary, už teď mají na kontě 34 vstřelených gólů. Pro porovnání, od zavedení skupin se sedmi zápasy v roce 2012 bylo českým rekordem v základní fázi turnaje 27 gólů. Letos ho překonal o sedm branek už po šesti duelech.

"Je důležité, že góly dává více hráčů. Soupeř se nemůže zaměřit jen na jednoho nebo dva. Prosadit se může kterákoliv formace," poznamenal Říha. "Je to jedině dobře pro sebevědomí hráčů i celého mužstva," potvrdil jeho asistent Mlejnek.

Frolík a Voráček patří mezi nejproduktivnější hráče turnaje, nicméně na čtyřech brankách je po zápase s Rakouskem Jakub Vrána, třikrát už skórovali Řepík, Filip Hronek, Dominik Simon, Jan Kovář a Dominik Kubalík.

Říha byl spokojený se změnami v sestavě

Na nule ovšem zůstává Ondřej Palát, který hrál proti Rakousku poprvé až ve čtvrtém útoku. "Se změnami jsme byli spokojení," zmínil Říha. "V úterý proti Švýcarsku už se sestava bude blížit té, kterou chceme postavit na čtvrtfinále," doplnil.

Pro vášnivé Slovenky turnaj skončil, sexy Češky touží po medaili. Tak se fandí na MS Pro vášnivé Slovenky turnaj skončil, sexy Češky touží po medaili. Tak se fandí na MS Prohlédněte zde

Zpět do hry by měl naskočit obránce Michal Moravčík, kterého trápily před Rakušany střevní potíže. Otázkou zůstává, kam trenéři počítají s Filipem Chytilem, jenž nehrál proti Lotyšům ani Rakušanům. "Patří k týmu, jeho roli známe. Musí svůj výkon podpořit větším nadšením," vysvětlil Říha.

Vedle osmi oslabení si Češi proti Rakousku zahráli i pět přesilovek a dvě z nich, obě v pěti proti třem, zužitkovali. Přičemž ani v této herní disciplíně se Říhovu mužstvu v dosavadním průběhu turnaje nedařilo.

"Jsme rádi aspoň za ty dva góly, i když byly proti třem. Přesilovky nám dosud opravdu nešly, musíme na nich pořád pracovat," řekl dvoubrankový střelec zápasu Řepík.

V pondělí bude národní tým v Bratislavě trénovat a připravovat se na úterní derniéru ve skupině proti Švýcarsku. V tomto zápase by měl bojovat nejspíš o druhé místo a vyhnutí se stěhování do Košic pro čtvrteční čtvrtfinále.

Podívejte se na sestřih zápasu:

reklama