reklama

Češi nás přehráli, uznaly ruské megahvězdy. Za bronz děkovaly hrdinovi v bráně

Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin autor: Reuters
S takřka olympijskou sestavou měli vyhrát zlato, ale málem zůstali bez medaile. Klání o bronz proti Česku rozhodli Rusové až v nájezdech. Ve třetí třetině a následném prodloužení překvapivě nestíhali.

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Než proti sobě Česko a Rusko nastoupily ve skupinové fázi, vyšel v deníku Sport-Express komentář, v němž autor Michail Zislis zdůvodňoval, proč by měla vyhrát sborná. 

"Češi mají momentálně na soupisce pouze jednoho hráče, který si zaslouží přívlastek 'super'. Je jím Voráček z Philadelphie. Ostatní spadají přinejlepším do lepšího průměru," stálo v textu.

Prognóza autorovi vyšla. Rusové bez větších potíží zvítězili 3:0.

Další střet obou zemí však nabídl úplně jiný obrázek hry. Češi v utkání o bronz vedli 2:1 a později za stavu 2:2 mnohokrát sahali po rozhodujícím gólu. Především ve třetím dějství favorita nečekaně dusili, o čemž vypovídá poměr střel 18:5.

Celkově svěřenci trenéra Miloše Říhy vyhráli na střelecké pokusy 50:30. Od 19. minuty, kdy skóroval Dominik Kubalík, ale veškeré snahy ztroskotávaly. Ať už byla šance sebevětší, s jistotou ji lapil ruský gólman Andrej Vasilevskij. Auru neprůstřelnosti měl také v rozhodujících nájezdech.

A tak když Rusové přebírali bronzové medaile, děkovali zejména svému omaskovanému hrdinovi.

"Byl nejlepším hráčem zápasu," řekl kapitán Ilja Kovalčuk. "Daroval nám vítězství. Myslím, že Češi nás přehráli. Ve druhé třetině jsme hráli víceméně dobře, ale zbytek zápasu bylo silnější Česko. Takže díky, Andreji!"

Když trenér sborné Ilja Vorobjov dostal otázku, jestli za bronz musí v první řadě poděkovat Vasilevskému, stroze odpověděl, že ano.

Nejtěžší porážka v kariéře, 70 minut jsme žrali led, smutní kapitán Voráček Nejtěžší porážka v kariéře, 70 minut jsme žrali led, smutní kapitán Voráček Čtěte zde

Také vysvětlil, proč Rusko coby favorit herně ztrácelo: "Důvodů je víc. Měli jsme málo sil, zmohlo nás vyřazení a stále jsme byli v pozici, že musíme. Šlo hlavně o psychiku." 

"Je těžké načerpal síly, utřídit si myšlenky a emoce po takovém semifinále, jaké jsme sehráli proti Finsku," souhlasil Kovalčuk.

Bitvu s Českem zhodnotil i Alexandr Ovečkin, který se jinak během šampionátu médiím vyhýbal. "Věděli jsme, že Češi budou v první třetině hrát ze zajištěné defenzivy," vykládala hvězda. "Dali nám dvě branky. My jsme pak vstřelili, dá se říct, náhodný gól. Ale počítá se každý. Ve třetí třetině pro nás Andrej udělal úplně všechno, co mohl."

Není náhoda, že sborné vychytal bronz právě 24letý Vasilevskij. Za mořem dělá už třetím rokem jedničku Tampy. Letos je díky procentuální úspěšnosti zákroků 92,5 hlavním adeptem na zisk Vezina Trophy pro nejlepší brankáře NHL.

"Je to nejlepší gólman na světě," uznal i při návalu zklamání český kapitán Jakub Voráček.

Obrazem: České ambice zastavila zeď jménem Vasilevskij, Finové slavili v kašně Obrazem: České ambice zastavila zeď jménem Vasilevskij, Finové slavili v kašně Prohlédněte zde
reklama