reklama

Rusové na kolotoči. Krejčí s Pastrňákem jsou jinde, dali Čechům čichnout k radostem Kanady

MS 2018, Česko-Rusko: David Krejčí slaví gól na 1:1 MS 2018, Česko-Rusko: David Krejčí slaví gól na 1:1 autor: Luboš Vácha
Davidové Krejčí a Pastrňák nejen bodovali, ale sbornou jasně přehrávali. České šance na medaili stouply.

Komentář - Ruský web championat.com vypustil před čtvrtečním zápasem pronikavou prognózu: "Krejčí s Pastrňákem udělají z Čechů docela jiný tým."

Zjednodušeně vzato: duo z Bostonu znamenalo rozdíl mezi prohrou 0:3 a vítězstvím 4:3 v prodloužení. Krejčí posbíral čtyři body (1+3), Pastrňák tři (2+1). Kdykoliv kroužili po ledě, srdce českých fanoušků plesalo.

Rusové byli při bránění hvězd bezmocní. Třeba Pavel Bučněvič z Rangers přiznal: "Krejčí a Pastrňák jsou o úroveň výš než hráči, s nimiž jsme doteď hráli."

Vzývaní Davidové zářili, přestože po vyřazení z play off NHL, dlouhém letu a krátkém spánku těžko mohli oplývat energií. Nechtěli však otálet a trenéru Josefu Jandačovi řekli "ano". Ten je za to odměnil ideálním parťákem do lajny Dmitrijem Jaškinem.

Ruský Čech, respektive český Rus má všechno, co bostonské dvojce chybí. Je urostlý, rád přitvrdí a vyhraje spoustu soubojů. Zároveň je dost šikovný na to, aby pohledné akce nekazil. A že jich bylo.

Krejčí a Pastrňák sbornou přehrávali díky umu a rychlosti rozhodování. V kritických chvílích nemíchali kotoučem jako jejich méně zdatní kolegové, ale udělali bleskový a přesný tah dopředu. 

Rovněž připomněli, proč Kanada v posledních letech tak dominuje. Kolébka hokeje spoléhá při nominaci na vazby z klubu, případně z minulosti, a proto příliš neřeší přípravu. Hlavně má ale špičkové hráče, kteří jsou v souladu s trendem v NHL tak rychlí a komplexní, že přechod na širší evropské kluziště je vůbec netrápí. Více prostoru dokonce můžou ocenit.

Krejčí s Pastrňákem, po nichž by jistě ráda sáhla i Kanada, to dokazují. Šli do hry pomalu rovnou z letadla a hned převýšili všechny hráče. Včetně soupeřových.

Z toho také vyplývá nepřekvapivý fakt, že špička NHL je o dost výš než špička KHL.

Rusům nepomohlo ani to, že kostru mužstva vyplnili sehranými oporami z Petrohradu a CSKA Moskva. Svá největší esa ze zámoří nezískali kvůli (pro ně nepříznivému) vývoji honu na Stanley Cup.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Ale zpět k Česku, kde navzdory snaze dua D+D pořád není všechno ideální.

Lepší je oslabení, v němž Jandačovi svěřenci zvýšili důraz před bránou, ale slabší zůstává poziční hra obrany. Beci se vcelku úspěšně snaží podporovat útok, ale občas zkrátka chybějí na správném místě. Třeba Alexandr Barabanov měl při vyrovnání na 3:3 moře času na zakončení do prázdné brány, byť nešlo o náhlý protiútok.

Přeházení obranných párů tedy příliš nepomohlo. Otázkou je, zda mladá defenziva vůbec má dost kvality, aby celý zápas vzdorovala choutkám favoritů turnaje. Zvlášť když český tým nehraje zataženě, ale hodně aktivně.

Další potíží jsou starty. Ve třech z posledních šesti třetin inkasovala Jandačova parta zhruba po minutě.

Před předpokládaným postupem do čtvrtfinále si Češi třikrát vyzkouší roli favorita (proti Bělorusku, Francii a Rakousku). Můžou si zvednout sebevědomí a zpevnit defenzivu, ale nevýhodou je, že těsně před rozhodujícím kláním nezažijí ostrý test.

Kdo neskáče, není Čech! Po výhře nad Ruskem zavládla ve stanu pro fanoušky v Kodani euforie Ondřej Jícha |  01:14
reklama