60. Hájek
27. Sukel' (Faško-Rudáš)
49. Bučko (Holešinský, Buc)
59. Pospíšil (Cehlárik, Gachulinec)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání mezi Českem a Slovenskem v rámci základní skupiny MS v hokeji. Zápas začíná v úterý 1. června v 15:15.

Letošní mistrovství světa je svými zápletkami naprosto unikátní. Favoriti selhávají a vytváří tu unikátní situace. Postupová matematika si až do včerejšího večera zahrávala s oběma skupinami. Zatímco ve skupin B je ještě stále o co hrát, skupina A se dočkala rozuzlení už včera po utkání Rusko - Švédsko. Před utkáním se třásli fandové českého i slovenského týmu, co který tým bude muset uhrát ve čtvrtfinále. Jenže postupovou matematiku vyřešil ruský výběr hrající pod vlaječkou Ruského olympijského výboru. Nejprve remíza po základní hrací době nahrála Slovákům, ti tak mohli slavit. V případě výhry Švédů v prodloužení či nájezdech by musel český celek dnes nutně bodovat. Nájezdovou loterii ale lépe zvládla sborná a do čtvrtfinále poslala i český tým, Švédové poprvé v historii končí před čtvrtfinále.

Čeští hokejisté si tak oddechli a na rozdíl od severských kolegů odvrátili ostudný konec na turnaji. Spokojeni rozhodně být nemohou, ale postup mezi nejlepších osm zvládli. Po úvodních dvou prohrách se totiž zvedli. Nejprve porazili až v prodloužení mdlé Bělorusko, načež skvělým obratem otočili duel právě se Švédy. Výhra s Velkou Británií patřila spíše do kategorie povinných. Včera po velkých nervech zdolali Dánsko až v samostatných nájezdech. Seveřané dlouho odolávali a po remíza 1:1 se šlo do prodloužení. V něm sice Češi skórovali, jenže dánský trenérský tým využil své výzvy a upozornil na spornou situaci na modré čáře. Češi tak přišli o svou vítěznou branku a muselo se jít až do nájezdů. V nich už byli Pešánovi svěřenci úspěšnější.

Nájezdy jsou vždy loterie, navíc včera byli střelci úspěšní spíše jako ve fotbalovém rozstřelu. Dánský brankář Dahm nepokryl ani jeden z úvodních tří pokusů, překonali jej Hanzl, Vrána i Kovář. Na čtvrtý nájezd jen nahradil Sogaard, ten ale od Chytila také inkasoval. Šimon Hrubec zase pustil za svá záda tři ze čtyř nájezdů. V poslední sérii dostal šanci Roman Will a úspěšným zákrokem stvrdil českou výhru. Tento nečekaný rozstřel posunul Čechy blíž čtvrtfinále, samotné hráče však opravdu velmi překvapil.

Český kouč Filip Pešán se rozhodl dnes šetřit své opory. Před čtvrtfinále si odpočinou brankář Hrubec, obránce Hronek a útočníci Kubalík, Vrána, Kovář a Sekáč. Šanci vybojovat si místo v sestavě pro čtvrtfinále tak budou mít i další hráči. Zpět v sestavě budou například Radil, zahrají si Zohorna, Blümel, Musil nebo Moravčík. Zachytá si Roman Will. Šetřit budou ale i Slováci, nezahrají si kapitán Ďaloga nebo první centr Marek Hrivík.

Takto tedy vypadá dnešní sestava českého týmu. V bráně bude Roman Will, Libor Hájek s Michalem Moravčíkem dostanou šanci v prvním páru, zbylé obranné páry budou stejné. Sedmým bekem bude David Musil. Kapitánem bude Tomáš Zohorna, v útocích došlo k mnoha změnám. Větší prostor by si dnes měl užít Filip Zadina, který se na turnaji zatím trápí.

Český tým má tedy jisté čtvrtfinále. Může však dnes vylepšit svou pozici. V případě výhry by se dostal právě před Slovensko na třetí místo. Musel by ale vyhrát v základní hrací době. Slováci vstoupili do turnaj úžasně a po výhrách nad Běloruskem, Velkou Británií a Ruskem se vyhřívali na prvním místě. Poté ale přišla krutá sprcha v podobě prohry 1:8 proti Švýcarům. Dány nakonec zvládli Slováci silo vůle přetlačit, na Švédy však už jedna branka nestačila. Federální derby mohou brát jako zkoušku před čtvrtfinále a test pro zraněními zkoušenou kabinu.

Takto vypadá sestava Slovenska. Náš východní soused se také rozhodl šetřit. Nehraje kapitán Marek Ďaloga ani první centr Marek Hrivík, který se potýká s drobnými zdravotními problémy. Céčko dnes dostal Peter Cehlárik, který dostal i kompletně nové spoluhráče v elitní formaci. Vedle něj dostává raritní šanci například i sedmnáctiletý Juraj Slafkovský. Do sestavy se vrátil i jeho vrstevním Šimon Nemec. V bráně nastoupí Julius Hudáček.

Jak už jsme dnes zmínili, český tým se může posunout výhrou v základní hrací době na třetí místo. Kromě umístění ale hrají i o to, s kým se utkají ve čtvrtfinále. Finové totiž ztratili dnes s Kanadou a v případě výhry USA nad Itálií (utkání se hraje souběžně s duelem Česko vs Slovensko) za 3 body půjdou právě na druhé místo za zámořský celek. Češi by tak v případě umístění na třetím místě hráli s Finskem, ze čtvrtého místa s USA.

Utkání právě začalo.

0:29

Českému týmu se konečně povedl vstup do utkání. Hned po půl minutě a úvodním tlaku se prosazuje Filip Zadina. Teprve podruh v turnaji ukázal svou výbornou střelu. Odrazil se k němu puk po nahození Hájka. Z pravého kruhu pak propálil přesouvajícího se Hudáčka. Asistence: Libor Hájek, Michal Moravčík.

2:30

Slováci jsou překvapení z úvodu. Sice mohl chvíli po brance srovnat Krištof, ale jde na nich vidět, že jsou zaskočeni.

3:04

Poprvé se slovenský tým usadil v útočném pásmu, ale Gernátovo nahození zablokoval Libor Hájek.

3:58

Za nahozením Lence dojel první Klok a hledal Lence v brankovišti. Moc nechybělo a mohlo být ještě veseleji.

4:58

Po dalším nečekaném odrazu pálil Špaček, bránu ale minul.

6:38

Stránský vtrhl po levém křídla do útočného pásma, jeho rána z úhlu ale Hudáčka nemohla překvapit.

7:22

Do útočného pásma se dostali i Slováci, nahození Krištofa ale česká obrana srazila do rohu.

7:56

K ráně na Romana Willa se dostal i talentovaný obránce Šimon Nemec. Sedmnáctiletý bek však českého gólmana neprostřelil.

9:47

Během krátké chvíle dvakrát pálil Kristián Pospíšil. Nejprve ale minul trefil brankáře Willa, aby druhou ránu poslal mimo.

10:01

Jakub Flek dostává šanci vedle Filipa Zadiny a dostával se z levé strany do dobré šance. Z bezprostřední blízkosti však puk přes Hudáčkovu výstroj neprotlačil.

10:28

Sehraná trojka Lenc - Špaček - Stránský znovu dělala Slovensku problémy. K přímému zakončení se však nedostali.

12:05

Dnešní kapitán Tomáš Zohorna by se také rád střelecky prosadil. Jenže jeho ránu s nápřahem schytal Dávid Buc.

12:49

Hudáček ztratil v rohu puk, jenže Blümelova pobídka před branku nenašla nikoho z českých útočníků.

13:32

Filip Zadina je dnes daleko více vidět a znovu byl v šanci rychlík Jakub Flek. Tentokrát dostal parádní přihrávku od Zadiny, ale z první těsně přestřelil bránu soupeře.

15:04

Český tým trestá obrovskou chybu slovenského týmu. Grman namazal před bránu na volného Zadinu. Rozený střelec však překvapil nezištnou bekhendovou přihrávkou na Michaela Špačka. Ten před odkrytou bránou nezaváhal a střílí první gól na turnaji. Asistence: Filip Zadina

15:46

Snížit mohl sedmnáctiletý útočník Juraj Slafkovský, ale stejně jako v přípravě v O2 areně Roman Will dokázal zneutralizovat slovenský klenot.

16:05

Radan Lenc musel být ošetřován. Všestranný útočník by ve čtvrtfinále hodně chyběl.

17:30

První vyloučení v tomto utkání. Robin Hanzl si šel sednout za nedovolené bránění. Český tým si vyzkouší hru v početní nevýhodě. Oslabení mu na turnaji moc nejdou.

17:55

Cehlárik vypálil z pravého kruhu, Will však vyrazil a poradil si i s dorážkou Pospíšila.

19:13

Šimon Nemec také dostal šanci na přesilovce a skvělou ranou otestoval Romana Willa. Ten puk vytlačil ramenem do ochranné sítě.

19:30

Český tým přežil první oslabení v utkání.

První třetina končí, český tým vede 2:0.

V první třetině bylo trochu vidět, že se hraje utkání, ve kterém nejde už o postup, ale jen o umístění ve skupině. Slovenský tým navíc zaskočila trefa z první minuty, kdy se po odraženém kotouči prosadil Zadina. Útočník Detroitu byl i u druhé trefy, když využil obrovské minely Grmana a naservíroval jak na zlatém podnose branku Špačkovi. Tempo utkání sice mírně chybí, ale náhradníci dnes bojují o svou šanci.

Vypadá to, že skupinu B vyhrají Spojené Státy Americké. Američané totiž vedou po první třetině nad Itálií 3:0 a směřují za třemi body. Pokud by tedy český tým udržel vedení, šel by ve čtvrtfinále na finský tým.

Začala druhá třetina.

20:57

Pro český tým je dobře, že na ledě je Radan Lenc, který měl v závěru první části zdravotní problémy.

22:49

Český tým přidává i třetí branku a přibližuje se třetímu místu ve skupině. Šustrovo nahození od modré čáry tečoval těsně před Hudáčkem Lukáš Radil. Asistence: Andrej Šustr, Libor Šulák

23:39

Matěj Blümel se vydal do úniku, jenže střela z otočky bekhendem skončila na Hudáčkově betonu.

24:17

Český tým hraje první přesilovou hru. Za potyčku byli vyloučení Zohorna s Pospíšilem, slovenský útočník ale byl vyloučen také za sekání.

25:40

V oslabení se dostal k ráně Marián Studenič, Roman Will ale zakročil včas.

26:53

Český tým přesilovku nevyužil a po jejím uplynutí chyboval v obranném pásmu. Šustr při rozehrávce trefil brusli Faško-Rudáše, od ní se odrazil puk před bránu k Sukel'ovi. Slovenský centr blafákem do bekhendu překonal Willa. Asistence: Martin Faško-Rudáš.

31:12

Michael Špaček byl vykázán na trestnou lavici. Vysokou holí trefil jednoho z protihráčů a dostal dvouminutový trest.

31:43

Roman Will drží český dvougólový náskok. Gernát našel na kruhu před odkrytou bránou volného Cehlárika, jeho pokus ale přesouvající se Will zneškodnil.

35:12

Kelemen vtrhl do pásma a chtěl obejít Kloka. Český obránce však mladého slovenskému útočníkovi vystavil jasnou stopku.

36:48

Adam Musil pálil z pravého kruhu, Hudáček ale ramenem vyrazil nad.

39:35

David Sklenička střílel od levého mantinelu, Hudáček ale jeho puk vyrazil.

39:38

Kristián Pospíšil odpálil puk nad plexisklo a dostal dvě minuty za zdržování hry.

39:49

Jen jedenáct vteřin stačilo českému týmu na využití přesilové hry. Šulák si na modré čáře vyměnil puk se Špačkem a prudkou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě. Skvělé zakončení třetiny. Asistence: Michael Špaček, Filip Zadina.

Český tým v druhé části zvýšil své vedení. Po necelých třech minutách tečoval Šustrovu ránu Radil. Slováci poté zapnuli své motory a začali mít daleko víc šancí. Odměněni ale byli až po velké chybě Šustra. Tu potrestal Sukel'. Až v závěru části se Češi vrátili zpět do hry a nabídnutou přesilovku využil Šulák. Český tým tak vede po druhé části 4:1 a ve čtvrtfinále nejspíš budou hrát s Finskem.

Třetí třetina začala a ve slovenské bráně došlo ke změně. Poslední třetinu v základní skupině dostává šanci Adam Húska.

40:31

Filip Zadina byl v útočném pásmu podražen, faul se však nepískal.

43:24

Velká chyba Slováků v rozehrávce, jenže Radan Lenc ranou z první minul bránu.

43:31

Český tým se přeci jen dočkal znovu brzkého gólu po pauze. Hanzl výbornou hrou tělem donutil Pospíšila ke ztrátě puku. Ten hned bez přípravy napálil za Húsku Matěj Stránský. Pro něj to je také první gól na velkém turnaji. Bez asistence.

45:47

Poprvé na turnaji se prosazuje také mladík Matěj Blümel. Stránského přihrávku na modré čáru zpracoval krásně kolem Bučka. Puk mu trošku utekl, jenže i z ostrého úhlu dokázal prostřelit Húsku. Asistence: Šimon Stránský, Michal Moravčík.

48:45

Další novic se dočkal branky. Tentokrát na slovenské straně. Od modré čáry vypálil Martin Bučko a puk prošel přes Willa až do sítě. Asistence: Adrián Holešinský, Dávid Buc.

52:05

Hra je teď otevřená na obou stranách, do další šance se dostal Jiří Smejkal, z bezprostřední blízkosti však Húsku neprostřelil.

54:45

Libor Hájek se chtěl přidat ke skupině střelců, sjel si do dobré pozice, ale Húska se po úvodní nervozitě rozchytal.

56:00

Nebezpečně od modré čáry nahazoval Kňažko, Will i bez hokejky ale dokázal zasáhnout.

58:57

Dnes se prosadil i takový nešťastník zápasu Kristián Pospíšil. Ten dostal skvělou přihrávku od jízdy od Cehlárika a z levého kruhu vypálil s nápřahem přesně do horního rohu. Asistence. Peter Cehlárik, Daniel Gachulinec.

USA porazilo Itálii a je jasno, že vyhraje skupinu B. Půjde tak ve čtvrtfinále na Slováky.

59:43

Libor Hájek se nakonec opravdu dočkal. Trefuje se přes celé hřiště do prázdné brány. Slováci si totiž zkusili hru bez gólmana.

Je konec, český tým vítězí 7:3 a ve skupině končí třetí.

Český tým se s jistotou čtvrtfinále uklidnil a v závěrečném duelu skupinu si i přes absence opor s chutí zastřílel. Hned šest hráčů si připsalo dva body, své první trefy na turnaji se dočkali Špaček, Radil, Blümel, Stránský i Hájek, Roman Will chytal velmi dobře. Utkání sice nemělo valnou úroveň, ani jeden z týmů zřejmě nešel do zápasu naplno, přesto však bavilo a spousta branek diváky musela uspokojit.

Český tým tam poskočil na třetí místo ve skupině a ve čtvrtfinále se utká s Finskem. Seveřany po výhře nad Itálií přeskočili na čele skupiny B hokejisté USA. Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.