reklama

Česko - Švýcarsko: O nic nejde, a tak trenéři mění sestavu

Jaromír Jágr bude mít na centru opět Jiřího Novotného, v jiných formacích ale dojde k dalším změnám. Jaromír Jágr bude mít na centru opět Jiřího Novotného, v jiných formacích ale dojde k dalším změnám. autor: Milan Kammermayer
Hokejisté hrají ve 20:15 poslední utkání, které nebude mít už žádný vliv na pořadí základní skupiny. A tak trenéři opět experimentují se sestavou.

Praha - Mohl to být stěžejní zápas skupiny, nakonec vůbec o nic nepůjde. Češi ve 20:15 uzavřou skupinu A klidným soubojem se silným Švýcarskem, který může dopadnout jakkoliv a na pozici obou týmů pro čtvrtfinále to nic nezmění. 

Češi už jistě postoupí ze třetího místa, Švýcaři budou čtvrtí. Až po dnešním duelu se oba dozvědí čtvrtfinálového soupeře, kterého určí poslední duel skupiny B Finsko - Rusko v Ostravě.

Celý program a rozpis play off si můžete prohlédnout v našem programu ZDE

Zápas Česko - Švýcarsko budeme sledovat v podrobné on-line reportáži - ZDE

Erat se vrací do první řady

I díky tomu, že v zápase o nic nejde, budou trenéři spíše experimentovat a ani před Švýcary si neodpustili zásahy do složení útoků. To se měnilo už v průběhu zápasu s Německem, který Češi dohrávali ve složení Voráček, Sobotka, Vondrka - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Jan Kovář, Erat - Simon, Koukal, Zaťovič.

Proti Švýcarům se Erat posune do první formace a Vondrka bude hrát ve třetím útoku. "Ještě zkoušíme další varianty," prohlásil po včerejším tréninku asistent trenéra Ondřej Weissmann. 

Po zápase s Německem tak zůstává pohromadě pouze čtvrtá a druhá útočná formace, do které po šesti zápasech na centra místo Kováře nastoupil Novotný. "Zdálo se nám, že to docela fungovalo. Vytvořili si šance a byla tam i síla. Je zároveň důležité, aby všechny formace byly vyváženy dopředu i dozadu," vysvětloval Weissmann. 

Soupeř musí hrát do plných

Vladimír Růžička neustálé změny v sestavě zase vysvětluje tím, že potřebuje zlepšit defenzivní hru celého týmu, který ve všech dosavadních zápasech nezvládal hru zejména ve vlastním a středním pásmu, kde hráči často propadali a soupeři jezdili do přečíslení.

"Někdy to máme hodně laděné do útoku, v některých trojkách pak chybí hráči dozadu. Hrajeme to tak nějak, jako že se nám nemůže nic stát. Chceme, aby nás soupeři pořád nepřečíslovali a chodili do plných. Minimálně do čtyř hráčů," říká hlavní trenér. 

Jeho asistent Weissmann zase zdůraznil, že byť už v zápase se Švýcary o nic nejde, bude duel důležitý test. Češi chtějí konečně na turnaji odehrát zápas bez chyb a velký důraz budou údajně klást na to, aby nepokazili první třetinu jako v minulých duelech. 

Švýcaři nejsou oblíbený soupeř

Švýcaři nejsou v posledních letech pro Čechy oblíbeným soupeřem, na velkých turnajích hokejisty porazili už čtyřikrát za sebou a jednu porážku pamatuje i trenér Vladimír Růžička. 

Nelichotivá série totiž začala na zlatém mistrovství světa 2010 v Mannheimu, kde Češi Švýcarům podlehli 2:3. O tři roky později se Švýcaři stali katem českých snů na šampionátu ve Stockholmu, kde je překvapivě porazili v základní skupině (2:5) i ve čtvrtfinále (1:2) a nakonec obdivuhodně došli až pro stříbrné medaile. 

Že na Čechy Švýcaři umí, naposledy ukázali i loni na olympiádě v Soči, kde Češi podlehli 0:1. V součtu se zápasy Euro Hockey Challenge Češi prohráli pět z posledních šesti vzájemných duelů.

Finsko, Rusko, nebo USA?

Soupeře pro čtvrtfinále se hokejisté dozvědí až po utkání, určí ho totiž až souběžně hraný duel mezi Finskem a Ruskem v Ostravě, který už od pondělí provází různé vtipné spekulace.

Švédové dle České televize přišli s teorií, že duel Rusů s Finy „nebude chtít vyhrát ani jeden“, protože si raději zahrají v Ostravě proti výběru Tre Kronor, než cestovat na čtvrtfinále proti českému výběru do bouřící O2 areny - více čtěte ZDE.  

Čtvrtfinále je na programu ve čtvrtek a Češi ho budou jako pořadatel šampionátu bez ohledu na jakékoliv jiné výsledky hrát v O2 areně v atraktivnější čas ve 20:15, to bylo jasné už před začátkem turnaje.

Vedle Finska a Ruska mohou v klíčovém zápase turnaje narazit ještě na tým USA, který nyní skupinu B vede a dnes jej čeká ještě zápas se Slováky. 

Všechny tři potencionální soupeře v Ostravě sledují čeští zvědi z Moravy, kteří hned zítra Růžičkovi přivezou do Prahy taktické rady. O Rusech sbíral celou základní skupinu informace generální manažer Třince Pavel Marek, o Američanech zase trenér Vítkovic Jakub Petr a Finy skautovali Roman Šimíček s Markem Malíkem. 

reklama