Český sen o zlatu zničil Captain America. Medailový půst se protahuje

Aktualizováno 17. 5. 2018 23:04
Čeští hokejisté podlehli ve čtvrtfinále mistrovství světa Spojeným státům 2:3. Rozhodující branku vstřelil ve 47. minutě americký kapitán Patrick Kane. Čekání na medaili z MS se tak protahuje, naposledy se z ní Češi radovali v roce 2012.
Smutný Dmitrij Jaškin
Smutný Dmitrij Jaškin | Foto: Luboš Vácha

Herning - Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Herningu s USA 2:3 a jejich medailový půst trvá už od roku 2012, kdy na šampionátu ve Švédsku a Finsku získali bronz. Američané se zcela obměněným kádrem oplatili svěřencům trenéra Josefa Jandače porážku z boje o semifinále na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. V sobotu je čeká v Kodani duel o finále se Švédskem.

Češi už ve 13. minutě prohrávali po brankách Patricka Kanea a Cama Atkinsona 0:2. Ve druhé třetině sice smazali ztrátu Michal Řepík a gólem v přesilové hře Martin Nečas, ale v 47. minutě rozhodl svou druhou trefou v utkání americký kapitán Kane.

"Měli jsme velmi špatný začátek a to asi rozhodlo utkání. Ve druhé třetině se to zvedlo, bylo to lepší. Když jsme dali kontaktní gól, tak jsme se dostali do hry. Potom jsme v přesilovce vyrovnali. Šli jsme do poslední třetiny s tím, že jsme chtěli rozhodnout. Pak už ten zápas byl padesát na padesát, bohužel jedna chyba rozhodla," uvedl Jandač.

Američané, kteří po prohře s Finskem 2:6 z posledního duelu základní skupiny nastoupili s pozměněným složením útoků, mohli otevřít skóre už ve druhé minutě. Bonino nabil mezi kruhy Atkinsonovi a Francouzovi pomohla horní tyč. Sudí vzápětí nepostřehli Martinezův zásah hokejkou do Jaškinova obličeje. V páté minutě se odrazil puk ke Kubalíkovi, který ale Kinkaida nepřekonal.

Při Martinezově vyloučení střílel Pastrňák, větší šanci ale měli v oslabení Američané. Šulák ztratil puk na modré čáře, ujíždějícího Larkina stihl ještě vychýlit Kubalík a útočník Detroitu musel zakončovat bekhendem, což Francouz vyřešil.

V 11. minutě se už tým kouče Jeffa Blashilla radoval z vedení. Kane se prohnal ve středním pásmu kolem Poláška a z pravého kruhu zamířil přesně k protější tyči. Za 103 vteřin Američané zvýšili. Kombinaci Gaudreaua a Bonina zakončil blafákem do bekhendu nepokrytý Atkinson. Další možnost měl Butcher, na druhé straně prověřili Kinkaida Moravčík a Červenka.

"My jsme byli možná na začátku zakřiknutí a báli se hrát. Nezdálo se mi, že by na nás nějak vlítli, ale dali dva góly vlastně z ničeho. První byl jeden hráč do tří, při druhém jsme měli hráče zpátky. Jsou to takové ty detaily, rychlejší přistupování v obraně, v tom jsou oni lepší než my," uvedl útočník Tomáš Plekanec.

Američané byli nadále nebezpeční. V úvodu druhé části musel Francouz krýt Atkinsonův pokus. Ve 24. minutě uvolnil Chytil ideálně Plekance, který se ale dostal ze střeleckého úhlu. O chvíli později našel Faksa na levém kruhu Řepíka, který pohotově zamířil nad Kinkaidovu vyrážečku a čtvrtou trefou na turnaji snížil.

Soupeř mohl odpovědět, ale před Francouzem se neprosadil dorážející Bonino, vzápětí ani Kane a Coleman. Vyrovnat mohl po Nečasově akci Kubalík, ale Kinkaid zasáhl lapačkou. V 31. minutě při McAvoyově vyloučení Pastrňákovu přihrávku usměrnil z mezikruží k levé tyči Nečas a smazal ztrátu.

Otočit stav mohl po přihrávce Krejčího Pastrňák, ale z levé strany z úhlu trefil boční konstrukci branky. Na druhé straně podobně zamířil Gaudreau, který u mantinelu zachytil Francouzovu rozehrávku, ale do odkryté branky gól nedal.

Ve třetí třetině musel Francouz krýt Gaudreauův pokus, Kinkaid si poradil s Jaškinovým bekhendem. V 47. minutě po akci Šuláka a Faksy minul odkrytou branku v souboji před brankou Červenka a přesnou mušku neměl ani Hyka.

"Dokázali jsme se vrátit do zápasu. Bylo tam pár šancí, kdy jsme mohli dát na 3:2, ale bohužel to tam nepadlo. I tak jsme pořád byli v zápase, ukázali jsme obrovský charakter. Bojovali jsme až do konce, klukům se nedá nic vytknout. Stály proti sobě dva výborné týmy, jeden musel z kola ven. Prohrát takhle ve čtvrtfinále těsně o gól, to bude mrzet ještě hodně dlouho," prohlásil centr David Krejčí.

Čeští hokejisté si na mistrovství světa o medaile nezahrají. Fandilo se ale poctivě | Video: Tomáš Cetkovský

Vzápětí opět udeřil Kane, který využil Hronkova pádu a v úniku střelou o levou tyč vrátil USA vedení. V 49. minutě Kane po efektní otočce trefil tyč. Při Larkinově trestu dorážel Krejčí, ale Kinkaid zachránil pravým betonem.

Právě Larkin měl obrovskou příležitost rozhodnout, když mu riskantně z rohu po otočce přihrávkou naslepo "namazal" Pastrňák, ale Francouz udržel naději skvělým zákrokem lapačkou. Dvě a půl minuty před koncem základní doby sáhla česká střídačka k oddechovému času a následně i hře v šesti.

Při power play se však ihned dostali do útoku Američané - jednu možnost k zakončení uhasil vracející se Krejčí, vzápětí pálil do odkryté branky Lee, ale Pastrňák mu obětavým skokem sebral radost. Na dobré parketě měl pak nabito Kubalík, ale neuspěl a postup slavil soupeř.

"Každé prohrané čtvrtfinále je obrovské zklamání. Nezačali jsme dobře, ale ve druhé třetině jsme vyrovnali a měli dokonce i šance jít do vedení. Pořád jsme byli ve hře, jenže rozhodl gól Američanů na 3:2. Jejich branku jsme potom sice dobývali, ale už to nešlo," dodal kapitán českého týmu Roman Červenka.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Čtvrtfinále (Herning):

ČR - USA 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Řepík (Faksa, Gudas), 31. Nečas (Pastrňák, Hronek) - 11. P. Kane (D. Ryan), 13. Atkinson, (Bonino, J. Gaudreau), 47. P. Kane (D. Ryan). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Kubuš (SR) - McCrank (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 4846.

Sestavy:

ČR: Francouz - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Jordán, Polášek - Řepík, Faksa, Červenka - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Hyka, Nečas, D. Kubalík - Horák, Plekanec, Chytil. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

USA: Kinkaid - C. Murphy, Butcher, McAvoy, Martinez, N. Jensen, Pionk, Hughes - P. Kane, C. White, DeBrincat - A. Lee, D. Larkin, Kreider - Atkinson, Bonino, J. Gaudreau - Thompson, D. Ryan, Coleman. Trenéři: Jeff Blashill, Dan Bylsma a Don Granato.