reklama

Český skaut Malík: Finové jsou pasivní v oslabeních

Marek Malík Marek Malík autor: ČTK
Trpělivost, jeden z nejlepších gólmanů světa, rychlý přechod do útoku, ale i určitá pasivita při hře v oslabení.Tak hodnotí hru Finska Marek Malík

Ostrava - Trpělivost, jeden z nejlepších gólmanů světa, rychlý přechod do útoku, ale i určitá pasivita při hře v oslabení. Tak shrnul jeden z pozorovatelů české hokejové reprezentace Marek Malík své týdenní poznatky o hře Finska, soupeře svěřenců Vladimíra Růžičky ve čtvrtfinále mistrovství světa.

"Je to opravdu silný tým, to není nic objevného. Naše čeká mimořádně těžké utkání, ale i my máme kvalitu a dobré hráče na to, abychom ho mohli zvládnout," řekl bývalý vítkovický obránce, který pro potřeby českého celku mapoval hru Suomi v Ostravě společně s Romanem Šimíčkem.

Rinne je extratřída

Finsko v základní skupině poutalo pozornost zejména rekordní sérií neprůstřelnosti gólmana Pekky Rinneho, který udržel čisté konto 238 minut. Brankář Nashvillu je klíčovou osobností týmu.

"Je neskutečný, extratřída. Dá se to říct tak, že střelu, kterou vidí, prostě chytne. Polovinu z posledních čtyř gólů dostal po křížných přihrávkách přes osu hřiště a střele z první, což je věc, se kterou má problém každý gólman. Tohle je způsob, ale jak jsem si všímal finské hry, oni si tyhle přihrávky hlídají a soupeře k nim moc nepouští," řekl Malík.

Taktika celý zápas

Finsko podle něj na šampionátu charakterizuje trpělivost a důsledné lpění na herním systému. "Oni jsou schopni držet taktiku opravdu celých šedesát minut, až do koncovky, a ani o píď z toho neuhnou. Věří tomu systému a hrají ho šedesát minut, to dělá úspěšné mužstvo úspěšným. Takhle porazili Slováky," připomenul Malík výhru nad týmem, který Finsko zlomilo třemi góly v závěrečné desetiminutovce.

Čtyři ze sedmi zápasů v základní skupině bez obdržené branky jsou podle Malíka vizitkou nejen Rinneho. "Dozadu jsou strašně disciplinovaní. Obrannou činností dokáží vybojovat dost puků ve středním pásmu a pak díky vynikajícímu bruslení strašně rychle přecházejí do kontrů. Zapojuje se do nich okamžitě ještě bek, takže ve čtyřech lidech se dostávají do přečíslení," řekl Malík.

Donskoi má neuvěřitelné nervy

Z individualit ho kromě gólmana nejvíce zaujali Jussi Jokinen, Joonas Donskoi a Joonas Kemppainen. "Kemppainen výborný vysoký hráč, nebezpečný před brankou v přesilových situacích, je těžké ho odstavit a Finové toho hodně využívají. Jokinen je zase kvalitní starší zkušený hráč, mozek pětky, a strašně se mi líbí Donskoi. Na své mládí neuvěřitelně klidné nervy a nesmírně kvalitní útočník," řekl Malík.

Růžičkův zvěd si ale všiml, že poněkud pasivně působí Seveřané v oslabeních. "Trochu mě to překvapilo, ale při hře v oslabení byli celkem pasivní. Toho bychom mohli využít," řekl bývalý obránce Hartfordu, Caroliny, Vancouveru, New Yorku Rangers a Tampy Bay.

reklama