Překvapíme celý svět, slibovali Češi. Pak dostali deset gólů a MS končí s ostudou

Aktualizováno 4. 5. 2021 8:13
Česká hokejová reprezentace utrpěla ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 18 let s Kanadou debakl 3:10. Favorizovaní zámořští hráči si vypracovali tříbrankový náskok již v úvodních sedmi minutách. Pěti body za dvě branky a tři asistence se na výhře Kanady podílel patnáctiletý útočník Connor Bedard.
Radost Kanady po gólu do české sítě.
Radost Kanady po gólu do české sítě. | Foto: Chris Tanouye /HHOF-IIHF Images

Svěřenci trenéra Jakuba Petra vyhráli na šampionátu v USA jeden z pěti zápasů a podruhé za sebou vysoko prohráli. Se základní skupinou se rozloučili porážkou 1:11 s Ruskem. Čekání na medailový úspěch na akci této věkové kategorie pokračuje, naposledy Češi uspěli v roce 2014, kdy skončili druzí.

"Jsem si stoprocentně jistý, že překvapíme celý svět," sliboval Petr po debaklu s Ruskem a s vidinou souboje proti Kanadě.

Skutečnost vypadala úplně jinak…

Český tým, v jehož sestavě chyběl zraněný elitní obránce Jiříček, začal aktivně, již po 121 sekundách ale poprvé inkasoval. Gólmana Suchánka překonal po rychlé přihrávce zpoza branky Johnston.

Kanaďané vyučovali soupeře v efektivitě střelby. Po Altrichterově ztrátě přidal druhou branku Roulette a v čase 6:50 zvýšil na 3:0 Bedard. Nejmladší hráč na turnaji tečoval střelu Zhilkina a utkání předčasně skončilo pro Suchánka, který inkasoval třikrát z pěti střel.

Češi dokázali snížit z první přesilové hry, kdy se po Brabencově křížné přihrávce prosadil Pajer. Kanada ale získala tříbrankový náskok rychle zpět. Za obranu si najel Stankoven a prostřelil Šatného mezi betony.

Nejlepší tým základní skupiny A poté několik šancí neproměnil, na začátku druhé třetiny ale v přesilové hře přidal pátý gól. Bedard trefil tyč, Guenther ale puk pohotově dorazil.

Svěřenci trenéra Petra nerezignovali a nadále se snažili hrát aktivně. Ve 24. minutě byli odměněni, když se po zblokované střele prosadil Chmelař. Vzápětí hráli Češi dvě přesilové hry, v největší šanci však Pajera vychytal Gaudreau.

Místo snížení a zdramatizování duelu se opět prosadili Kanaďané, podruhé se trefil Guenther. Od další pohromy poté Čechy zachránil Šatný, který zlikvidoval nájezd dvojice soupeřů a Bedardovo zakončení.

Ve 45. minutě se do další příležitosti dostal v početní výhodě Pajer, druhý gól však nepřidal. Kanaďané byli mnohem efektivnější a dvakrát se prosadili v rychlém sledu z dorážek. Nejprve přidal další branku výborně hrající Bedard a poté uspěl i Winterton. Po minutě sice Szturc snížil, ale v pohodě hrající Kanaďané se prosazovali dále. Nakonec se jim podařilo nastřílet deset branek.

"Nevěděli jsme úplně přesně, co od mistrovství můžeme čekat a co se může stát. Speciálně jsme to asi byli my a Německo, kde se soutěže moc nehrály," tvrdil trenér Petr.

"Kluci tady zvládli přípravný zápas se Švýcarskem i klíčový s Německem, překvapili sebe i nás v zápasech s Finskem i Amerikou. Ale ten konec je kaňka," musel uznat kouč.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let - čtvrtfinále (Frisco):

Česká republika - Kanada 3:10 (1:4, 1:2, 1:4)

Branky a nahrávky: 9. Pajer (Brabenec), 24. Chmelař (Szturc), 49. Szturc (Marcel) - 3. Johnston (Bedard), 5. Roulette, 7. Bedard (Zhilkin, McTavish), 11. Stankoven (Bedard), 22. Guenther (Bedard, Wright), 37. Guenther (Othmann, Del Mastro). 47. Bedard, 48. Winterton (Roulette), 50. Harrison, 54. Wright. Rozhodčí: Fernandez, Rekucki - Davis (všichni USA), Poljakov (Běl.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:2.

ČR: Suchánek (7. Šatný) - Šedivý, D. Moravec, Svozil, Pinkas, Ticháček, Špaček - Szturc, Chmelař, Marcel - Brabenec, Kos, Marha - P. Moravec, Altrichter, Ryšavý - Pajer, Šapovaliv, Slavíček. Trenér: Jakub Petr.

Kanada: Gaudreau - Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier - Guenther, Wright, Othmann - Stankoven, McTavish, Bedard - Stillman, Johnston, Pinelli - Winterton, Harrison, Roulette - Zhilkin. Trenér: Dave Barr.