reklama

Čeští hokejisté udolali Bělorusko v prodloužení, z trápení je vysvobodil Kubalík

Češi slaví triumf v zápase Česko - Bělorusko na MS 2021 Češi slaví triumf v zápase Česko - Bělorusko na MS 2021 autor: Reuters
Čeští hokejisté vyhráli na mistrovství světa v Rize nad Běloruskem 3:2 v prodloužení a na třetí pokus se dočkali prvního bodového zisku v základní skupině A. V čase 61:23 rozhodl z úniku útočník Dominik Kubalík.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána uspěli po předchozích prohrách 3:4 s Ruskem a 2:5 se Švýcarskem. Další zápas je čeká ve čtvrtek od 19:15 SELČ proti Švédsku, které je zatím po porážkách s Dánskem a Běloruskem bez bodu.

Češi s nováčkem elitní kategorie prohrávali od 26. minuty po brance útočníka New Jersey Jegora Šarangoviče, ale ještě v druhé třetině otočili stav Jan Kovář a Filip Zadina. Do prodloužení poslal zápas v 52. minutě Vladislav Jerjomenko.

"Chtěli jsme tři body. Chtěli jsme soupeře porazit, i když jsme věděli, že sehrál výborné zápasy a sebral body týmu, jako je Švédsko. Po tom průběhu v druhé půlce třetí třetiny a v prodloužení jsme nakonec rádi za dva body. Mělo to však hodně daleko k dokonalosti," prohlásil trenér Pešán.

V úvodu utkání byli aktivnější Bělorusové a Hrubec musel krýt střely Princeho, Protase a v páté minutě i nebezpečný pokus Platta. Devatenáctiletého gólmana Kolosova, debutujícího na mistrovství světa, prověřil v 6. minutě střelou z pozice mezi kruhy Kubalík a v polovině úvodní třetiny si poradil běloruský brankář i s pokusy Skleničky, Zadina a Stránského.

Hrubce při sílící převaze Pešánova výběru prověřil ojediněle Protas. Největší možnost první třetiny měl v 16. minutě Sekáč, který se ocitl sám před Kolosovem, ale neprostřelil jej mezi betony. Potom zahrozil dvakrát v rychlém sledu Smejkal. V závěru úvodní třetiny nabídl českému týmu první přesilovku faulem autor jediné branky v nedělním utkání proti Švédsku (1:0) Něstěrov, ale velkému tlaku před pauzou Zacharovův tým odolal.

Poté, co po pauze Bělorusové přečkali celé oslabení, mohli otevřít skóre. Před odkrytou brankou se ocitl Sergej Kosticyn, ale netrefil dobře puk. Češi se ubránili při Šulákově trestu, ale ve 26. minutě už inkasovali. Bělorusové přečíslili českou obranu, Kosticynovu přihrávku na Princeho ještě zblokoval Klok, ale puk se dostal k Šarangovičovi a ten už Hrubce překonal.

První šanci na vyrovnání po přihrávce Stránského ještě nevyužil Klok, ale v polovině utkání po Hronkově ideální přihrávce usměrnil puk do odkryté branky kapitán Kovář. Ve 34. minutě při Kosticynově vyloučení otočil stav opět po Hronkově asistenci střelou z levého kruhu přes obránce Zadina. Zvýšit mohl z úniku Flek, ale Kolosova z úniku neprostřelil. Bělorusové hrozili ojediněle.

Upocené vítězství Čechů, další klopýtnutí Javorových listů a Slováci na vítězné vlně Upocené vítězství Čechů, další klopýtnutí Javorových listů a Slováci na vítězné vlně Prohlédněte zde

"Jsem rád, že to vyšlo. Hroňas mi to tam dobře dal, Kovi před brankou výborně clonil a gólman neviděl. Díky tomu to tam propadlo," popsal Zadina.

Na začátku třetí třetiny kryl při Hájkově vyloučení Hrubec Kosticynovu šanci. Následovala dlouhá pasáž bez velkých příležitostí, ale postupně začali více hrozit Bělorusové. Platt ještě s bekhendovým zakončením neuspěl, ale v 52. minutě už vyrovnal střelou z pravého kruhu k protější tyči Jerjomenko. Snaha strhnout vítězství zpět na českou stranu do konce základní hrací doby byla marná.

V prodloužení nejdříve zahrozili Bělorusové. Dvakrát se pokoušel rozhodnout Bailen a Hrubec si poradil i s Plattovým pokusem. Radovali se ale Češi, když Hanzl vysunul do úniku Kubalíka, který blafákem do bekhendu poslal puk mezi Kolosovými betony do branky.

"Jsme rádi za dva body. Věřím, že nás to nakopne do dalšího zápasu, budeme dělat správná rozhodnutí, udržíme to a budeme hrát jednodušeji. Doufejme, že dáme víc gólů v základní hrací době než dva jako dnes. Myslím si ale, že jsme odvedli dobrou práci v týmovosti, táhli jsme za jeden provaz," řekl útočník Zadina.

ČR - Bělorusko 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Jan Kovář (Hronek, Moravčík), 34. Zadina (Hronek), 62. D. Kubalík (R. Hanzl, Hrubec) - 26. Šarangovič (S. Kosticyn), 52. Jerjomenko (Lopačuk, Šinkevič). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Frandsen (Dán.) - Lundgren, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Bez diváků.

ČR: Hrubec - Hronek, D. Musil, Klok, Hájek, D. Sklenička, Šulák, Moravčík - Zadina, Jan Kovář, D. Kubalík - M. Stránský, M. Špaček, J. Vrána - Flek, Chytil, Sekáč - A. Musil, R. Hanzl, Smejkal. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Bělorusko: Kolosov - Chenkel, Falkovskij, Antonov, Znacharenko, Korobov, Bailen, Jerjomenko, Šinkevič - S. Kosticyn, Šarangovič, Prince - Protas, Drozd, Komarov - Paré, Kodola, Platt - Stefanovič, G. Něstěrov, Lopačuk. Trenéři: Michail Zacharov, Dmitrij Kaprikov, Michail Kravcev a Vladimir Vorobjov.

reklama