reklama
15:15 • MS v hokeji • Čtvrtfinále
1:2
(1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, po samostatných nájezdech)
Česko. Vlajka
Česko
Vlajka USA - sport
USA
  • 16. Zohorna (trestné střílení)
  • 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozhodující nájezd Matthews

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinále hokejového mistrovství světa. Od 15:15 se v něm utkají čeští hokejisté s Američany.

Český tým postoupil do čtvrtfinále z první pozice, když moskevskou skupinu ovládl nečekaně suverénním způsobem. Češi tak budou v klíčovém boji proti USA favoritem. Spojené státy americké se o postup ze skupiny strachovaly až do posledního utkání a na šampionátu prozatím hrůzu nebudí. V přímém souboji o čtvrtfinále se Slovenskem jim k postupu stačil bod, ten získali, když prohráli v prodloužení.

Strážcem české branky bude ve čtvrtfinálové bitvě proti USA Dominik Furch!

"Je to úleva, že jsme vyhráli skupinu. Chtěli jsme zůstat v Moskvě, je to dost podstatné. Stěhovat se, jet pět hodin vlakem, zabalit se a vybalit se, je to dost komplikace. Pro mužstvo, které zůstává, je to výhoda," viděl důležitost setrvání na čtvrtfinále v Moskvě trenér Vladimír Vůjtek.

"Proti Slovensku to byl těžký boj. Sice jsme získali bod, který jsme potřebovali, ale nesmíme se nechat tak často vylučovat. Cítím teď z kluků nadšení a těšíme se na duel proti České republice," řekl trenér USA John Hynes. "V posledních zápasech jsme nehráli ten nejlepší hokej, jakého jsme schopni. Věřím, že pro všechny z nás to byl takový budíček a do čtvrtfinále to zlepšíme," doufá útočník Nick Foligno.

Pohled na plochu Ledového paláce před čtvrtfinálovým zápasem českého týmu s USA.

MS 2016, Česko-USA: Ledový palác před zápasem MS 2016, Česko-USA: Ledový palác před zápasem | Foto: Michal Eger

Zápasy Česka v základní skupině

6. 5. Česko – Rusko 3:0

7. 5. Česko – Lotyšsko 4:3 po samostatných nájezdech

9. 5. Česko – Švédsko 4:2

12. 5. Česko – Norsko 7:0

13. 5. Česko – Kazachstán 3:1

15. 5. Česko – Dánsko 1:2 po samostatných nájezdech

17. 5. Česko – Švýcarsko 5:4

Zápasy USA v základní skupině

6. 5. USA – Kanada 1:5

7. 5. USA – Bělorusko 6:3

9. 5. USA – Finsko 2:3

12. 5. USA – Francie 4:0

13. 5. USA – Maďarsko 5:1

15. 5. USA – Německo 2:3

17. 5. USA – Slovensko 2:3 po prodloužení

Sestava Česka

Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Kousal, Zohorna – Filippi, Faksa, Zaťovič – Koukal

Sestava USA

Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini – Foligno (A), Matthews, Larkin – Hinostroza, Nelson, Vatrano – Motte, Compher, Schroeder – Fasching, Hendricks (C), Wood – Maroon

Spojené státy zkouší na šampionátu uspět s hráči, kterým v průměru není ani 23 let. V týmu najdete jediného třicátníka, ovšem hned sedm mladíků z univerzity. Největší pozornost v kádru USA přitahují rychlík Dylan Larkin Z Detroitu, obránce Connor Murphy z Arizony a supertalent Auston Matthews, podle odborníků jednička nadcházejícího draftu NHL. Rozsáhlé preview k utkání naleznete ZDE.

Podle Romana Červenky si český tým musí dát hlavně pozor na elitní řadu Američanů. "Jejich sestavu jsem samozřejmě viděl. Asi nejlíp vypadá první lajna Foligno, Larkin, Matthews. Oni budou asi celkově hrát jednoduchou zámořskou hru, hodně chodit do brány a bruslit. Doufám, že to pro nás problém nebude," uvedl.

Grafické srovnání obou týmů si můžete projít ZDE.

Jít do čtvrtfinále proti USA z prvního místa, to už Češi pamatují. Před čtyřmi lety v Bratislavě z toho byla pohodová výhra 4:0, zato v roce 2004 přišla národní tragédie. Jágr a spol. tehdy doma padli v nájezdech.

Na předloňském šampionátu Češi ve čtvrtfinále zdolali USA po přestřelce 4:3. Český tým sice vedl 4:1, o postup mezi nejlepší čtyři týmy se ale strachoval až do konce.

Loni na domácím mistrovství Češi s Amerikou padli v utkání o bronz, když soupeři nedokázali vstřelit ani branku a padli 0:3.

"Je důležité, abychom zůstali v klidu. Snažíme se do hráčů dostat, aby tam nebyla žádná nervozita a přemíra tlaku," vysvětluje asistent trenéra Josef Jandač. Jeden z lídrů mužstva Roman Červenka zase dodává: "Je to logické, že s úspěchem přichází větší tlak. Ale my si věříme, věříme jeden v druhého. Nemělo by nás to rozhodit. Musíme hrát náš hokej a bude to dobré."

"Je to jeden z mých největších zápasů v kariéře," prohlásil Radek Faksa, druhý nejmladší člen Vůjtkovy družiny. Čtvrtfinálový boj s Američany dřív sledoval jako divák. Při olympiádě v Naganu ho na zápasy budila máma, později – třeba v roce 2005 – už stál na Staroměstském náměstí. Tentokrát bude přímo v centru dění.

Kanadské bodování

Česko: Michal Birner 7 (4+3), Roman Červenka 7 (2+5), David Pastrňák 6 (1+5)

USA: Dylan Larkin 7 (2+5), Auston Matthews 6 (3+3), Connor Murphy 5 (3+2)

Urolbujete led dřív, než zazní siréna? Zkraťte si čekání na zápas. Hrajte ZDE.

Hokejisté právě dorazili na ledovou plochu! Český tým čtvrtfinálovou bitvu odehraje v červených dresech, USA v bílém.

Utkání právě začalo!

Jan Záškodný
19. 5. 2016
reklama