reklama

Tuhle pohádku napsal Andersen. Fredy Andersen. Dánové slaví životní výhru nad Finskem

O vítěznou branku se postaral Nichlas Hardt. O vítěznou branku se postaral Nichlas Hardt. autor: Reuters
Jako z pohádky V Herningu se zrodil první překvapivý výsledek mistrovství. Domácí hokejisté zcela zaskočili do té doby suverénní Finy a v úchvatné atmosféře svého stadionu udolali rivala 3:2 a navázali na osm let starou výhru z MS 2010 v Německu. Lví podíl měl na výsledku ve skvělé formě chytající brankáře Frederik Andersen.

Herning (od našeho zpravodaje) - Dánsko je na nohou. Hokejisté pořádající země si ve středečním utkání vyšlápli na velké favority z Finska, které udolali v parádní bitvě těsným výsledkem 3:2. Vítěznou trefu si připsal necelé dvě minuty před koncem v přesilovce Nichlas Hardt, který nejen svůj tým, ale celou zemi nasměroval do opojné euforie z vítězství nad velký rivalem.

Už první minuty bitvy dvou severských zemí naznačily, že půjde o velkou bitvu. Zatímco Dánové měli den volna, na Finech bylo stále znát, že mají v nohou den starou bitvu s Norskem. V přesilovce se navíc červenobílí ujali vedení. "Finové mají skvělý tým a skvělé hráče, což všichni víme. Náš plán bylo začít z dobré defenzivy, což se nám povedlo," komentoval první polovinu duelu obránce domácích Abbo Jensen.

S početní převahou se ale následně vyrovnali také hokejisté Suomi, když kanonýr Aho vyrovnal. "Měli jsme v zápase zbytečná vyloučení, s čímž určitě nejsme spokojeni. Vždy, když hrajeme proti velkým týmům, jako bylo Finsko, se snažíme hrát aktivně, ale s dobrou obranou," prohlásil Jannick Hansen, který odehrál první duel na šampionátu. Právě Hansen a také jeho klubový kolega ze San Jose Sharks Mikkel Boedker odehráli první duel za reprezentaci na MS po vypadnutí svého celku v play-off NHL.

Boedker: Chci pomoci této zemi a týmu vyhrávat

"Mikkel nám pomohl, naši ofenzivu posunul někam úplně jinam. Jannick přijel a dělal přesně to, co dělává. To znamená dohrávaní soubojů, množství hitů, skvělá hra dozadu a všechny tyto detaily, které ho vždy zdobily. Je to přesně to, co jsme potřebovali," komentoval výkon noviců v sestavě Frans Nielsen, který pro změnu otevřel gólový účet duelu.

A jak vnímali rychlý přesun ze zámoří? "Nebylo zase tak náročné zvyknout si na jiný hokej a jiné kluziště, tím si v kariéře projde každý. Prostě nesmíte na nic myslet a nasát atmosféru," komentoval utkání hrdina Boedker. "Přijel jsem z nějakého důvodu a podle něj také chci hrát. Chci pomoci této zemi a tomuto týmu vyhrávat." 

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Dánové vedli ve třetí třetině 2:1 a směřovali k hubené výhře, pak však stadion Jyske Bank Boxen zmrazil vyrovnáním Granlund. Domácím ale zisk už tak cenného bodu nestačil, v přesilovce necelé dvě minuty před koncem upekli vítěznou kombinaci Boedker s Nichlasem Hardtem. "Nichlasův gól chvíli před koncem nás neskutečně nakopl. Tohle jsou ty momenty, které dělají velké hráče velkými," radoval se Hansen.

Životní zážitek, budeme vzpomínat

Svůj náskok už hokejisté hostitelské země udrželi a po závěrečné siréně mohly vypuknout velké oslavy. "Byl to ohromně náročný zápas. Pro mě je to poprvé, co jsem s reprezentací porazil jeden z top šesti týmů světa. Před našimi fanoušky je to navíc ještě výjimečnější," řekl Frans Nielsen. 

"Úžasná atmosféra, bylo tu 10 800 lidí a všichni skandovali vestoje a povzbuzovali nás. Je to něco, na co budete vzpomínat," popsal autor vítězné přihrávky Boedker náladu v herningské hale. "Když máte za sebou vyprodané publikum, které se nebojí ukázat své emoce, neskutečně vás to žene vpřed."

V lapačce, za bránou, nebo v síti? Najdete ztracený puk? V lapačce, za bránou, nebo v síti? Najdete ztracený puk? Prohlédněte zde

Velkou zásluhu na dánském triumfu má vedle publika brankář Toronta Maple Leafs Frederik Andersen, který lapil 33 z 35 střel Finů. Suomi přitom v předchozích třech duelech nasázeli soupeřům 23 branek. "Fredy nás opět podržel, občas navíc přišel se skutečně světovým zákrokem," prohlásil na adresu gólmana Andersena Nielsen. "Porazit Finy je něco velkého, můžeme být na sebe hrdí," doplnil sám brankář Andersen.  

Zadostiučinění cítili i hráči, kteří v zápase bodově nezářili, ale neváhali skákat do střel a všemožně se snažili zastavit silného soupeře. Jako například obránce Abbo Jansen. "Teď už víme, že můžeme hrát i s nejsilnějšími soupeři. Je to jedna z nejlepších zkušeností v mém životě. Tisíce Dánů nás hnalo, na konci k tomu všemu národní hymna. Nemohl to být lepší večer. Asi je to opravdu můj dosud nejlepší životní zážitek," řekl.

Finové hlavy nevěší, soupeři blahopřáli

Duo Teräväinen - Aho, které mělo Finy nasměrovat k jasné výhře, tentokrát selhalo. Ano, po jejich kombinaci sice padl gól na 1:1, první jmenovaný ale svůj celek před koncem v klíčových momentech hned dvakrát oslabil. "Diváci byli úžasní a domácí z toho jednoznačně těžili. Myslím, že jsme hráli dobře. Na můj vkus jsme měli dost možností na to, abychom duel zlomili na svou stranu. Dánové bojovali nadoraz, sráželi se a bylo opravdu těžké proti nim hrát," hlesl Aho.

To Mikael Granlund ve třetí části vyrovnal, na body to však nestačilo. "Hráli jsme proti houževnatému týmu. Chtěli jsme samozřejmě vyhrát, ale i takový je hokej - občas vyhrajete, jindy zase prohrajete. Musíme teď už hledět dál a z porážky si nedělat hlavu. Jsme mladí, víme, že to byl vyrovnaný zápas. Dánové velmi dobře bránili, navíc jim skvěle zachytal Andersen. Zápas nás stal hodně sil, občas jsme ztráceli puky a nezbývá nám než soupeři pogratulovat k výhře," uzavřel.

Herning a vlastně celé Dánsko mají za sebou velký večer. Vzpomínat se na něj bude ještě dlouho. Domácí hrdinové napsali příběh, za nějž by se nestyděl ani legendární Hans Christian Andersen. Roli režiséra však v této pohádce hrál jeho jmenovec Frederik.

reklama