Slovensko zachráněno! Po prohře s Dánskem sestupuje Itálie. Ruská mašina rozdrtila Lotyše

Aktualizováno 15. 5. 2017 23:42
Italským hokejovým reprezentantům šlo v duelu s Dánskem o záchranu mezi elitou. Duel, v němž začaly branky padat až tři minuty před koncem, pro sebe nakonec získali Seveřané a odsoudili tak svého soka k sestupu. Slavit mohou Slováci, kteří se díky tomuto výsledku zachránili. Rusko si ve večerním utkání poradilo s Lotyšskem.
Dánsko slaví gól v zápase s Itálií
Dánsko slaví gól v zápase s Itálií | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Itálie zakončili účast v základní skupině A mistrovství světa porážkou s Dánskem 0:2 a se ziskem jediného bodu sestupují. Rusové zůstávají po výhře 5:0 nad Lotyšskem neporaženi a v úterý si v zahrají proti Američanům o prvenství ve skupině. Sborné stačí z tohoto souboje bod. Ještě důležitější utkání čeká Lotyše, budou hrát přímý souboj s Němci o čtvrtfinále.

Itálie se rozloučila tragikomicky

Výhrou Dánů, první na turnaji v základní hrací době, se naopak mezi elitou definitivně zachránilo Slovensko. Italové drželi naději do 58. minuty, pak rozhodl trefou v přesilovce útočník Nichlas Hardt. Čisté konto vychytal Sebastian Dahm.

"Snažili jsme se zápas tvrdě odmakat a pokusit se dát gól, který jsme potřebovali, ale to se nestalo. A ve třetí třetině se jako rozdílový ukázal gól v přesilovce. Chtěli jsme s nimi odehrát vyrovnaný zápas. A že jsme ho prohráli až takto v závěru, to není špatné, ale samozřejmě jsme si chtěli vést ještě lépe," uvedl italský forvard Giulio Scandella.

Italové šli do utkání s vědomím, že pouze plný bodový zisk je může zachránit. Přesto k vidění příliš šancí nebylo. Dlouho se totiž soustředili hlavně na obranu, aby neinkasovali a nemuseli zápas otáčet z nepříznivého stavu. O jediný zajímavější moment první třetiny se postaral Madsen, jehož zakončení vytěsnil gólman Andreas Bernard maskou, a puk poté skončil na tyči.

Ve druhé třetině přišly vniveč příležitosti Antona Bernarda a Andergassena, na druhé straně zahrozil Regin, Italové však nadále setrvávali především u snahy o dobrou defenzivu a po 40 minutách hry měli na kontě v utkání o všechno dohromady pouhých 10 střel mezi tyče.

Klíčovou pasáž rozpoutala nevyužitá možnost Poulsena ve 49. minutě. Vzápětí měl Michele Marchetti na holi kýžený gól, který mohl znamenat záchranu Italů, jenže bekhendovou dorážkou ve stoprocentní šanci nechal vyniknout Dahma.

Ehlerse pak vychytal díky pohotové lapačce Andreas Bernard. Když se Italové chystali ke hře bez gólmana, necelé tři minuty před koncem zbytečně fauloval Larkin. Jen o 25 vteřin později tečující Storm netrefil mezi tyče, ale přímo na hůl Hardta, který otevřel skóre.

"Chtěli jsme všechny ujistit o tom, že naše místo na příštím mistrovství světa je zasloužené. A právě to jsme dnes také udělali," poukázal Morten Poulsen na to, že Dánové jakožto pořadatelé šampionátu v příštím roce nemohli z elitní skupiny sestoupit.

Italové pak přesto sáhli k power play a s elitní skupinou se rozloučili tragikomickým kouskem Eggera, jenž upadl nikým neatakován s pukem na holi a z pár metrů poslal kotouč do vlastní opuštěné branky.

Gólmanu Dahmovi stačilo k udržení čistého konta 16 zákroků, kapitán Dánů Morten Green se vítězně rozloučil s reprezentačním dresem.

"On je možná prvním Dánem, který reprezentoval naši zemi na mezinárodní scéně. Nikdy jsem nehrál za Dánsko bez Mortena v sestavě. Bude to zvláštní hrát takovéhle turnaje bez něho, protože je obrovskou součástí našeho týmu. Nejen na ledě, ale i mimo něj. Je pro nás takovou otcovskou postavou a bude nám chybět," mrzelo Poulsena Greenovo loučení.

Rusko bavilo diváky

V obrovské pohodě hrající Rusové zápasu, který řídili tři čeští rozhodčí, vládli od začátku do konce. A pobavili přes 16 tisíc diváků mnoha parádními kombinacemi. V první velké šanci zakončil Gusev bekhendový blafák těsně vedle, pak gólman Punnenovs vychytal Orlova, ale ve 13. minutě už prošla za jeho záda střela beka Kiseleviče od modré čáry.

Lotyši měli daleko k odevzdanému soupeři, ale šance si i nadále vytvářela sborná. Punnenovs ustál dorážky Kuzněcova i Ničuškina, ale v 19. minutě po skrumáži v lotyšském brankovišti si našel puk Tělegin a dorazil ho do branky, která byla v té chvíli již posunutá. Po konzultaci s videorozhodčím však mohli Rusové slavit, vedli už 2:0.

"Dnes bylo hlavní věcí vyhrát zápas. Zítra nás čeká důležité utkání, tak jsme chtěli dnešek zvládnout bez nějakých problémů. Nedopustili jsme příliš ztrát kotouče a snažili jsme se ho co nejvíce kontrolovat, stejně jako celou hru. Myslím, že to fungovalo. Sorokin měl jen pár těžkých momentů a skvěle si s nimi poradil," řekl obránce Dmitrij Orlov.

V úvodu druhého dějství navíc využili přesilovou hru a Namestnikov po pěkné rychlé kombinaci přidal ranou pod horní tyč třetí trefu. Další šanci spálil Šipačov, naopak Sorokin se blýskl proti Cibulskisovi. Ve 34. minutě přišla parádní kombinace v podání Rusů, na jejímž konci byl Dadonov, ale dostal nahrávku trochu moc na tělo, než by potřeboval, i proto zakončil jen do tyče. Jenže pak si našel místo na zakončení z Panarinovy nahrávky Kučerov a trefil přesně horní růžek.

Během třetí třetiny už přece jen oba celky trošku zvolnily s ohledem na další zápasy. Namestnikov dvakrát ztroskotal na Punnenovsovi, který v 53. minutě přenechal místo Kalninšovi. Toho už po 20 sekundách přivítal na ledě nechytatelnou ranou v přesilovce Bělov. "Nijak jsme třetí část nevypustili a neschovávali si energii na zítřek. Jen jsme hráli chytrý hokej," prohlásil Orlov.

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Dánsko - Itálie 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 58. Hardt (Storm, Jakobsen), 59. Regin. Rozhodčí: Odinš (Lot.), Fonselius - Suominen (oba Fin.), Ritter (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 5653.

Dánsko: Dahm - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Poulsen, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Russell - od 59. navíc Klarskov Nielsen. Trenér: Jan Karlsson.

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, S. Marchetti - Insam, Andergassen, Scandella - Morini, S. Kostner, D. Kostner - Gander, Anton Bernard, Traversa - Lambacher, Goi, M. Marchetti. Trenér: Stephan Mair.

Rusko - Lotyšsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Kiselevič (Panarin, Kučerov), 19. Tělegin (Plotnikov), 21. Namestnikov (Panarin, Kučerov), 39. Kučerov (Panarin, Bělov), 54. Bělov (Gusev, Šipačov). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Lhotský (všichni ČR), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 16.439.

Rusko: Sorokin - Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Bělov, Provorov, Orlov, Zub - Tělegin, Andronov, Plotnikov - Gusev, Šipačov, Dadonov - Kučerov, Namestnikov, Panarin - Ničuškin, Kuzněcov, Barabanov - Tkačov. Trenér: Oleg Znarok.

Lotyšsko: Punnenovs (53. Kalninš) - Sotnieks, A. Kulda, Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinskis, Bindulis, od 41. navíc Jaks - Daugavinš, Blugers, Roberts Bukarts - Indrašis, Bičevskis, Rihards Bukarts - Skvorcovs, Girgensons, Keninš - Meija, Pavlovs, Razgals. Trenér: Bob Hartley.