reklama

Britové mají první bod, Dány trápili až do prodloužení. USA porazily Kazachstán

Gólman Ben Bowns a Paul Swindlehurst řeší situaci před brankou Britů v zápase proti Dánsku. Gólman Ben Bowns a Paul Swindlehurst řeší situaci před brankou Britů v zápase proti Dánsku. autor: Reuters
Hokejisté Velké Británie získali na mistrovství světa v Rize první bod, když hráli s Dánskem po základní hrací době nerozhodně 2:2. V prodloužení rozhodl o druhém bodu pro Dány obránce Markus Lauridsen. Kazaši na šampionátu poprvé prohráli, Američanům podlehli 0:3.

Dánové porazili na mistrovství světa tým Velké Británie 3:2 v prodloužení. Britové vedli, v závěru ale vyrovnáním zachránili alespoň první bod na turnaji. Dánové mají ze tří zápasů druhou výhru a z poslední čtvrté postupové příčky ve skupině A mají tříbodový náskok na české hokejisty, kteří jsou šestí. U všech tří branek vítězů byl útočník Nicklas Jensen (1+2).

Britové dostali - alespoň dočasně - v tabulce pod sebe na poslední místo hokejovou velmoc Švédsko. "Je to škoda, ale vyloučení v prodloužení nás přišla draho. Jsme zklamaní, že máme jen jeden bod. V průběhu turnaje ale postupně rosteme. I proto jsme dnes toužili po plném bodovém zisku," řekl kapitán Britů Jonathan Phillips, jenž odehrál 100. reprezentační duel.

Zápas začal šokem na úkor favorizovaných Seveřanů. V třetí minutě skončil dalekonosný pokus O'Connora v horním růžku Dahmovy branky a Britové slavili vedení. Dánský tým se hnal za vyrovnáním, jenže narážel na výborně chytajícího Bownse, který už v předchozím duelu notně potrápil slovenské hokejisty.

Dánové se dočkali vyrovnání v 11. minutě, kdy Bownse překonal bekhendovým zakončením Jakobsen. Ve 13. minutě měli Seveřané první přesilovku a touto nabídkou nepohrdli. Po necelé minutě vrátil hříšníka Venuse předčasně zpět do hry tečovaným pokusem Nicklas Jensen. Pro hvězdu dánského výběru to byla už čtvrtá branka na šampionátu.

Zkraje druhého dějství sehráli Britové parádní akci přímo po buly a moc nechybělo, aby Lake v pádu zblízka vyrovnal. Dahm však skvěle zasáhl. Dobrou možnost ke zvýšení náskoku pak nezužitkoval Boedker, na druhé straně pozlobil dánského gólmana bekhendem Dowd.

Na herní i střeleckou převahu z první třetiny nedokázali Seveřané navázat ani ve třetí třetině. Čím dál více se pak koncentrovali na to, aby uhlídali především plný bodový zisk. Nakonec se jim to nepodařilo, protože v 57. minutě Lake zamotal Dánům hlavu, připravil zakončení pro Hammonda a ten propálil Dahma.

V prodloužení se Britové hned dvakrát provinili proti pravidlům a druhou početní výhodu už Dánové využili ke vstřelení vítězného gólu. V čase 64:35 ho dal obránce Markus Lauridsen.

"V prodloužení je to pokaždé napínavé - je to buď, anebo. Jsem rád, že máme ten bod navíc, je pro nás moc důležitý. Nejsme samozřejmě spokojení s tím, že jsme soupeře nechali v závěru třetí třetiny vyrovnat, ale je třeba koukat dopředu," prohlásil Lauridsen.

Čech udělal nejbezvadnější věc, děkují Britové. Jejich hokejová pohádka pokračuje Čech udělal nejbezvadnější věc, děkují Britové. Jejich hokejová pohádka pokračuje Čtěte zde

Petersen vynuloval Kazachy

Hokejisté USA zdolali dosud neporažený Kazachstán 3:0. Američané si připsali druhou výhru ze tří utkání, Kazachstán vyšel poprvé naprázdno po lépe zvládnutých nájezdech proti domácímu Lotyšsku i obhájcům zlata z Bratislavy Finům. Čisté konto udržel brankář Cal Petersen.

Američané si góly rozložili rovnoměrně do každé z třetin. Hned v úvodu začali náporem a jejich aktivita se promítla i do poměru střel za první dějství, který byl 25:8 (celkem 52:18). Na konci sedmé minuty uklidnil favorita vedoucím gólem Clendening.

"Myslím, že jsme hráli docela dobře. Rychle jsme si dávali puk a řešili jsme věci jednoduše. Pro pár hráčů byly úvodní zápasy turnaje první v tomto roce a všechno si potřebovalo trochu sednout, ale myslím, že celkově vzato jsme zápas od zápasu lepší," uvedl Adam Clendening.

Hodně důležitý byl nástup do druhé části. Po 93 sekundách zvýšil Moore a v tu chvíli bylo zřejmé, že pokud se Kazaši chtějí pokusit o další překvapení na účet favorita, potřebují co nejdříve odčarovat Petersenovo kouzlo. Šance však přibývaly hlavně na straně Američanů. Dvě z nich nevyužil Robinson, přestože byl gólu hodně blízko.

Zámořský celek zvládl na výbornou rovněž nástup do třetí třetiny, kdy Drury přizvedl Donatovo nahození a Bojarkin potřetí kapituloval. V tu chvíli bylo o vítězi rozhodnuto. Tím spíš, když o chvilku později nebyl uznán gól Petuchova pro úmyslné hraní nohou.

"Hrát proti týmu takových kvalit je moc dobrá zkušenost pro všechny naše hráče," prohlásil kouč poražených Jurij Michajlis. "Ano, Američané byli dnes silnější než my, ale myslím, že i my jsme tam měli své momenty a zasloužili jsme si alespoň ten jeden vstřelený gól," dodal Michajlis.

Noční můra ze Salt Lake City po letech oživla. Teď odvrací Švédové ještě větší ostudu Noční můra ze Salt Lake City po letech oživla. Teď odvrací Švédové ještě větší ostudu Čtěte zde

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Velká Británie - Dánsko 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 3. O'Connor (D. Phillips, Dowd), 57. Hammond (Lake) - 11. Jakobsen (Nicklas Jensen, Boedker), 14. Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Boedker), 65. M. Lauridsen (Nicklas Jensen). Rozhodčí: Sternat (Rak.), Tscherrig - Obwegeser (oba Švýc.), Merten (Něm.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:2. Bez diváků.

Sestavy:

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Clements, Swindlehurts, S. Jones - Davies, Myers, J. Phillips - Dowd, Connolly, Kirk - Hammond, Perlini, Lake - Venus, Betteridge, Long - Lachowicz. Trenér: Corey Neilson.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Larsen, O. Lauridsen, Kristensen, Bruggisser - Nicklas Jensen, Jakobsen, Boedker - Storm, Jesper Jensen, Hardt - From, True, Olesen - Andersen, M. Madsen, Poulsen - od 21. navíc Meyer. Trenér: Heinz Ehlers.

Skupina B (Arena Riga):

USA - Kazachstán 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Clendening (Robertson, T. Moore), 22. T. Moore (Z. Jones), 42. Drury (Donato, Tennyson). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Hynek (všichni ČR), Synek (SR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

USA: Petersen - Wolanin, Roy, Z. Jones, Tennyson, Hellickson, Clendening, Ch. Wideman - Robinson, Rooney, Chmelevski - Donato, Drury, Beniers - Robertson, T. Moore, Garland - Abdelkader, Blackwell, Labanc - B. Boyle. Trenér: Jack Capuano.

Kazachstán: Bojarkin - Makljukov, Dietz, Orechov, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko - Panjukov, Starčenko, Ševčenko - N. Michajlis, Valk, Savickij - Šestakov, Šin, Rymarev - Akolzin, Sagadějev, Asetov - Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.

reklama