reklama

Dánsko obralo Hadamczika i Růžičku. Češi s Faksou teď potřebují všechny body

Dánsku by měl v bráně čelit Dominik Furch, který na šampionátu ještě neinkasoval. Dánsku by měl v bráně čelit Dominik Furch, který na šampionátu ještě neinkasoval. autor: Reuters
Nenechte se zmást. Ačkoliv Rusové smázli na mistrovství světa Dánsko 10:1, Seveřané dnes nejspíš nebudou snadným soustem. Stále jim jde o čtvrtfinále, na Česko navíc umí.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Nenechte se zmást. Ačkoliv Rusové smázli na mistrovství světa Dánsko 10:1, Seveřané dnes nejspíš nebudou snadným soustem. Stále jim jde o čtvrtfinále.

"Nemůžeme si dovolit podcenit jakéhokoliv soupeře," upozorňuje asistent trenéra Jiří Kalous. "Tím, že jsme měli den volna, věříme, že kluci budou mít více sil než posledně."

Pozor na trio z NHL

Dánové cílí stále výš. Přes dekádu hrají elitní skupinu a není to tak dávno, co slavili premiérový postup do play off. Za dva roky budou poprvé pořádat světový šampionát a jejich nejlepší mladíci pravidelně míří na draft slavné NHL. Někteří se prosadí.

Ještě jich není tolik, aby vytvořili skutečně obávaný reprezentační výběr, ale pomůžou. Výrazně. Do Moskvy letos dorazili tři – Jannik Hansen z Vancouveru, Nikolaj Ehlers z Winnipegu a Lars Eller z Montréalu. V sezoně dohromady nasbírali přes sto bodů.

Proto není překvapivé, že na ruském mistrovství nastupují v jedné lajně a dostávají královský prostor. Mužstvo však nespoléhá jen na ně. Má k dispozici také hráče z Kontinentální ligy, Švédska, Finska či Německa. Krajánci tvoří asi dvě třetiny kádru.

Vzestup dánského hokeje už pocítili i Češi. Poslední dva vzájemné duely na světovém šampionátu došly do nájezdů. Kouč Alois Hamdaczik v nich v roce 2013 uspěl, jeho nástupci Vladimíru Růžičkovi se to o rok později nepoštěstilo. Alespoň bod každopádně utekl oběma trenérům.

Teď by přišlo vhod neztratit žádný. Pokud český tým vyhraje v základní hrací době, zajistí si čtvrtfinále v Moskvě (tedy žádné cestování do Petrohradu) a zvýší šanci na ovládnutí skupiny.

Poprvé s Faksou

Už bude moct využít i Radka Faksu, čerstvou posilu z Dallasu. Urostlý forvard, jenž vypadl z boje o Stanley Cup, nastoupí, přestože do dějiště turnaje dorazil teprve kolem čtvrté hodiny ráno místního času.

Trenéři s ním počítají do čtvrté lajny, ale je možné, že odstartuje jako třináctý útočník. I proto, aby nejdřív viděl, jakým stylem parta Vladimíra Vůjtka hraje.

 

A co na ledě předvádí Dánové? "Hodně bruslí, hrají agresivně a chodí napadat ve dvou lidech. Také mají velmi dobře organizovanou hru v obranném pásmu, kdy se stahují do malého boxu, což se těžce překonává," popisuje Jiří Kalous.

Před odpoledním zápasem by měl českou soupisku rozšířit nejen Faksa, ale také třetí brankář Matěj Machovský. Poslední místo zaplní obránce (Adam Polášek, nebo Petr Zámorský), ale až po utkání.

A kdo bude zastavovat dánské střely? Trenéři předběžně počítají s Dominikem Furchem, který zatím nastoupil dvakrát a stále nedostal gól.

Předposlední české utkání před vyřazovacími boji začíná v 15:15 a můžete ho sledovat v naší online reportáži.

reklama