reklama

Držitel Stanley Cupu se s reprezentací rozloučil vítězně a Francouzi byli naměkko

Cristobal Huet odchytal proti Slovinsku poslední utkání za reprezentaci. Spolu s ním se loučil i kapitán Laurent Meunier. Cristobal Huet odchytal proti Slovinsku poslední utkání za reprezentaci. Spolu s ním se loučil i kapitán Laurent Meunier. autor: Michal Eger
Francouzská hokejová reprezentace ukončila působení na domácím mistrovství světa vskutku stylově. Sice nevybojovala vytoužený postup do čtvrtfinále, ale v posledním utkání porazila Slovince, a připravila tak vítěznou rozlučku pro brankáře Cristobala Hueta a útočníka Laurenta Meuniera, kteří dres s galským kohoutem víckrát neoblečou.

Paříž (od našeho zpravodaje) - Tentokrát neodešly tisícovky fanoušků z arény hned po zápase s Francie se Slovinskem. A měli hned několik důvodů. Francouzi odehráli poslední utkání na domácím šampionátu, porazili Slovince, ale hlavně proběhla rozlučka se dvěma matadory, Cristobalem Huetem a Laurentem Meunierem.

Krásné slovenské roztleskávačky ukázaly víc než Cígerova parta. A kdo neskáče, ten má špatný lístek Krásné slovenské roztleskávačky ukázaly víc než Cígerova parta. A kdo neskáče, ten má špatný lístek Čtěte zde

Vítězná francouzská tečka

Už před zápasem proti Slovinsku byl francouzský osud zpečetěn. Postarali se o to Češi svou nedělní výhrou nad domácími v kombinaci s výsledkem zápasu mezi Finskem a Švýcarskem. Francouzi věděli, že do čtvrtfinále neprojdou. Ale přesto nechtěli za žádnou cenu pustit utkání proti Slovinsku, které zároveň vědělo, že sestupuje.

Podařilo se. Francie zvítězila 4:1, Antoine Roussel nastřílel tři branky, ale velká show teprve začala. Před nedávnem totiž oznámili brankář Cristobal Huet a útočník Laurent Meunier konec v reprezentaci a zápas se Slovinci byl pro ně poslední. Bezmála třináct tisíc diváků už ve třetí třetině spustilo sborově Marseillaisu, jak bylo během šampionátu jejich dobrým zvykem.

V posledních minutách diváci povstali a spontánně začali vyvolávat dvě jména - Cristo a Laurent. Čtyřiadvacet sekund před koncem byla hra přerušena, francouzští hokejisté se sjeli u střídačky a začali klepat holemi o led. Načež všechno pochopila také hala a bouřlivě vytleskala oba hrdiny. Ti se objímali se spoluhráči a byli dojati. Závěrečné sekundy už místo Hueta odchytal Hardy.

Loučení Cristobala Hueta a Laurenta Meuniera s reprezentací Loučení Cristobala Hueta a Laurenta Meuniera s reprezentací Foto: Michal Eger

Kolečko slávy společně se syny

Huet byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, spolu s Meunierem a Stéphanem Da Costou se vešel do nejlepší francouzské trojice celého turnaje. "Bylo v tom mnoho emocí. Bylo pro mě velmi těžké zůstat koncentrovaný, ale snažil jsem se soustředit na zápas," přiznal po zápase jednačtyřicetiletý brankář. Po zápase už ale mohl všechnu koncentraci odložit a oddat se oslavám.

Francouzští hokejisté si naposled užili vítěznou hymnu před pařížským publikem a pak už přenechali scénu Huetovi s Meunierem. Huet vzal za ruku své dva syny a s dlouholetým spoluhráčem si obešli kolečko slávy. "Po zápase to bylo nádherné, mohl jsem si užít rozlučku s přáteli a rodinou," řekl Huet.

Loučení obou legend pokračovalo, zatímco ostatní Francouzi už odcházeli z ledu. V zákulisí křepčili, radovali se a měli radost především za Hueta s Meunierem, za Paříž a za celou Francii, které představili hokej jako skvělou zábavu a sport, který stojí za pozornost. 

Hardy přebírá žezlo

Huet se na šampionátu v Paříži pravidelně střídal s Florianem Hardym. Ten odchytal tři zápasy - s velkou slávou vychytal Finy, potrápil Kanadu a postavil se do branky také proti Čechům. Huet porazil Švýcary, Bělorusy a Slovince. Francouzi s ním podlehli jen Norsku. Huetovi je 41 let, Hardymu 32. Je jisté, že naplno přebírá brankářské žezlo.

Loučení Cristobala Hueta a Laurenta Meuniera s reprezentací Loučení Cristobala Hueta a Laurenta Meuniera s reprezentací Foto: Michal Eger

Oba dva jsou ale reprezentačními parťáky už od roku 2010. Hardy byl u slavného vítězství na MS 2013 v Helsinkách proti Rusku (2:1), Huet zase o rok později v Minsku pomohl skolit Kanadu (3:2 po nájezdech) a v Bělorusku si zároveň zachytal jediné francouzské čtvrtfinále proti Rusku (0:3).

Huet chytal za reprezentaci od roku 1997, zachytal si na třinácti (!) světových šampionátech a dvou mistrovstvích první divize. Do bojů zasáhl také na olympiádách v Naganu a Salt Lake City. Abychom nezapomněli na Meuniera, ten vedl Francii jako kapitán od roku 2005 a celkově se zúčastnil dvanácti světových šampionátů a šesti mistrovství první divize.

Jediný Francouz se Stanley Cupem

Jako mladík získal Huet francouzský titul s Grenoblem a švýcarský s Luganem, načež byl v roce 2001 draftován do Los Angeles. NHL si zahrál jako druhý Francouz po útočníkovi Philippu Bozonovi. Dále si zachytal v Montrealu, kde ho z pozice jedničky vytlačil až nadějný Price. Po anabázi ve Washingtonu působil Huet v Chicagu.

S Blackhawks získal v roce 2010 Stanley Cup, ačkoliv si v play off zachytal jen dvacet minut. Po základní části, ze které Huet odchytal podstatnou část, ho v brankovišti předčil Fin Antti Niemi. "Tehdy jsem nehrál svůj nejlepší hokej, ale samozřejmě to byla skvělá zkušenost," říká doposud jediný Francouz, jenž získal slavnou Stanleyovu trofej jako hráč.

Od zisku Stanley Cupu Huet působí a žije ve Švýcarsku, kde bude pokračovat v týmu Lausanne také příští sezonu. Reprezentaci dal však brankář zvaný "Cristowall" definitivně vale. Stylově, vítězně, před zaplněnou arénou v Paříži, kterou pomáhal pro svou milovanou hru nadchnout.

reklama