reklama

Faksa šel z letadla rovnou na led. Je pro mě čest tu být, hlásí

Radek Faksa Radek Faksa autor: ČTK
Hokejista Radek Faksa po dlouhé cestě z Dallasu do Moskvy dnes ráno poprvé trénoval s českým týmem na mistrovství světa a z pozice třináctého útočníka zasáhne do odpoledního utkání proti Dánsku (15:15 SELČ). Na led šel hned po náročném přesunu z Ameriky.

Moskva - Hokejista Radek Faksa po dlouhé cestě z Dallasu do Moskvy dnes ráno poprvé trénoval s českým týmem na mistrovství světa a z pozice třináctého útočníka zasáhne do odpoledního utkání proti Dánsku (15:15 SELČ). Na led šel hned po náročném přesunu z Ameriky. 

"Měl jsem problémy s vízy, zmeškal jsem první dva lety. V deset večer z Dallasu jsem nakonec odletěl, takže jsem nestihl ani let z Londýna. Musel jsem čekat deset hodin. Bylo to náročné. Jsem tu, je to super," řekl novinářům Faksa, který měl vyrazit do Moskvy už v noci z pátku na sobotu v 1:00 SELČ.

"Radek přijel brzy nebo spíš pozdě ráno. Půjde do hry jako třináctý útočník, ale měl by se dostat do hry," řekl novinářům asistent trenéra Jaroslav Špaček. Na tribuně tak zůstane Martin Zaťovič.

Faksa po téměř třicetihodinovém cestování dorazil do hotelu Crowne Plaza okolo 6:00 SELČ. Za dvě a půl hodiny už se proháněl po ledě v černém dresu, který patří hráčům mimo první čtyři útočné formace. 

Nad pozvánkou vůbec neváhal

"Měl jsem hned jasno, pan Lener mi volal ve čtvrtek. Říkal jsem, že rád pojedu, jestli je o mě zájem," podotkl forvard, který působí v zámoří pět let.

V roce 2011 odešel Faksa z juniorky Třince, hrál OHL za Kitchener a Sudbury. Pak působil na farmě v Texasu a v této sezoně se prosadil do sestavy Dallasu, který ho draftoval v roce 2012 v prvním kole jako 13. v pořadí.

Se Stars dokráčel do 2. kola play off, kde Dallas vypadl v sedmém zápase po další domácí porážce se St. Louis. "Doufali jsme, že to vyhrajeme. Nepočítali jsme, že prohrajeme tři zápasy doma. To se pak proti tak silnému týmu, jako je St. Louis, jeden z kandidátů na Stanleyův pohár, těžko vyhrává. V šatně bylo velké zklamání, měli jsme hodně zkušených hráčů a tušili jsme, že kdybychom postoupili, tak máme šanci to celé vyhrát," litoval Faksa.

V NHL zažil přelomový rok

S uvolněním neměl potíže. "Generální manažer mi volal, že jestli mám chuť jet, tak není problém, že mě pustí, jestli chci," řekl Faksa, který o národním týmu snil. "Když jsem byl malý, tak jsem to sledoval. Tu generaci s Jágrem, díval jsem se na každé mistrovství světa a říkal jsem si, že bych rád jednou přijel a hrál za celou zemi. Byl to vždycky můj sen."

V první sezoně v NHL v 45 zápasech zaznamenal 12 bodů za pět branek a sedm asistencí. V 13 utkáních play off vstřelil tři góly a na dva přihrál. "Minulý rok jsem skoro přes půl sezony promarodil po operaci ramene, moc jsem toho neodehrál. Měl jsem dobrou letní přípravu, od začátku sezony jsem se cítil skvěle. Šlapalo nám to ze začátku. Byl jsem povolaný do prvního týmu a už jsem tam zůstal," komentoval přelomový rok v NHL.

Na šampionátu by si mohl říci ještě více i o pozornost současného asistenta a budoucího hlavního kouče Josefa Jandače, který do 27. května bude muset uzavřít nominaci na zářijový Světový pohár doplněním zbývajících sedmi jmen. "Teď se soustředím na mistrovství světa. Budu se snažit odvést to nejlepší. Co bude dál, uvidíme," uvedl Faksa.

Hemský moc chtěl přijet. Škoda

Jelikož se trenér Vladimír Vůjtek s asistenty rozhodl neriskovat a poslední volné místo na soupisce si ponechá pro osmého obránce, nevešel se do kádru Faksův spoluhráč Aleš Hemský. "Bavili jsme s o tom, bydlel jsem u něj. Rád by přijel, počítal s tím. Měl nějaké problémy s kyčli, ale pořád chtěl přijet a chtěl reprezentovat," litoval Faksa, že nezbylo místo i pro parťáka z Dallasu.

V národním mužstvu zná účastník tří mistrovství světa dvacítek a jednoho světového šampionátu osmnáctek přibližně třetinu týmu. "Znám asi tak sedm osm kluků z minula. Ostatní jsou starší kluci, že, tak jsem se seznámil až ráno," podotkl Faksa, který i podle zpráv z domova zjistil, že je šampionát v Česku hodně sledovaný. "Psalo mi hodně kamarádů i rodina, že mi přejí hodně štěstí," uvedl Faksa.

Hned po příletu na něj dýchla atmosféra šampionátu. "Jak jsem přiletěl do Moskvy, tak jsem viděl plakáty všude. Minulý rok jsem se byl podívat na mistrovství světa v Praze. Jsem rád, že tu můžu být," cení si Faksa reprezentační pozvánky.

reklama