reklama

Příprava před USA? Faksa a spol. rozehrají turnaj na PlayStationu

Už proti Dánsku Faksa poznal, že i na mistrovství světa se hraje tvrdý hokej. Už proti Dánsku Faksa poznal, že i na mistrovství světa se hraje tvrdý hokej. autor: Reuters
Jak se správně naladit na zítřejší čtvrtfinále mistrovství světa proti Spojeným státům? Čeští reprezentanti na to jdou různě. Útočník Radek Faksa odtajnil svůj plán po dnešním tréninku.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Jak se správně naladit na zítřejší čtvrtfinále MS proti Spojeným státům? Čeští reprezentanti na to jdou různě. Útočník Radek Faksa odtajnil svůj plán po dnešním tréninku. Nejdřív spánek, poté večeře a nakonec turnaj ve virtuálním fotbalu.

Série FIFA a PlayStation, to je spojení, které některým hokejistům pomáhá překlenout dobu mezi náročnými zápasy. Ačkoliv Faksa přiletěl z Dallasu teprve před třemi dny, mezi videoherní nadšence v Moskvě rychle zapadl.

Virtuální zábavě se teď oddává spolu s Tomášem Kundrátkem, Davidem Pastrňákem a Matějem Machovským.

Dnes večer je čeká další turnaj, ideálně se sázkou. Půjde někdo po stopách Liverpoolu, který dnes rozehraje finále Evropské ligy? "My si většinou ťukneme náhodné týmy, aby si nikdo nevybíral někoho moc silného," prozrazuje Faksa, ale dodává, že ne vždycky to zabírá: "Včera jsem hrál za Sheffield United, Kundrc (Kundrátek) tuším za Dortmund. Prohrál jsem po penaltách, takže na mě pak machroval."

Dřív fandil na Staromáku

Zítra už ale oba nastoupí v jednom týmu. Proti USA budou bojovat o postup do semifinále. Dvaadvacetiletý Faksa je druhý nejmladší člen Vůjtkovy družiny, a tak ho čeká opravdu velký večer. "Jeden z mých největších zápasů v kariéře," hlásí.

Čtvrtfinálový boj s Američany dřív sledoval jako divák. Při olympiádě v Naganu ho na zápasy budila máma, později – třeba v roce 2005 – už stál na Staroměstském náměstí.

Tentokrát bude přímo v centru dění. Naskočí proti hráčům, které zná z působení v zámoří. Upozorňuje především na Dylana Larkina z Detroitu: "Je rychlý a dokáže podržet puk."

Těžký přechod na širší led

Dále Faksa tvrdí, že Spojené státy v pohodě zvládnou zdlouhavý přesun z Petrohradu do Moskvy, zato s hrou na širokém ledu to tak slavné nebude: "Sice už tu jsou nějakou dobu, ale pořád je to pro ně jiný hokej. My máme většinu kluků, kteří sezonu hráli na velkém kluzišti."

Urostlý forvard letos rovněž hrál za oceánem, a tak ví, o čem mluví. Sám se s přechodem srovnává: "Je to rozdíl, všechno je dál, takže musíte hrát trochu chytřeji."

Faksa se zatím bodově neprosadil, ale proti Švýcarsku byl u vstřeleného gólu a na postu centra se cítil skvěle. "Tuhle pozici hraju skoro celý život," podotýká. Že musí dřít ve čtvrté lajně, přestože dorazil ze slavné NHL, mu nevadí: "Všude jsem tak začínal, vždycky se musíte vypracovat. Já jsem navíc věděl, že to bude můj post, protože ostatní lajny fungovaly super. Trenéři nechtěli nic rozbíjet a mně je jedno, kde budu hrát."

reklama