reklama

Fakta o kauze Růžička: Klíčové bude vyjádření otce i Slavie

Vladimír Růžička čelí podezření, že jako trenér Slavie přijal půlmilionový úplatek. Vladimír Růžička čelí podezření, že jako trenér Slavie přijal půlmilionový úplatek. autor: Milan Kammermayer
Světlo do kauzy kolem reprezentačního trenéra vnese klíčová výpověď: Otce, který údajný úplatek Růžičkovi poskytl a video pak nahrál na internet.

Praha - Situace kolem českého národního týmu se tři týdny před začátkem domácího mistrovství světa v hokeji nepříjemně vyhrotila. Uznávaný kouč  Vladimír Růžička čelí závažnému podezření, že možná ještě jako trenér Slavie přijal půlmilionový úplatek.

Kauzu rozpoutal Miroslav Palaščák, majitel stavební firmy a otec mladého hokejisty. Palaščák Růžičkovi zaplatil dvakrát 250 tisíc korun jako "sponzorský dar klubu" údajně pod příslibem, že jeho syn David dostane šanci v A týmu hokejové Slavie. Poté, co se tak nestalo, natočil skrytou kamerou schůzku s trenérem, ve které si věc měli vyjasnit.

Vladimír Růžička už připustil, že peníze od otce přijal, celou kauzu ale označil za účelovou, uměle načasovanou a řekl, že odteď za něj bude hovořit pouze jeho právník. Hokejový svaz, který s ním nedávno prodloužil smlouvu, tvrdí, že má Růžička jeho plnou důvěru. To ale pro tuto chvíli má nejspíš především proto, že tři týdny před domácím mistrovstvím světa potřebuje ČSLH uklidnit atmosféru kolem národního týmu a vyšetřování závažného obvinění odsunout  až po skončení šampionátu.

Celé vyjádření Vladimíra Růžičky si můžete přečíst ZDE.

Otec, který video natočil, se zatím do médií odmítl vyjádřit. To na druhou stranu pilně dělá hokejová Slavia, která se cítí být videem poškozena. Klub oficiálně přesunuje vinu na Růžičku. Reprezentačního trenéra podezírá z přijímání úplatků a tvrdí, že je to celé trenérova osobní akce, se kterou Slavia nemá nic společného.

Co je tedy o složité hokejové kauze dosud známo a co je ještě třeba zjistit, aby byla věc zcela jasná?

1. Co ukázalo video ze skryté kamery?

Na snímku datovaném k roku 2014, ale publikovaném před pár týdny, je zachycena debata mezi nespokojeným rodičem, který nejspíš v letech 2012 a 2013 hokejové Slavii věnoval půl milionu korun, a právě trenérem Růžičkou, který tehdy "sešívané" ještě vedl.

Rodič-sponzor si přitom stěžuje, že za peníze, které klubu dal na vybavení tělocvičny a opravu kabiny, jeho syn v týmu Slavie "nedostal šanci", ačkoliv mu prý bylo slíbeno, že se o to "Růžička postará".

Jenže Růžička na videu tvrdí, že nic takového neslíbil a pouze zařídil, aby mladý hokejista s týmem mohl trénovat. "Dal jste to za to, že trénoval tady. Já jsem neříkal, že to bude tak, nebo tak. Já jsem vám garantoval jen jednu věc, že tu bude trénovat," říká Vladimír Růžička v rozhovoru, který byl pořízen skrytou kamerou v prostoru restaurace původního stadionu Slavie v Edenu.

2. Co kauzu rozpoutalo?

Video bylo na internetu od konce března, v médiích se poprvé objevilo o víkendu a fanoušci i šéf hokejového svazu se v tu chvíli v podstatě jednoznačně postavili za trenéra Růžičku. Ten údajně ukázal svou neúplatnost a především charakter tím, že syna bohatého tatínka nenechal hrát navzdory jeho domnění, že za peníze si jde koupit všechno. U Růžičky prý rozhoduje v prvé řadě výkonnost. 

Jenže pak se do hry vložila hokejová Slavia a veřejné mínění oficiálním tvrzením úplně rozvrátila. Klub totiž tvrdí, že peníze, které otec Vladimíru Růžičkovi vyplatil, rozhodně nebyly sponzorským darem ve prospěch klubu, protože nejsou zaznamenány v účetnictví a představenstvo Slavie o nich vůbec neví a nevědělo. 

Jinými slovy podle Slavie mohly peníze dost možná skončit v kapse reprezentačního trenéra. V takovém případě by šlo o úplatek.

3. Jak reagoval trenér Růžička?

I to, jak se trenér Růžička následně obvinění Slavie bránil, budí pochybnosti. Jeho tvrzení se totiž ze dne na den v klíčových faktech mění. 

Zatímco ještě na videu rozezlenému otci tvrdí, že šlo o sponzorský dar, za který měla být v Edenu mládeži postavena tělocvična, v nedělním vydání deníku Blesk už v rozhovoru Růžička řekl, že šlo pouze o půjčku. 

"Nejprve se hovořilo o sponzorském daru ve výši dvakrát 250.000,- Kč. Tento obnos jsem také v průběhu dvou let přijal. O vývoji jednání i přijetí hotovosti jsem v obou případech bezodkladně informoval tehdejší předsedy představenstva klubu, s nimiž jsem také průběžně konzultoval další postup tak, aby nebyl poškozen klub," vysvětlil Růžička zase v pondělí v tiskové zprávě.

"Vzhledem k absenci právní dokumentace však peníze nemohly být zaúčtovány, a proto jsme se dohodli, že je uložím do trezoru. Součinnost k zajištění dokumentace však otcem nebyla delší dobu poskytnuta, načež následně peníze požadoval zpět jako půjčku, o níž se při jednáních rovněž hovořilo. Proto byla celá částka v listopadu 2014 bezhotovostní transakcí vrácena, čímž jsem považoval celou záležitost za uzavřenou," dodal Růžička.

Z právního hlediska ovšem není podstatné, zda Růžička peníze vrátil. Podstatné bude to, za jakých okolností a úmyslů je přijímal. A to dosud vysvětleno pořád nebylo.

4. Slavia Růžičkovo tvrzení zase vyvrací

Pondělní vysvětlení trenéra totiž vyvrací opět Slavia. Současný majitel Vladimír Pitter, který v představenstvu Slavie působí od roku 2011 a s Růžičkou dlouhou dobu úzce spolupracoval, tvrdí, že o žádném sponzorském daru nevěděl a jako spolumajitel klubu o tom ani nebyl nikdy informován. 

"Od doby, kdy jsem vstoupil do Slavie a stal jsem se 19. 4. 2011 členem představenstva, se nic takového nestalo a Vladimír Růžička za mnou s takovou věcí nepřišel,“ sdělil v pondělí Aktuálně.cz Vladimír Pitter. Připomeňme si, že obě platby od Palaščáka přitom měly proběhnout v letech 2012 a 2013.

Pitter také uvedl, že šlo vyloženě o aktivity Vladimíra Růžičky, který tímto poškozuje jméno Slavie. Navíc tvrdí, že klub žádný trezor, do kterého by Růžička mohl peníze uložit, nemá a označil za nesmysl také fakt, že by se Růžička postaral o to, aby peníze Slavia vrátila. V roce 2014, kdy mělo jít o vrácení peněz z bankovního účtu, už totiž Růžička se Slavií neměl nic společného.

V létě 2014 se totiž Růžička se Slavií rozešel velmi ve zlém.

5. Chybí klíčové svědectví otce

Vladimír Růžička, Hokejový svaz i HC Slavia se už k případu vyjádřili. V tuto chvíli chybí jen klíčové svědectví člověka, který celou aféru nastartoval. Otec mladého hokejisty Miroslav Palaščák, který video nahrál a také zveřejnil, dosud s médii odmítl mluvit a situaci vysvětlit. 

Jeho video, které na internetu skandál vyvolalo, bylo navíc v pondělí z Youtube staženo.

Svědectví otce je ale i teď klíčové. I proto, že jeho přístup k aféře budí mnohé pochybnosti. Jde o to, že rok staré video se na internetu objevilo teprve měsíc před startem mistrovství světa v hokeji v Praze, navíc se údajně otec toto video snažil před časem do českých médií prodat.

"Ten chlap začal řešit nějaké věci, a že to video zveřejní teď před mistrovstvím světa, aby to bylo sledovaný víc jak Nagano," řekl obviněný Růžička portálu TN.cz v sobotu. "Bude mistrovství světa a nechci to řešit. Pak uvidím, co s tím budu dělat. Ale byla to rána pod pás. To každopádně. Velká rána."

6. Teď je důležitý hlavně klid

Ať už se akce vyvíjela tak či tak, rozhodně alespoň v této fázi poškozuje obraz hokejového prostředí v Česku. Konkrétně mluvíme o hokejovém svazu, který organizuje mistrovství světa a touží po medaili, i hokejové Slavii. Oba načasování akce litují a potřebují, aby se kauza řešila o pár týdnů později.

Svaz potřebuje úspěch na MS, Slavia zase hraje baráž o udržení v hokejové extralize a dnes jí čeká klíčový zápas: Pokud doma neporazí Olomouc, šance na to, že se elitní český klub v soutěži udrží, výrazně klesnou.

Vladimír Pitter (majitel Slavie) v pondělí pro Aktuálně.cz přiznal, že je kauza okolo Vladimíra Růžičky v tuto těžkou dobu pro klub velkou ránou, zároveň však (i když to zní možná hloupě) vedlejší záležitostí, proto se jí ani nevěnuje. "Vzhledem k probíhající baráži mám totiž na starost prioritnější věci," řekl Pitter. 

Stejný náhled na věc má i hokejový svaz, až do konce světového šampionátu o tom s médii dokonce nehodlá mluvit vůbec.

7. O co tedy Slavii jde?

Slavia dosud jako jediná oficiálními zprávami mířila proti Růžičkovi. Důvod je prostý, touží po očištění svého jména. Po zveřejnění nahrávky si totiž lidé podle majitele mohou domyslet, že ve Slavii hrají pouze dětí rodičů, kteří mají na to klubu zaplatit vysoké "všimné." 

Video zatím naznačilo, že takový hráč teoreticky může být jen jeden. Ale není rodičů-sponzorů ve Slavii náhodou více? Není protekce v českém hokeji běžná?

Pro Aktuálně.cz odpovídá majitel klubu Vladimír Pitter: "Nechci si to připustit, protože se to vůbec neslučuje s mou filozofií, jak vychovat hráče pro A tým bez ohledu na to, z jaké sociální skupiny ten hráč je a jak jsou na tom jeho rodiče. Zkrátka do A týmu by se měl dostat každý, kdo na to výkonnostně má. Ale jak sami vidíme, tak ačkoliv lidem věříte, tak se přesvědčíte, že opak může být pravdou, a jsem z toho skutečně velmi zaskočen a zklamán. Nestrpím, aby se ve Slavii toto dělo a aby si někdo myslel, že když si zaplatí, tak se jeho kluk dostane nahoru," říká Pitter. 

8. Co se teď bude dít?

Celá kauza se tak někam dál nejspíš posune až v příštích dnech. Slavia se podle Pittera začne celé věci věnovat až po klíčových bojích v baráži. Pak možná proti Růžičkovi zváží i právní kroky. 

"My hrajeme v úterý nejdůležitější zápas sezony, s právníkem se uvidíme až ve středu. Teď mě zajímá hlavně zápas s Olomoucí," tvrdí Pitter s tím, že poté bude postupovat podle toho, co mu právník poradí, tak aby očistil jméno klubu.

9. Zabývá se kauzou policie už teď?

Policie zatím nechce případ příliš komentovat. „Nemám informace o tom, že by ve věci bylo podáno trestní oznámení,“ řekl jen pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl sdělit, zda se případem vůbec zabývají.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka upozorňuje, že případný trestný čin bude těžké prokázat. „Podle mého názoru bude klíčové, jaké byly podmínky daru. Je možné, že se někdo domnívá, že z daru budou vyplývat výhody mimo darovací smlouvu. Ale podle mého názoru je to právně neuchopitelné,“ řekl. Znaky korupce by podle něj ale nabídka peněz za výhodu pro hráče mohla nést a není v pořádku ani v případě soukromého sportovního klubu. Už jen proto, že junioři Slavie dostávají veřejné dotace, například od Prahy.

„A určitě není v zájmu společnosti, aby hrály jen ty děti, které jsou schopné si zaplatit. Pak by sport v podstatě ztrácel podstatu, kterou je soutěžení,“ uzavřel Soukenka.

Celé vyjádření Vladimíra Růžičky si můžete přečíst ZDE.

reklama