Famózní obrat přinesl jen bod. Češi prohráli na nájezdy

Aktualizováno 1. 5. 2015 23:06
Český tým prohrál se Švédy až po samostatných nájezdech.
Dominik Simon a Jiří Novotný slavní jednu z branek.
Dominik Simon a Jiří Novotný slavní jednu z branek. | Foto: Reuters

Praha - Tak to byl úvod jako víno! Čeští hokejisté po fantastické bitvě vstoupili do domácího světového šampionátu ziskem bodu a porážkou se Švédskem 5:6 po samostatných nájezdech. Jaromír Jágr zápas nedohrál kvůli obnovenému zranění malíčku levé ruky (VÍCE ČTĚTE ZDE!).

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Hrál se divoký duel. Češi celý zápas prohrávali, ale třemi góly v závěrečné desetiminutovce otočili z 2:4 na 5:4. Švédové si ale vynutili prodloužení a v nájezdech byli nakonec úspěšnější.

Češi soupeři branky darovali

„Měli jsme sílu se vrátit do zápasu, je škoda, že jsme darovali Švédům tři až čtyři góly, to je až moc,“ řekl ve studiu České televize asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Bob a Bobek sice dokázali nažhavit fanoušky ve vyprodané libeňské aréně, jenže jejich miláčci v první dvacetiminutovce příliš nezářili. Tlak v úvodu byl spíše platonický, Švédové jej s přehledem přečkali a poté trestali.

Nejprve využil chybu v rozehrávce ve 4. minutě Lundqvist, o čtyři minuty později na něj navázal v přesilovce Kronwall. Početní výhodu ale následně využili také domácí, když střelu od modré tečoval Jágr a připsal si jubilejní 50. trefu v reprezentačním dresu. Možná na nějaký ten den i poslední.

V závěrečné třetině ho práce na brankovišti stála zranění – Klefbom jej v přesilovce klepl hokejkou přes malíček, který už sehrál hlavní roli na zlatém mistrovství světa v roce 2005 ve Vídni, a česká osmašedesátka odjela na střídačku s bolestivou grimasou ve tváři. „Jarda se dá určitě dohromady, více bych o tom nechtěl mluvit,“ pronesl k tomuto tématu Špaček.

Obrat předvedli už bez Jágra

Z ní už se na led nevrátila a tak jen sledovala famózní obrat spoluhráčů. Češi totiž ve 45. minutě prohrávali po střele Lindströma už 2:4, když za severský celek předtím skóroval ve druhé třetině z otočky Rask a za domácí využil ve 43. minutě druhou přesilovku v zápase Hertl.

Jenže v poslední desetiminutovce se děly věci – 52. minutě a buldok Simon na brankovišti backhandem snížil na 3:4. O minutu později bylo srovnáno, když se opět střelou přes ruku trefil parádně Červenka. A v 57. minutě dokonal obrat – opět backhandovou střelou – Zaťovič.

Švédové ale zápas nezabalili, zkusili power play, vynutili si přesilovku po faulu Voráčka, a v poslední minutě zásluhou Sjögrena srovnali. Do prodloužení vstoupili s 95 vteřinami přesilovky, tu ale nevyužili a po hodně divokém pětiminutovém nastavení došlo až na nájezdy. V nich se prosadili za vítěze Lindholm a nejlepší švédský hráč zápasu Ekman-Larsson, za český výběr pak jen kapitán Voráček.

Češi tak prohráli úvodní duel na mistrovství světa poprvé od roku 1991.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha): Česká republika - Švédsko 5:6 po sam. nájezdech (1:2, 0:1, 4:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Jágr (Nakládal, Voráček), 43. Hertl (Němec, Klepiš), 52. Simon (Hejda), 53. Červenka (Voráček, Čáslava), 57. Zaťovič (Novotný, Simon) - 4. J. Lundqvist (Sjögren, Josefson), 8. S. Kronwall (Ekholm, Lander), 35. Rask (Lindholm, Hjalmarsson), 45. Lindström (Möller), 60. Sjögren (Lindström, Klingberg), rozhodující nájezd Ekman-Larsson. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rantala - Suominen (oba Fin.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Salák - Němec, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Jordán - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Jan Kovář, Klepiš - Červenka, Novotný, Hertl - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Klinberg, S. Kronwall, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm - Sjögren, J. Lundqvist, Josefson - Eriksson, Lander, F. Forsberg - Möller, Ericsson, Lindström - Lindholm, Rask, Hjalmarsson. Trenér: Pär Marts.