Finové opět zdolali Rusy a jsou v čele Euro Hockey Tour

18. 4. 2015 15:50
Hokejisté Finska porazili v Helsinkách Rusko 4:2, i v druhém domácím utkání se sbornou uspěli a dostali se do čela Euro Hockey Tour
Finští fanoušci - ilustrační foto.
Finští fanoušci - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Finska porazili v Helsinkách Rusko 4:2, i v druhém domácím utkání se sbornou uspěli a dostali se do čela Euro Hockey Tour o dva body před Švédsko. Výběr Suomi navázal na čtvrteční vítězství z Tampere (3:0) díky dvěma gólům Ossiho Louhivaary a dalším trefám Esy Lindella a Lennarta Petrella, za Rusko skórovali Anton Slepyšev a Jevgenij Birjukov.

Finský trenér Kari Jalonen po čtvrtečním startu beků Jyrkiho Jokipakky z Dallasu a Rasmuse Ristolainena z Buffala zařadil do sestavy i další tři posily z NHL - útočníky Aleksandera Barkova s Jussim Jokinenem z Floridy a také Tuoma Ruutua z New Jersey.

Domácím vyšel dokonale vstup do utkání a ve třetí minutě se trefil Louhivaara, za 149 vteřin přidal útočník švýcarského Lausanne i druhý gól. Rusové sice pouhé čtyři sekundy před koncem úvodního dějství díky Slepyševovi snížili, ale ve 27. minutě zvýšil v přesilovce Lindell a za deset minut upravil už na 4:1 Petrell. Sborná po Birjukovově trefě v 58. minutě jen zkorigovala výsledek.

Závěrečné zápasy této sezony Euro Hockey Tour čekají Finy ve středu ve Znojmě a v pátek v Brně proti českými hokejistům. Rusové v pátek a v sobotu v Mytiščích přivítají Švédsko.

Utkání Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge v Helsinkách:

Finsko - Rusko 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Louhivaara (Huhtala), 5. Louhivaara (Lajunen, Huhtala), 27. Lindell (Kontiola), 37. Petrell (Wirtanen, Pesonen) - 20. Slepyšev (Karpov), 58. J. Birjukov (Širokov). Rozhodčí: Öhlund, Sjöqvist (oba Švéd.) - Suominen, Puolakka (oba Fin.). Vyloučení: 3:1. Využití: 1:0. Diváci: 7661.

Finsko: Saros - Mäntylä, Lindell, Jaakola, Ristolainen, Salmela, Lajunen, Ohtamaa, Jokipakka - T. Ruutu, Kontiola, Aaltonen - J. Jokinen, Barkov, Hartikainen - Huhtala, Hytönen, Louhivaara - Petrell, Wirtanen, Pesonen - Osala. Trenér: Kari Jalonen.

Rusko: Barulin - Jakovlev, Grigorjev, J. Birjukov, Zubarev, Antipin, Blažijevskij, Mironov, Jarullin - Plotnikov, Apalkov, Averin - Zaripov, Popov, Mozjakin - Kokarev, Zubov, Širokov - Karpov, Loktionov, Slepyšev. Trenér: Oleg Znarok.

Tabulka EHT:

1. Finsko 9 4 2 0 3 23:17 16
2. Švédsko 8 3 2 1 2 26:23 14
3. Rusko 10 4 0 1 5 23:41 13
4. ČR 9 3 0 2 4 25:26 11

Euro Hockey Challenge:

Bergen: Norsko - Lotyšsko 7:3 (3:2, 1:0, 3:1)
Branky: 3. Stene, 6. Fröshaug, 11. Bastiansen, 31. Olimb, 48. Nörstebö, 57. S. Thoresen, 60. Holös - 4. Sprukts, 14. Džerinš, 58. Jass.

Poprad: Slovensko - Bělorusko 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
2. Bližňák, 8. Miklík, 10. Lušňák, 15. J. Mikuš, 49. Hudáček - 29. A. Kosticyn, 39. Kovyršin.

Roedovre: Dánsko - Švýcarsko 1:0 v prodl.
Branka:
64. Suri.

Ravensburg: Německo - Francie 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)
Branky: 2. Ehliz, 4. Mebus, 14. Krupp, 22. Daschner - 40. Y. Treille, 49. Fleury, 57. Bertrand.