reklama

Mládí vpřed! Vyjdou Furch s Francouzem ve šlépějích Romana Turka?

Brankářské trio pro mistrovství světa. Zleva Pavel Francouz, Matěj Machovský a Dominik Furch Brankářské trio pro mistrovství světa. Zleva Pavel Francouz, Matěj Machovský a Dominik Furch autor: Milan Kammermayer
Česká reprezentace se bude muset na letošním mistrovství světa v Rusku obejít bez zkušených brankářů. Z různých důvodů nepřijela trojice z NHL omluvili se také Jakub Kovář a Alexander Salák. Příležitost tak mohou za pačesy chytit brankáři "druhého" sledu Dominik Furch s Pavlem Francouzem.

Praha - Bylo mu tehdy pětadvacet, podobně jako je nyní Pavlu Francouzovi nebo Dominiku Furchovi. Na šampionát do Vídně 1996 odjel z Norimberku po povedené sezoně v dresu "Ledových tygrů". A pak začal psát historii, svou i národní.

Nejprve totiž Roman Turek fenomenálními výkony dovedl český tým k historickému prvnímu samostatnému titulu na mistrovství světa. A poté podepsal kontrakt s Dallasem Stars, který odstartoval jeho 350 zápasovou kariéru v NHL.

Pokud zvládnou mistrovství, mohou pomýšlet ještě výš

A právě letošní brankářská dvojice může taktéž využít nadcházející šampionát v Rusku jako odrazový můstek ve svých kariérách a kdo ví, Turka třeba i napodobit.

Pavel Francouz a Dominik Furch - dva brankáři, kteří se díky mládežnickým reprezentacím i extralize potkávají na ledě už více než deset let a pojí je i podobné profesní osudy. Právě mezi těmito dobrými kamarády se teď rozhodne o brankářské jedničce pro nadcházející světový šampionát v hokeji a možné cestě ke slávě.

Přesto mezi oběma gólmany nezdravá rivalita určitě nepanuje. "My se spíše hecujeme, tím že se známe už hodně dlouho, tak mezi námi panuje dobrá atmosféra. A to, že teď poletíme oba na mistrovství, je pro nás jedině dobře.“ Vykládal Pavel Francouz na reprezentačním srazu.

Jeden k titulu, druhý k sestupu

Oba pětadvacetiletí brankáři prožívají podobný vývoj své kariéry. Prošli si všemi mládežnickými reprezentačními výběry a ještě před dosažením dvaceti let si zkusili extraligu v dresech mateřských klubů Slavie respektive Plzně.

Poté ale přišel nepatrný rozdíl ve vývoji jejich hokejových osudů. Zatímco Furch v extralize chytal pouze za mateřskou Slavii a na začátku dekády se stal její jedničkou, Francouz se vydal z Plzně na krátké angažmá k třineckým Ocelářům, aby se trvale usadil až v Litvínově, kde se stal neotřesitelnou brankářskou jedničkou jen o rok později než jeho slávistický kolega.

Zásadním mezníkem v hokejovém životě obou gólmanů byla minulá sezona, ve které Francouz vychytal Litvínovu titul a Furch vypadl se Slavií z extraligy.

Z první ligy do Omsku a na MS

Sestup ale paradoxně pro Furcha znamenal start velké kariéry. Ačkoliv Slavie spadla do první ligy, patřil slávistický brankář k dlouhodobě nejlepším gólmanům extraligy, čehož si všimli v Omsku, kde letos odchytal statisticky výtečnou sezonu.

A skvělé výkony v KHL mu navíc dopomohly k debutu v seniorské reprezentaci, za kterou v rámci Euro Hockey Tour (EHT) odchytal nejvíce zápasů v sezoně. Na jejím sklonku navíc přišla i pozvánka do týmu pro MS v Moskvě.

Brankáři, kteří nemohli přijet na MS

Michal Neuvirth (neprošel zdravotní prohlídkou)
Petr Mrázek (jedná o nové smlouvě)
Ondřej Pavelec (neprošel zdravotní prohlídkou)
Jakub Kovář (očekává nový přírůstek do rodiny)
Alexander Salák (rodinné důvody)

Cestu Furcha do Kontinentální ligy okopíroval i Francouz, který si skvělými výkony, díky nimž získal Litvínov premiérový extraligový titul, vysloužil kontrakt v Čeljabinsku. Po zranění ale za Traktor odchytal pouze 18 zápasů a v reprezentaci se výrazněji představil až po skončení klubové sezony.

Brankáři bez zkušeností z MS mohou jen překvapit
Ať už do prvního zápasu na mistrovství proti domácí sborné v brance nastoupí Francouz nebo Furch, tak půjde o brankáře, který má na světovém šampionátu žádné nebo téměř nulové zkušenosti. Furch si reprezentační premiéru odbyl teprve letos během EHT a na mistrovství poletí poprvé, Francouz sice na šampionátu už byl dvakrát, ale z pozice třetího brankáře odchytal všehovšudy sedm minut.

Proto je aktuální situace spojená s možností odchytat světový šampionát pro oba maskované muže novinkou a velmi příjemným zpestřením uplynulé klubové sezony. "Když budu mluvit za oba, tak před sezonou jsme určitě neplánovali, že pojedeme na mistrovství, ale situace se vyvrbila tak, že jsme tady.“ prohlásil Francouz na srazu.

Další zastávka NHL?

Mladí nastupující brankáři si také uvědomují, že pokud se jim šampionát vyvede, tak si na klubové úrovni mohou výrazně polepšit. "Já si myslím, že mistrovství může být dalším odrazovým můstkem v kariéře. Pavla nebo mě může mistrovství zase posunout dál,“ věří Dominik Furch.

Kontinentální liga je momentálně druhou nejlepší soutěží na světe, takže jako krok vpřed se nabízí pouze věhlasnější tým z KHL nebo angažmá v Severní Americe. Jako v případě Romana Turka.

reklama