reklama

Francouz: Před play off jsme dostali lekci, ale jinak máme parádní vizitku

Švýcarská čokoláda Čechům málem zhořkla, závěrečné údery ale přišly pozdě Prohlédněte si fotografie z dnešního posledního zápasu české reprezentace ve skupině A na MS, v němž Češi porazili Švýcarsko 5:4. Foto: Michal Eger
Skóre 5:2 proti Švýcarsku pár minut před finální sirénou? Jak pohodlné! Pro české hokejisty ale možná až moc, o výhru nakonec museli bojovat do posledních sekund. "Momenty, kdy hrajeme pět na tři a soupeř jede sám na bránu, to už se jen tak nezažije. Bylo ale vidět, že za tím šli a neměli co ztratit. Hráli hodně na risk a vytěžili z toho dva góly. Najednou jsme se klepali," vykládá brankář Pavel Francouz.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Skóre 5:2 proti Švýcarsku pár minut před finální sirénou? Jak pohodlné! Pro české hokejisty ale možná až moc, o výhru nakonec museli bojovat do posledních sekund.

K nelibosti Pavla Francouze. "Snažil jsem se křiknout na kluky, aby nepolevovali," prozradil český brankář. Švýcaři, kteří k postupu potřebovali tři body, nebezpečně dotahovali. Odvážně útočili i ve dvojnásobném oslabení.

"Momenty, kdy hrajeme pět na tři a soupeř jede sám na bránu, to už se jen tak nezažije. Bylo ale vidět, že za tím šli a neměli co ztratit. Najednou jsme se klepali," vykládá Francouz.

Češi nakonec budovaný náskok uhájili. Vyhráli 5:4, slaví prvenství v moskevské skupině a vyhlížejí čtvrtfinále mistrovství světa proti Spojeným státům.

Závěr utkání proti Švýcarsku můžete brát jako varování před play off, že?
Přesně tak. Musíte hrát 60 minut. I když vedete 5:2 a je pět minut do konce, nic to neznamená. V hokeji se může stát ledacos. Je to super lekce před play off. Na druhou stranu musím říct, že když jsme si to zavařili, šli jsme pak do toho naplno a semkli se. Kluci padali do střel.

Jak jste se cítil, když Švýcaři dotahovali?
Příjemné to není. Snažil jsem se křiknout na kluky, aby nepolevovali. Oni to ale nedělali úmyslně. Samozřejmě máte v hlavě, že vedete o tři góly a můžete si něco dovolit, kor když hrajete přesilovku pět na tři, ale Švýcaři do toho dupli a hrozili z protiútoků. Těch posledních 20 sekund bylo hodně krušných. Ale i když to bylo složitější, zasloužili jsme si vyhrát.

Šlo vám o výhru i proto, že kouč Vladimír Vůjtek dnes slaví 69. narozeniny?
Určitě jsme pro něj chtěli vyhrát. Myslím si, že i když teď bude upocenější, než čekal, může se zaradovat.

Díky třem bodům jste ovládli moskevskou skupinu. To zní dobře, že?
Vyhrát v Moskvě takhle těžkou skupinu, to je pro nás parádní vizitka. Teď se tím hlavně nesmíme uspokojit. Zaradujeme se asi minutu a pak všechny síly budeme soustředit na play off.

Co ve čtvrtfinále čekat od Spojených států?
Je to mladý talentovaný tým, hraje trochu jiný hokej, než se hraje tady v Evropě. Věřím, že když zůstaneme u naší hry a budeme bojovat, můžeme je porazit.

Zatím není jasné, kdo proti Američanům bude chytat. Není vám tahle nejistota nepříjemná?
Musím říct, že mně to vyhovuje. Ani jeden z nás tady nevyhořel, drželi jsme nějakou laťku a týmu občas pomohli. O Dominikovi (Furchovi) vůbec mluvit nebudu, když dostal jeden gól ze tří zápasů. To je trošku jiný příběh. Myslím si, že se brzy dozvíme, kdo bude chytat, a oba dva do toho půjdeme pořád stejně. Vzájemně se podpoříme a budeme věřit, že postoupíme.


Ještě k zápasu se Švýcarskem. Inkasoval jste až ve 12. minutě, ale soupeř na vás do té doby vypálil jen jednou. To pro gólmana není ideální, že?
Je to těžké, nebudu říkat, že ne. Člověk tam stojí, pořádně se do toho nedostane a než se naděje, loví puk z vlastní sítě. Moc příjemné to nebylo, ale takových zápasů jsem zažil dost. Jednou jsme tedy zaspali, ale – na druhou stranu – kluci odehráli třetinu skvěle. Bylo parádní koukat, jak jsme je motali.

Hodně gólů dnes padlo po tečovaných střelách. Je to ukázka toho, co je v současnosti účinné?
To je moderní hokej. Před gólmana chodí hodně hráčů, aby mohli tečovat. V zápase bylo na obou stranách i hodně tečovaných střel, které gólem neskončily. Na rovinu řeknu, že když někdo půl metru před vámi tečuje puk, už na to nezareagujete. Musíte se snažit být co největší a počítat, kam by to mohlo jít. Nesmíte ani moc vyjet, abyste neztratili pozici.

reklama