reklama

Francouz se o šampionát popere s idolem Vokounem na helmě

Pavel Francouz. Pavel Francouz. autor: Lukáš Caha
Pavel Francouz nastoupí do přípravného zápasu s Kanadou s maskou vyzdobenou podle svého idolu, Tomáše Vokouna. Zdobit masky gólmanů bude tak trikolora státních barev a znak.

Praha - Kandidáti na post brankářské jedničky českého týmu na hokejovém mistrovství světa v Rusku Pavel Francouz a Dominik Furch se v úterní generálce proti Kanadě podělí o místo každý na půl zápasu a představí se také nově v maskách vyzdobených českými symboly. Francouz, který duel s úřadujícími světovými šampiony začne, je přesvědčen, že to bude pro tým pravý test na páteční vstup do šampionátu proti Rusku.

Motiv, trikolora i znak

Zdobit masky gólmanů bude trikolora státních barev, znak i další motivy, které si každý vybral jiné. "Já mám motiv podobný, jako měl Tomáš Vokoun. Byl to můj idol," řekl novinářům Francouz. Nápad na výzdobu helmy měl podle něj trenér brankářů Petr Jaroš. "Maska je pro nás taková sebeprezentace a jsem rád, že to dobře vypadá," pochvaloval si výslednou vizáž gólman Čeljabinsku.

Realizace nápadu byla rychlá. "Bylo to dost nakvap, ale pan Korál ze Sušice nám vyšel vstříc, opřel se do toho a během dvou dnů to udělal. Patří mu velké díky, že to zmáknul v tak šibeničním termínu," poděkoval zhotoviteli Francouz.

Sám si vymyslel, co by se mu líbilo, a nechal prostor i pro improvizaci. "Přes celou masku je znak, dozadu jsem si nechal dát přezdívku a dopředu číslo a pak takové detaily. Notový zápis s hymnou, to už byla taková osobní vsuvka pana Korála. Řekl jsem mu, že mu věřím," doplnil Francouz.

Gólmani se v nových maskách ukážou fanouškům proti Kanadě a Francouz doufá, že si zápas bude moci vyprodaná O2 arena patřičně vychutnat i díky výkonu českého týmu. "Těšíme se a chtěli bychom potěšit naše fanoušky, pro které je to také vrchol sezony. Myslím si, že jsou všichni nažhavení i na soupeře, který je hodně kvalitní a pro nás všechny to bude zajímavé srovnání," podotkl pětadvacetiletý gólman.

Za přípravou přijde tlustá čára

Češi si minulý týden ve Znojmě po středeční prohře se Švédy 2:7 v páteční odvetě spravili chuť vítězstvím 7:1 a rádi by dobře zvládli i generálku. "Chtěli bychom si uchovat pozitivní pocit do zápasu s Rusy, který bude taky enormně těžký. Ale i kdyby se to zítra nepovedlo, tak nesmíme klesat na mysli. Za tím, co jsme sedm týdnů hráli, se udělá tlustá čára a pak se všichni budou soustředit na mistrovství světa," upozornil Francouz.

V brance začne, za což je radši, než kdyby měl v půlce duelu naskakovat do rozjetého zápasu. "Neměl jsem to moc rád, když jsem šel v půlce zápasu do brány. Už je to rozjeté, člověk se musí pořád držet na střídačce v nějakém tempu. Dělat si dřepy, aby úplně nevychladnul. Ale člověk nikdy neví, jak se bude zápas vyvíjet. Může být víc přesilovek v první třetině nebo to může být víc vyhecované ve třetí třetině," uvedl gólman, který loni vychytal titul Litvínovu.

Sledoval kousky talentovaného Connora McDavida, ale pozor si bude dávat nejen na jedničku loňského draftu. "Viděli jsme na YouTube, jak koupal obrany i gólmany. Určitě si na něj budeme dávat extra pozor a takových hráčů je tam dost. U nás je taky hodně výborných hokejistů a věřím, že to bude vyrovnaný zápas," dodal Francouz.

reklama