reklama

Gól do prázdné? Na tréninku to zkouším, říká Furch. S Francouzem se hecují

Dominik Furch vynuloval hvězdné Rusy. Jak si povede proti slabšímu soupeři? Dominik Furch vynuloval hvězdné Rusy. Jak si povede proti slabšímu soupeři? autor: Reuters
Dominik Furch, hrdina z úvodního klání mistrovství světa proti domácím Rusům, bude zítra chytat proti Norům. Nastoupí po šesti dnech, ale ztuhlý není: "Tréninky máme docela v tempu, pauza by na mě neměla být nějak znát."

Moskva (od našeho zpravodaje) – Když před novináře předstoupí asistent reprezentačního trenéra Josef Jandač, mlžení kolem gólmanů neexistuje. Po dnešním tréninku oznámil, že proti Norsku vjede do brány Dominik Furch.

Hrdina z úvodního klání mistrovství světa proti domácím Rusům nastoupí po šesti dnech, ale ztuhlý není: "Tréninky máme docela v tempu, pauza by na mě neměla být nějak znát."

S Nory se střetne poprvé. Prověří ho hvězdný Mats Zuccarello či šikovní bratři Olimbové. Na videu se podívá, jak nejen oni nejčastěji zakončují, ale pouze na to spoléhat nejde. "Když budu vědět, že tenhle hráč střílí pořád na lapačku, může mi to pak šoupnout na vyrážečku," připomíná Furch.

Při tréninku zkouší dát gól

Na šampionátu zatím vládne brankářským statistikám, ale chytal jen jednou, když vynuloval ruské favority. Na stadionu se cítí dobře, přestože moskevské ulice rozpálilo letní počasí. Sníh, kterého se na ledě dělá víc než dost, pociťují spíš hráči.

Gólman Omsku problém nemá, oceňuje rovněž osvětlení: "Novější haly mi vyhovují, protože bílé světlo je ideální oproti žlutým zářivkám ve starších halách."

Na běloskvoucím ledě teď Furch musí ukázat ostražitost. Na rozdíl od duelu s Ruskem, kdy byl v permanenci, ho Norové otestují řadou ojedinělých, ale nebezpečných pokusů. Kolega Pavel Francouz by mohl vyprávět, nevyzpytatelní Lotyši ho překonali hned třikrát.

Furch vše sledoval ze střídačky. Za diváka byl i v klání se Švédy, kdy jeho parťák málem skóroval do soupeřovy prázdné brány. "Škoda, že to tam nepadlo," mrzí 26letého gólmana.

Po otázce, zda se s Francouzem hecuje, kdo jako první vstřelí gól, se hlasitě rozesměje: "Trošku jo. Na tréninku si to občas zkouším, ale v zápase to vyplyne z dané situace."

Kiks brankáře Švýcarů chápe

Dva klíčoví muži Vůjtkovy party mezi sebou necítí nezdravé napětí. Zajdou na kafe, diskutují, sdílí společný pokoj a vzájemně se podporují. O pozici jedničky nebojují. Francouz po výhře nad Švédskem dokonce prohlásil: "I kdyby to teď dochytal Dominik, přál bych mu to. Týmu bych fandil jako teď."

Stejně to vidí i Furch, jenž při volnějším režimu sledoval, jak se daří ostatním brankářům na turnaji. Pochopitelně postřehl kiks Švýcara Reta Berry, který proti Kazachstánu nechytil střelu od vzdálenější modré čáry.

"Kdo v bráně nestál, opravdu to těžko pochopí, ale myslím si, že každému gólmanovi se to jednou stane," podotýká Furch, načež vysvětluje: "Když puk není trefený ideálně, kolikrát opravdu zaplave jako fotbalový balon při přímém kopu. Těžko se s tím něco dělá."

Zbývá doufat, že Norové zítra podobně mazanou střelu nevymyslí.

reklama