reklama

Golonka o Slovácích: Úspěch slavíme tři roky, ale mezitím se propadáme níže a níže

Slovensko se už dva roky nedostalo ze základní skupiny mistrovství světa Slovensko se už dva roky nedostalo ze základní skupiny mistrovství světa autor: Reuters
Slováky bude podobně jako na loňském mistrovství světa reprezentovat tým mladých hráčů. Nový trenér Zdeno Cíger se musel vypořádat s velkou porcí omluvenek. Bývalý československý reprezentant Jozef Golonka hovoří nejen o nich, ale o slovenském hokeji celkově.

Brno - Slovenský hokej má za sebou těžký rok. Po loňském mistrovství světa v Praze a Ostravě rezignoval na trenérský post Vladimír Vůjtek, v září pak spustili slovenští reprezentanti bojkot kvůli politice na svazu. Ten trval dlouhé tři měsíce.

Na trenérskou lavičku národního mužstva nakonec nastoupil bývalý hokejista Zdeno Cíger, který může s mladým týmem jen překvapit. "Myslím si, že budeme bojovat o to, abychom neměli starost s nějakou kvalifikací," přiznává v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jozef Golonka.

I Cíger musel před mistrovstvím světa řešit velké množství omluvenek, a to především od hráčů z NHL. "Buď jsou opravdu zranění, nebo to jen tvrdí. To ví jen ten samotný hráč. Pro nás byla čest, když nás do reprezentace pozvali," pozastavuje se nad omluvenkami bývalý československý reprezentant.

Jak jste se stavěl k bojkotu, který vyhlásili elitní slovenští hokejisté kvůli volbám na prezidenta hokejového svazu?   
Já osobně patřím mezi ty konzervativní hráče. Ty, kteří pokládají reprezentaci za čest. Trochu mě zklamalo, že hráči, kterým se u nás dostalo tréninků, trenérů…, se následně vypracovali na vynikající hokejisty v NHL a nyní, když už jim téměř končí kariéra, nejsou schopni přijít a pomoci těm mladým hráčům.

Měli jsme zachovat tu československou koncepci. U nás ale žádné obnovování týmu bohužel nebylo. Vždy hráli ti stejní, kteří postupně odcházeli, a nepřišel nikdo nový. Vznikla tím obrovská díra, kterou se nyní Cíger snaží nějakým způsobem zacelit. S těmito mladými hráči bude potřeba dva tři roky pracovat, než se dostanou na nějakou úroveň.

Cíger je kompromis

U reprezentace skončil jako trenér Vladimír Vůjtek a převzal ji Zdeno Cíger…
Vážím si každého trenéra, který se dostane na takový vysoký post. Když přišel Vladimír Vůjtek, byl velmi pozitivní a uhrál se velmi dobrý výsledek na mistrovství světa. Víte ale, jaký je rozdíl mezi Čechy a Slováky? U nás se dosáhne nějakého menšího úspěchu a ten se oslavuje nejméně tři roky. Mezitím ale klesáme níž a níž. Vzpamatujeme se až tehdy, když nemáme hráče ani medaile a bojujeme s Dánskem a Norskem o osmé místo.

V Čechách se vyhrálo Nagano, pak byli několikrát po sobě mistry světa. Obměnili mužstvo, přišli noví trenéři a stále se drželi na špičce. Fanoušci zjistili, že ti noví hráči jsou potřeba. To je ten rozdíl, a proto my jsme dole a Češi nahoře. Mají stále zásobárnu mladých hráčů a hrají vynikající hokej. Finále extraligy bylo úžasné. To se nedá s naším play off vůbec porovnat. 

Není pozitivem, když slovenskou reprezentaci vede i slovenský trenér?
To vůbec nehraje roli. Vladimír Vůjtek je člověk, který se umí velmi dobře pohybovat v hokejové sféře, není konfliktní. Pokud sečteme jeho úspěchy a neúspěchy, myslím si, že byl úspěšný. Co se týče Cígera, došlo zde k takovému kompromisu. Svaz chtěl, aby srovnal rozpory mezi hráči z NHL, kteří sepsali tu petici. To se mu podařilo jen částečně.

My nemáme hráče

Když se podíváme na nominaci, jen tři hráči ze slovenské extraligy, čtyři z NHL. Co na to říkáte?
My nemáme hráče. Cíger oslovil všechny v NHL, aby přišli a hráli. Jeden ale řekl, že je zraněný, další neprošel testy. Zranění se u manažerů velmi dobře získají. Neměl na výběr, a tak vzal to, co bylo loni v tom juniorském mužstvu. Pracujeme s mladými hráči. Brzy bude mistrovství světa v Bratislavě a do té doby by se mohlo vybudovat mužstvo, které by se mezi těch prvních šest týmů mohlo dostat.

Co říkáte na omluvenky, které se nahromadily právě od hráčů z NHL?
Hráči nechtějí přijít. Buď jsou zranění, nebo tvrdí, že jsou zranění. To ví jen on samotný. Chára řekl, že chce být s rodinou. Hossa má zraněné rameno, tomu to ale věřím. Gáborík je zraněný skoro každý rok.

Velmi si vážím Českého hokejového svazu, který nám posílá pozvánky na hokej do VIP. Pokud chceme, můžeme přijít. Bohužel si to ale nemohu finančně dovolit. To, co my dostali za stříbrnou olympijskou medaili z roku 1968, to byl výsměch. Pro nás byla čest už to, že nás do reprezentace pozvali. To ale nyní u nás bohužel není samozřejmostí.

Jednou z největších hvězd výběru je jistě jednadvacetiletý Martin Réway. Sledoval jste jej v uplynulé sezoně?
Po padesáti letech tu máme hokejistu, který přemýšlí. Sice na tom není tělesně bůhvíjak, ale to nebyl ani Gretzky ani Golonka (úsměv). Vymýšleli jsme hru. Je to ale taky o jeho přístupu. Musí hrát ve prospěch mužstva a nevyvolávat rozpory v partě. Pokud se někomu podaří to z něj odstranit, je to jeden z největších talentů. Momentálně v tom mužstvu vyniká svým rozumem, přehledem a konstruktivní hrou. Takové hráče potřebujeme.

Při SP bude fandit Čechům

Blíží se i Světový pohár, kde budou Slováci hrát za evropský tým. Co si o tom myslíte?
To plyne z toho, co jsem říkal. Slovensko není schopné postavit mužstvo, takže bude hrát za celou Evropu. Na rovinu vám ale povím, že se budu dívat na český tým a budu mu držet palce. Nezajímá mě evropské mužstvo, kde hrají tři nebo čtyři naši hráči.

Zpět ale k mistrovství světa. Dva roky se Slovensko nedostalo ze základní skupiny. Může se to podařit letos?
Myslím si, že budeme bojovat o to, abychom neměli starost s nějakou kvalifikací. Mužstvo je bojovné, může udělat výsledek, ale ani nemusí. Nad takovými Dány bychom měli ještě pořád vyhrávat. Chválabohu máme takovou skupinu, ve které se dá o něco hrát. Češi mají mnohem těžší soupeře. Pokud nám bude přát i štěstí, mohli bychom se mezi těch osm nejlepších týmů dostat.

Kdo podle vás patří letos mezi favority?
Je to složité, ale favoritem bude Kanada. Otázkou je, jestli se Znarokovi podaří dát dohromady Rusy. Tam je to kombinace NHL a KHL. Pak by i oni mohli bojovat o titul. Mezi tyto týmy se ale můžou vpasovat i Češi, neboť ten druhý přípravný zápas proti Švédům zahráli skvěle. Mají velkou zásobu hráčů. Vůjtek může kdykoliv kohokoliv vyměnit. To u nás bohužel nelze.

reklama