Senzace pokračují. Švédi prohráli s Běloruskem, Finové nestačili na Kazachy

23. 5. 2021 17:25
Hokejisté Švédska nečekaně prohráli i druhý zápas na mistrovství světa v Rize. Po historickém nezdaru proti Dánsku dnes prohráli i s Běloruskem 0:1 a stále tak čekají na první body ve skupině A.
Švédsko - Bělorusko
Švédsko - Bělorusko | Foto: Reuters

O první běloruské výhře nad Švédy na světových šampionátech rozhodl gól Germana Něstěrova z 41. minuty. Velkou zásluhu na vítězství měl brankář Danny Taylor, který zlikvidoval všech 32 střel. Bělorusko bude v pondělí dalším soupeřem českého týmu.

Seveřané měli hned v úvodu utkání čtyřminutovou výhodu přesilové hry, Taylora ale překvapit nedokázali. Bělorusové, kteří se snažili kontrovat rychlými protiútoky, přišli v 10. minutě o elitního obránce Lisovce, který po nárazu do mantinelu opustil ledovou plochu na nosítkách. O jednoho z klíčových hráčů poté přišli i Švédové, jimž ze sestavy vypadl zřejmě zraněný Klingberg.

Oba celky hrozily zejména z brejkových situací, brankáři Reideborn a Taylor byli ale pozorní. Ideální šanci dostat se do vedení mělo Bělorusko při 23 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, gól však vstřelit nedokázalo.

Po 33 sekundách třetí třetiny se Bělorusku podařilo favorita zaskočit, když Švédové nechali před brankou volného Něstěrova, který otevřel skóre. Seveřané poté viditelně přidali, tlačili se před Taylora, ale kanadský rodák, jenž v minulosti chytal i za Spartu, byl pozorný. V 49. minutě mu pomohla i tyč po Pilutově střele. Švédové byli aktivnější až do samého závěru, vyrovnat se jim ale nepodařilo ani ve více než dvouminutové power play.

Bělorusko, které na úvod MS prohrálo se Slovenskem, Švédy naposledy porazilo ve čtvrtfinále olympijských her v roce 2002.

Kazaši zaskočili Finsko

Hokejisté Kazachstánu porazili na mistrovství světa v Rize obhájce zlatých medailí z Finska 2:1 po samostatných nájezdech a vyhráli i druhý zápas na turnaji. Velkou zásluhu na výhře nováčka na šampionátu měl brankář Nikita Bojarkin, který si připsal 50 úspěšných zákroků.

O výhře Kazachů, kteří na nájezdy porazili i Lotyšsko, rozhodl útočník Nikita Michajlis. Oba týmy mají ve skupině B čtyři body.

Finové, kteří na úvod turnaje porazili USA, byli od první minuty střelecky výrazně aktivnější. V první třetině vyslali na kazašského brankáře Bojarkina patnáct střel, gól však vstřelit nedokázali. I kvůli tomu, že si i přes svou převahu nevytvářeli velké šance.

Ve druhé třetině měl již brankář Sateri přece jen o něco více práce, ve větší permanenci byl ale i nadále jeho protějšek. Dvaadvacetiletý Bojarkin také inkasoval jako první, když jej překonal po pohotové dorážce nejmladší hráč finského týmu, devatenáctiletý útočník Lundell.

O dvě minuty později byl ale vyloučený Kontiola a Kazaši první přesilovou hru rychle využili. O vyrovnání se postaral Panjukov. Oba týmy si následně vypracovaly několik slibných příležitostí, v normální hrací době ani v prodloužení však rozhodnout nedokázaly.

V nájezdech opět Kazaši prokázali svou šikovnost, tentokrát o výhře rozhodli již v základní sérii pěti pokusů. Zatímco z jejich týmu uspěli Valk, Michajlis a Starčenko, na finské straně se prosadil jen Kaski. Kazachstán tak poprvé na MS dokázal Finsko porazit.

Skupina A (Olympic Sports Centre):

Švédsko - Bělorusko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka a nahrávky: 41. Něstěrov (Stefanovič, Lopačuk). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman - Nikalainen (všichni Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Bez diváků.

Švédsko: Reideborn - Tömmernes, Lundkvist, Pilut, Pudas, Dahlbeck, Lööv - O. Lindberg, P. Lindholm, C. Klingberg - Rakell, Lundeström, Olofsson - A. Kempe, Rasmussen, Sörensen - M. Kempe, Wingerli, Friberg. Trenér: Johan Garpenlöv.

Bělorusko: Taylor - Lisovec, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Korobov, Jerjomenko, Falkovskij - Bělevič, Šarangovič, S. Kosticyn - Protas, Drozd, Komarov - Platt, Kodola, Paré - Lopačuk, Něstěrov, Stefanovič. Trenér: Michail Zacharov.

Skupina B (Arena Riga):

Kazachstán - Finsko 2:1 po sam. náj. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Panjukov (N. Michajlis) , rozhodující nájezd N. Michajlis - 34. Lundell (Lindbohm, Ruohomaa). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Sidorenko - Lazarev, Šalagin (všichni Běl.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Bez diváků.

Kazachstán: Bojarkin - Makljukov, Dietz, Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko - Šin, Starčenko, Rymarev - N. Michajlis, Valk, Savickij - Akolzin, Sagadějev, Ševčenko - Panjukov, Šestakov, Asetov - Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.

Finsko: Sateri - Seppälä, Koivisto, Ohtamaa, Kaski, Määttä, Pokka, Sund, Lindbohm - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Turunen, Ruotsalainen, Karjalainen - Innala, Kontiola, Pakarinen - Lundell, Ruohomaa, Sallinen. Trenér: Jukka Jalonen.