Konečně hladké vítězství. Češi na světovém šampionátu přehráli tým Británie

Filip Chytil slaví gól v zápase Česko - Británie na MS 2021 Filip Chytil slaví gól v zápase Česko - Británie na MS 2021 autor: Reuters
Čeští hokejisté porazili v sobotním zápase tým Velké Británie 6:1 a na světovém šampionátu v Rize vybojovali třetí triumf.

Svěřenci Filipa Pešána se tak v průběžné tabulce základní skupiny A se vrátili na postupové pozice. Posunuli se před Dány a Švédy na čtvrté místo, všechny tři týmy mají nyní odehraných pět zápasů. Dánové, kteří jsou zpět jen kvůli horšímu skóre, se ještě v úterý utkají s třetími Slováky.

V brance nastoupil v zahajovací sestavě poprvé v kariéře na MS Roman Will, jenž ale už před týdnem odchytal třetí třetinu v duelu se Švýcary, a mužstvo kouče Filipa Pešána mělo boj o důležité body pod kontrolou.

Na začátku deváté minuty otevřel skóre Lukáš Klok, ve druhé třetině ho následovali další obránci Filip Hronek a Libor Šulák. Po polovině zápasu zvýšil útočník Filip Chytil, teprve pak se prosadil soupeř. Pojistky ve třetím dějství přidali Radan Lenc a druhým gólem v utkání Šulák.

V neděli bude mít národní tým den volna, v pondělí a v úterý ho pak čekají klíčové zápasy o postup do vyřazovacích bojů o medaile. V pondělí se utkají Češi s Dány, v úterý se Slováky. Obě utkání začnou shodně v 15:15 SELČ.

Velmi záhy se po Sekáčově srážce s gólmanem Whistlem hrálo čtyři na čtyři. Prostoru na ledě využil ve třetí minutě Špaček, který si vyjel zpoza branky do dobré pozice k zakončení, jenže těsně minul levou tyčku. V přečíslení o chvilku později Hronek hledal před prázdnou brankou Blümela, Kovář už chtěl dorážet do prázdné branky, ale Whistle ho zázračně zastavil.

Zadina v následné přesilovce zakončoval do odkryté branky, trefil ale clonícího Kováře. Na druhé straně Connoly poprvé více prověřil Willovu pozornost, Whistle na druhé straně vychytal Sekáče.

6:1. Britští hokejisté si museli proti Čechům připadat jako ve Wimbledonu 6:1. Britští hokejisté si museli proti Čechům připadat jako ve Wimbledonu Prohlédněte zde

Klok ale pak využil zacloněného výhledu britského gólmana a uklidnil český tým. Zvýšit mohl Smejkal, jenže Whistle byl proti. V 19. minutě nepohnuli stavem dorážející Hammond a chvilku po něm Stránský.

Druhá třetina rozhodla. Už po 33 sekundách Zadina vybojoval puk pro Hronka, který se parádně dostal do zakončení a nezaváhal. Šustra vzápětí v obrovské šanci zastavil levý beton strážce britské branky. V polovině 25. minuty už ale zacílil z kruhu zápěstím přesně Šulák.

Ve 28. minutě hráli Češi přesilovku a v jejím průběhu zazvonili na levou tyčku Špaček a Vrána. Ve 33. minutě měl ale naopak i trochu štěstí při zakončení z velkého úhlu Chytil. Jen 23 sekund před druhou přestávkou potrestal Myers prohřešek Šustra a připravil Willa o čisté konto.

Třetí třetina se přesto dohrávala už tak trochu z povinnosti. Whistle ve 49. minutě přenechal místo v brankovišti jedničce britského výběru Bownsovi, jehož po chvilce ani na dva pokusy nepřekonal Sklenička.

V 52. minutě mu ale nedal šanci Lenc, který z prostoru mezi kruhy zaznamenal první gól na světovém šampionátu. Výsledek pak završil Šulák.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

ČR - Velká Británie 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Klok (M. Špaček), 21. Hronek (Zadina), 25. Šulák (M. Špaček, Sekáč), 33. Chytil (D. Musil), 52. Lenc (R. Hanzl), 58. Šulák (R. Hanzl, Klok) - 40. Myers (Richardson, Kirk). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord - Lundgren (oba Švéd.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 3:3, navíc Clements (Velká Británie) 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

ČR: Will - Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek - Zadina, Jan Kovář, D. Kubalík - J. Vrána, Chytil, Sekáč - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Flek, R. Hanzl, Smejkal - Blümel. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Velká Británie: Whistle (49. Bowns) - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Clements, Ehrhardt, S. Jones - Dowd, Connolly, Kirk - Hammond, Perlini, Lake - Davies, Myers, J. Phillips - Betteridge, Lachowicz, Ferrara - Long. Trenéři: Corey Neilson a Adam Keefe.