reklama

Češi? Nebezpeční i emotivní. Dokázali by prohrát s Itálií 0:8, píší ve Finsku

Čeští reprezentanti postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa s problémy. Čeští reprezentanti postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa s problémy. autor: Reuters
I z pohledu finských médií vyplývá, že čtvrteční čtvrtfinále hokejového mistrovství světa mezi Českem a Finskem v podstatě nemá favorita. Na jedné straně stojí šikovnost, na druhé prověřený systém hry.

Riga (od našeho zpravodaje) - Finové, kteří ve skupině neprohráli po 60 minutách žádný zápas, možná čekali, že ve čtvrtfinále narazí na relativně stravitelné sousto. Nestalo se.

Podle Isma Lahkonena, experta finského deníku Ilta-Sanomat, je naopak čeká "nejhorší možný protivník".

"Když se Češi rozjedou, je těžké je porazit. Mají mohutný ofenzivní arzenál a také bojovníky. Spolu s Ruskem jsou nejlepším týmem druhé skupiny. Ale pokud chcete být nejlepší, musíte zvítězit i nad těmito týmy," prohlásil Lahkonen.

Češi mají ve svém středu několik těžkých kalibrů z NHL - produktivního Dominika Kubalíka, střelce Jakuba Vránu či ofenzivního beka Filipa Hronka.

"Hodně nebezpečný tým. Čeští hráči mají oproti těm finským navrch v šikovnosti," zhodnotil čtvrtfinálového soka Pekka Jalonen z konkurenčního listu Iltalehti. S nadsázkou ale k Čechům dodal: "Povahově jsou dost emotivní, dokážou kohokoliv porazit 8:0, ale taky prohrát 0:8 s Itálií."

Ve skupině svěřenci kouče Filipa Pešána smetli Slováky 7:3 a Švédům při velkém obratu nadělili za jedinou třetinu čtyři góly. Na druhou stranu málem podlehli Dánsku a Bělorusku.

Dostali o osm gólů víc než Finové, ale také jich o osm víc dali.

Finsko bojovalo se slabou produktivitou hlavně v úvodu šampionátu, kdy dalo Kazachstánu jedinou branku a nakonec prohrálo v nájezdech. 

Finy hltám na každém turnaji, povídá Broš. Ale Češi na ně umí a myslím, že to potvrdí Finy hltám na každém turnaji, povídá Broš. Ale Češi na ně umí a myslím, že to potvrdí Čtěte zde

Následovala změna, o níž by Češi měli vědět. Zkušený trenér Jukka Jalonen úplně rozbil první formaci a klíčového centra Arttua Ruotsalainena poslal na křídlo k velké naději Antonu Lundellovi, který putoval opačným směrem - z křídla do středu útoku. Dvojici doplnil Niko Ojamäki, jenž do té doby vůbec nehrál.

"Je to nejgeniálnější tah, který Jalonen během letošního mistrovství udělal," prohlásil novinář Pekka Jalonen.

Třiadvacetiletý Ruotsalainen, jediný finský útočník z NHL, a ještě o čtyři roky mladší Lundell, jenž patřil k hvězdám posledního draftu zámořské ligy, vedle sebe v pěti kláních nastřádali deset bodů, z toho sedm gólů. Kromě nich má Finsko už jen sedm střelců, zpravidla jednogólových.

Reprezentace Suomi však nepotřebuje dávat hromadu branek. Její síla podle experta stanice Yle Juhy Juujärviho tkví v dobré obraně, disciplinovanosti a v dodržování systému hry od všech hráčů.

"Jalonena už můžou rovnou zvolit nejlepším trenérem turnaje, stejně skvělý byl na minulém šampionu, kde Finsko vyhrálo zlato. Má neuvěřitelnou schopnost postavit správný tým a dostat hokejisty na svou stranu," napsal Mats Wennerholm ze švédského deníku Aftonbladet.

Ve čtvrtfinále ale stejně víc věří Česku: "Ačkoliv moje srdce bije pro Finy, mám za to, že jejich pohádka tady skončí. Češi jsou moji favorité na zlato už od začátku."

Jak to vidí bookmakeři

"Čtvrtfinále českého týmu na MS slibuje vyrovnané utkání. Finsko je posledním obhájcem titulu z roku 2019, v Rize neprohrálo v sedmi zápasech v normální hrací době jediný duel, třikrát šel tým do prodloužení. Seveřané jsou na tom dobře bruslařsky, tým zdobí kvalitní defenziva i zkušenosti, jak šampionát vyhrát. Český tým má zase na soupisce větší individuality, v čele s Kubalíkem, Vránou nebo Hronkem, mužstvu se na turnaji daří otáčet nepříznivé výsledky, což je rovněž hodně cenné. Také český tým si zkusil v Rize dvakrát prodloužení, v obou případech uspěl. Poslední vzájemný duel před šampionátem v Praze pak skončil vítězstvím Čechů 2:1, remíza by tak nebyla na konci zápasu žádným velkým překvapením", říká expert Fortuny Roman Kovařík.

"Remízový duel tuší i naši bookmakeři, kteří vypsali hodně vyrovnané kurzy jak na Finsko (2,6) tak na Česko (2,55), více jasno v tom nemají ani sázkaři. Na vítězství Suomi míří 35 % tiketů, na remízu 10 % a na družinu kouče Pešána 55 %, jenže mezi nimi jsou i sváteční sázkaři, kteří jsou spíš fanoušci a sází za všech okolnosti na Čechy, takže poměr sázek je prakticky hodně vyrovnaný. Kurz na remízu od původního výpisu pak mírně klesá 3,95, vyřazovací souboje bývají o to více svázány taktikou a defenzivnějším pojetím", dodává expert Fortuny Roman Kovařík.

reklama