Švédové zpečetili vítězství nad Ruskem gólem přes celé hřiště, Slovensko končí ve skupině páté

Hokejové úterý: Osm gólů v zápase, který zajímal Čechy. Lotyšská radost i slovenská kanonáda
Finové vyhráli 6:2, a tím si zajistili vítězství ve skupině, druzí Američané se tak ve čtvrtfinále postaví proti českému výběru.
Prohlédněte si další fotografie z toho i dalších úterních utkání: Nick Jensen a Keith Kinkaid před finským brankářem Mikou Koivistem.
Mika Koivisto a Blake Coleman bojují o puk.
Kasperi Kapanen brání Alexe DeBrincata.
Aktualizováno 15. 5. 2018 23:47
Slovenská hokejová reprezentace končí na MS v Dánsku přes vítězství nad Běloruskem pátá ve skupině A. Švédsko v líté bitvě otočilo zápas s Ruskem a vyhrálo skupinu.

Kodaň - Hokejisté Švédska porazili v posledním zápase základní části mistrovství světa v Kodani Rusko 3:1 a do čtvrtfinále postoupili z prvního místa.

Úřadující světoví šampioni se ve čtvrtek utkají s Lotyšskem, Rusko čeká prestižní souboj s Kanadou. Gólem a asistencí se dnes na výhře nad olympijskými vítězi z Pchjongčchangu podílel útočník Mika Zibanejad.

Úvod souboje o první místo v kodaňské části turnaje ovlivnila nedisciplinovanost Švédů. Již po 30 sekundách byl vyloučen Rakell, později fauloval Adam Larsson a dostal čtyřminutový trest. Sborná sice krátkou přesilovku pět na tři nevyužila, v klasické početní výhodě ale skóroval Kaprizov.

Seveřané pak byli lehce aktivnější, šance však měly oba celky. V 17. minutě byl blízko vyrovnání Forsberg, trefil ale jen tyč. Skóre se podruhé změnilo až v polovině utkání, kdy Košečkina prostřelil Zibanejad.

Vzápětí mohl posunout Rusko zpět do vedení Gusev, ale přestřelil. I díky tomu mohlo Švédsko otočit vývoj duelu. A opět se o to postarala elitní formace. Zibanejad objel branku, přihrál Rakellovi, který pohotově zakončil.

"Ve druhé třetině jsme selhali. Když hrajete proti takovému týmu, nesmíte dělat chyby," řekl útočník Sergej Andronov. "Švédi mají v týmu spoustu skvělých hráčů, kteří to dokážou potrestat. Dali jsme jim moc prostoru," litovala opora CSKA Moskva.

Rusko se snažilo vyrovnat, mělo střeleckou převahu, Nilssona v brance Švédska ale překonat nedokázali. Zřejmě nejblíže k tomu byl Barabanov, jenž v koncovce neuspěl. Při závěrečné power play pečetil výhru Seveřanů na MS poprvé hrající Ekholm. Švédsko porazilo Rusko na velkém turnaji po 14 letech, naposledy uspělo na MS v roce 2014.

"Bylo to skvělé týmové vítězství," radoval se brankář Anders Nilsson, který si vedle 30 zákroků připsal i asistenci. "Rusové tady má velmi dobrý tým a věděli jsme, že to bude těžký zápas. Nějaké šance měli, ale my jsme bránili dobře," dodal Nilsson.

Slovensko zakončilo MS výhrou

Slovenští hokejisté se rozloučili s mistrovstvím světa v Kodani výhrou nad Běloruskem 7:4. Pěti asistencemi se na třetím slovenském vítězství podílel útočník Ladislav Nagy, dvě branky a dvě asistence si připsal Marek Bakoš.

Slovensko, které čtyřikrát skórovalo v posledních devíti minutách, obsadilo ve skupině A páté místo. Bělorusko skončilo bez bodu poslední a sestupuje.

Slováci přišli o šanci postoupit do čtvrtfinále poté, co Švýcarsko odpoledne zvítězilo nad Francií, proti Bělorusku ale začali dobře. Již po 18 sekundách otevřel skóre Bakoš, který nahradil v elitním útoku Krištofa.

Když v 11. minutě zvýšil v přesilové hře Nagy tečující Bakošovu střelu na 2:0, vypadalo to, že si Slovensko v pohodě připíše očekávanou výhru, jenže ve druhé třetině soupeř utkání zdramatizoval.

Místo Rybára se do branky nečekaně postavil Čiliak a přestože jeho spoluhráči byli i nadále střelecky aktivnější, Bělorusko vyrovnalo. Nejprve se v oslabení prosadil Kitarov, poté skóroval v početní výhodě Linglet, jenž tečoval Plattovu střelu od modré.

Vrátit Slovensku vedení mohli Nagy, Buc, Svitana nebo Bondra, běloruský gólman Trus však chytal výborně. Překonal jej až Bakoš ve 48. minutě. Z vedení se však se spoluhráči radoval jen 43 sekund, než vyrovnal Kovyršin.

A to nebylo od Bělorusů vše. Při Marcinkově vyloučení je posunul do vedení Vorobej, jehož střelu za Čiliaka nešťastně tečoval Sekera. Třetí vlastní gól kapitána Slováky ale nepoložil a v závěru duel otočili.

Nejprve vyrovnal Jurčo, poté se mezi střelce zapsal Hovorka, Ďaloga jistě proměnil trestné střílení a 18 sekund před koncem vydařený závěr svého týmu podtrhl v přesilovce Krištof.

Skupina A (Kodaň):

Slovensko - Bělorusko 7:4 (2:0, 0:2, 5:2)

Branky a nahrávky: 1. Bakoš (Nagy, Sekera), 11. Jurčo (Bakoš, Nagy), 48. Bakoš (Nagy), 52. Jurčo (Bakoš, Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga z trest. střílení, 60. Krištof (Jurčo, Nagy) - 33. Kitarov (Drozd, Falkovskij), 35. Linglet (Platt, Levša), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Platt, Šarangovič). Rozhodčí: Hribik (ČR), Lemelin (Rak.) - Kilian (Nor.), Oliver (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4857.

Slovensko: Rybár (21. Čiliak) - Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Fehérváry, Jaroš, Jánošík, Grman - Jurčo, Nagy, Bakoš - Hovorka, Krištof, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Bělorusko: Trus - Vorobej, Falkovskij, Chenkel, Lisovec, Ustiněnko, Korobov - Platt, Šarangovič, Linglet - Suško, Kovyršin, Pavlovič - Kislyj, Razvadovskij, Levša - Gavrus, Kitarov, Drozd. Trenér: Sergej Puškov.

Rusko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Kaprizov (Gusev, Dacjuk) - 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell (Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (Nilsson). Rozhodčí: Mayer (USA), Gouin - Vanoosten (oba Kan.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:7. Využití: 1:1. Diváci: 12.490.

Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Chafizullin - Michejev, Andronov, Bučněvič - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Dadonov, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Sošnikov. Trenér: Ilja Vorobjov.

Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Nyquist, Backlund, Hörnqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, J. Larsson, De La Rose - Everberg. Trenér: Rikard Grönborg.