reklama

Bouře v manchesterské hale. Na hokej tehdy přišlo neuvěřitelných 17 245 diváků

I když si teď Britové užívají účasti v elitní skupině MS, největší boom hokeje na ostrovech spadá do 90. let. Tehdy v Manchesteru na ligový zápas přišla dokonce evropská rekordní návštěva.

V kalendáři bylo datum 23. února 1997. Kolem NYNEX Areny v Manchesteru se nedalo zaparkovat a do haly se hrnuly davy lidí. Nekonal se v ní koncert hudební superstar, ti všichni mířili na hokej.

"Co jsme dokázali, je neuvěřitelné." Neznámí Britové na MS opět vyrážejí dech "Co jsme dokázali, je neuvěřitelné." Neznámí Britové na MS opět vyrážejí dech Čtěte zde

Stadion byl domovem klubu Manchester Storm. Celek se stylizovanými blesky ve znaku se stal hned v druhé sezoně své existence zakládajícím členem nově vzniklé britské superligy.

I když se Manchesteru zrovna moc nedařilo, domácí fanoušci objevili kouzlo pro ně zcela nového sportu a začali se na zápasy hrnout. Vrcholem byl zmíněný únorový duel, v němž "bouřliváci" vyzvali celek Sheffield Steelers.

Hala pro 17 245 diváků byla vyprodána do posledního místečka. To neznamenalo jen nejvyšší návštěvu na hokeji pod střechou v historii Británie, ale v té době dokonce v celé Evropě.

Pro porovnání: největší návštěvnost v Česku v hale je 17 220. Tolik lidí se namačkalo v listopadu 2019 na tribuny pražské O2 arény a vidělo výhru Sparty nad Kladnem s Jaromírem Jágrem.

Manchester si ze slavného zápasu odnesl vítězství 3:2, takže spokojený byl klubový pokladník i diváci. Jenže celá sezona týmu Storm moc nevyšla, v superlize mu patřila až předposlední, sedmá příčka.

Po rozmetání týmu se nově složený celek pod vedením amerického kouče Kurta Kleinendorsta prosadil hlavně v Evropské hokejové lize. V ní dokázal dvakrát porazit i pražskou Spartu.

Smutek vystřídala totální euforie. Tak Češi v poslední třetině smetli Seveřany Smutek vystřídala totální euforie. Tak Češi v poslední třetině smetli Seveřany Prohlédněte zde

Jenže nová atrakce fanoušky v Manchesteru postupně přestala bavit. Náklady na halu a platy hráčů se vyšplhaly do neúnosných výšin, a tak v roce 2002 vyhlásil majitel Gary Cowan bankrot Manchesteru Storm. Ostatně v té době zkrachovala i celá ambiciózní superliga.

Hokej se do třetí největší metropolitní aglomerace Velké Británie vrátil po 13 letech. Od ročníku 2015-16 hraje znovuzrozený Manchester Storm v prostorách mnohem skromnějšího (ale hlavně levnějšího) stadionu Altrincham Ice Dome. Na další rekordy si Manchesterští musí nechat zajít chuť, protože hala má kapacitu 2351 míst.

V elitní lize, což je nyní nejvyšší hokejová soutěž Británie, patří Storm spíš k průměru. V play-off se zatím dostal nejvýše do čtvrtfinále.

Česká reprezentace hraje proti Britům na mistrovství světa v Rize v sobotu od 11:15. Aktuálně.cz přiblíží utkání v on-line přenosu.

reklama