reklama

Obhájci se v Rize představí s osmi mistry světa. Z NHL přijeli Määttä a Ruotsalainen

Trenér Jukka Jalonen na střídačce finské hokejové reprezentace. Trenér Jukka Jalonen na střídačce finské hokejové reprezentace. autor: Reuters
Dvě posily z NHL a osm úřadujících šampionů mají hokejisté Finska v osmadvacetičlenné nominaci na mistrovství světa v Rize. Pozvánku kouče Jukky Jalonena z nejlepší ligy světa přijali obránce Olli Määttä z Los Angeles, který v letech 2016 a 2017 vyhrál Stanley Cup s Pittsburghem, a útočník Arttu Ruotsalainen z Buffala.

Titul na posledním MS předloni v Bratislavě a Košicích získali brankář Jussi Olkinuora z Magnitogorsku, obránci Oliwer Kaski z Omsku, Petteri Lindbohm ze švýcarského celku Biel-Bienne, Atte Ohtamaa z Jaroslavle, Miika Koivisto z Växjö a útočníci Marko Anttila z Jokeritu Helsinky, Niko Ojamäki z Linköpingu a Jere Sallinen z IFK Helsinky.

Rusové mají v kádru pro MS sedm posil z NHL a šest olympijských vítězů Rusové mají v kádru pro MS sedm posil z NHL a šest olympijských vítězů Čtěte zde

Šestadvacetiletý Määttä se vrací do reprezentace poprvé od září 2016, kdy startoval na Světovém poháru z Torontu. Předtím reprezentoval na olympijských hrách v Soči a tam získal bronz. Na MS se představí premiérově. V této sezoně za Los Angeles sehrál 41 zápasů a připsal si čtyři body za asistence. V NHL má bývalý hráč i Chicaga na kontě 468 utkání a 128 bodů (29+99), v 78 utkáních play off nasbíral 27 bodů (5+22).

Třiadvacetiletý Ruotsalainen se chystá na první velký turnaj. V této sezoně v NHL, kam zamířil z Ilvesu Tampere, debutoval a v 17 duelech zaznamenal šest bodů (5+1). Nastupoval také v AHL za Rochester.

Do Českých her v Praze tento týden nezasáhly ještě obě posily z NHL a také Koivisto, který v úterý získal švédský titul s Växjö. Tým po sobotní generálce se Švédskem opustilo sedm hráčů.

Do Rigy necestovali obránci Elmeri Eronen z Hämeenlinny, Jarkko Parikka z Ilvesu, Niklas Friman, Tommi Kivistö s útočníky Markusem Hännikäinenem s Velim-Mattim Savinainenem z Jokeritu a Parikkův spoluhráč Eemeli Suomi. Savinainen, který se potýkal ještě s následky dřívějšího zranění, byl také členem mistrovského kádru na Slovensku.

Tam Finové triumfovali jen se dvěma posilami z NHL, kterými byli bek Henri Jokiharju z Chicaga a útočník Juho Lammikko z Floridy. Z AHL měl tehdy Jalonen k dispozici ještě gólmana Kevina Lankinena z Rockfordu a zadáka Nika Mikkolu ze San Antonia.

Z nominovaných hráčů mají zkušenosti z NHL také Harri Säteri z Novosibirsku (v dresu Floridy), Lindbohm (St. Louis) a útočníci Saku Mäenalanen (Carolina) s Iirem Pakarinenem z Jokeritu (Edmonton). Na první velké mezinárodní akci se vedle Ruotsalainena mohou představit i gólman Janne Juvonen z Leksandu, obránci Kim Nousiainen s Mikaelem Seppäläm z KalPy Kuopio, Axel Rindell z Jukuritu Mikkeli, Tony Sund z Davosu a útočníci Jere Innala s Valtterim Puustinenem z Hämeenlinny, Anton Lundell z IFK Helsinky, Hannes Björninen z Pelicans Lahti, Peter Tiivola z Ässätu Pori, Jere Karjalainen ze Soči, Mikael Ruohomaa z Novosibirsku i Teemu Turunen z Davosu.

Devatenáctiletý benjamínek Lundell byl s 10 body za šest branek a čtyři asistence ze sedmi zápasů třetím nejproduktivnějším hráčem letošního MS dvacítek v Edmontonu, kde Finové získali bronz. Loni si jej vybrala jako dvanáctku draftu NHL Florida.

Finové zahájí šampionát v sobotu proti Spojeným státům americkým, v základní skupině B budou dále hrát s Kazachstánem, Norskem, Itálií, Německem, domácím Lotyšskem a Kanadou.

Nominace hokejistů Finska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Janne Juvonen (Leksand/Švéd.), Jussi Olkinuora (Magnitogorsk/KHL), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Kim Nousiainen, Mikael Seppälä (oba KalPa Kuopio), Oliwer Kaski, Ville Pokka (oba Omsk/KHL), Axel Rindell (Jukurit Mikkeli), Miika Koivisto (Växjö/Švéd.), Petteri Lindbohm (Biel-Bienne/Švýc.), Olli Määttä (Los Angeles/NHL), Atte Ohtamaa (Jaroslavl/KHL), Tony Sund (Davos/Švýc.),

útočníci: Jere Innala, Petri Kontiola, Valtteri Puustinen (všichni Hämeenlinna), Marko Anttila, Saku Mäenalanen, Iiro Pakarinen (všichni Jokerit Helsinky/KHL), Anton Lundell, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Hannes Björninen (Pelicans Lahti), Peter Tiivola (Ässät Pori), Jere Karjalainen (Soči/KHL), Niko Ojamäki (Linköping/Švéd.), Mikael Ruohomaa (Novosibirsk/KHL), Arttu Ruotsalainen (Buffalo/NHL), Teemu Turunen (Davos/Švýc.).

reklama