Slováci neměli nárok, od Kanady dostali šest gólů a končí. Dál jdou Rusko i Finsko

Dmitrij Voronkov slaví jeden ze svých dvou gólů ve švýcarské brance, kterými ve čtvrtfinále MS do 20 let pomohl Rusku k výhře 3:1 a postupu Dmitrij Voronkov slaví jeden ze svých dvou gólů ve švýcarské brance, kterými ve čtvrtfinále MS do 20 let pomohl Rusku k výhře 3:1 a postupu autor: Lukáš Filipec
Hokejisté Ruska porazili ve čtvrtfinále na MS dvacítek Švýcarsko 3:1. Obhájci bronzu z minulého šampionátu budou o víkendu v Ostravě bojovat o devátou medaili za posledních deset let. Po loňské absenci mezi nejlepšími čtyřmi na domácím šampionátu ve Vancouveru a Victorii bude bojovat o stupně vítězů také Kanada, která vyhrála nad Slovenskem 6:1. Finsku stačil k výhře nad USA jediný gól.

Od titulu v roce 2011 dosáhli Rusové třikrát na stříbro a čtyřikrát skončili třetí. Na stupních vítězů chyběli jen v roce 2018 v Buffalu, kde prohráli ve čtvrtfinále s domácími Spojenými státy americkými.

Kanonýr, hračička nebo obránce z NHL. Nebezpečí od Švédů hrozí i zpoza brány Kanonýr, hračička nebo obránce z NHL. Nebezpečí od Švédů hrozí i zpoza brány Čtěte zde

Švýcaři skončili ve skupině A v Třinci druzí i díky výhře nad úřadujícími šampiony Finy 5:2, ale o další překvapení se nepostarali. Všechny branky souboje s Ruskem padly ve druhé třetině.

Skóre otevřel 72 sekund po první přestávce z dorážky Dmitrij Voronkov. Ve 28. minutě sice vyrovnal bekhendovým zakončením zblízka Gaétan Jobin, ale v čase 34:07 rozhodl po rychlém protiútoku a přihrávce Grigorije Děnisenka Alexandr Chovanov. V závěru druhé dějství dovršil výsledek v přesilové hře opět Voronkov.

"Zápas byl třicet minut vyrovnaný, měli jsme šance. Mrzí mě druhý gól. Propadli jsme hluboko v jejich pásmu a oni skórovali z přečíslení. Zbývající dvě branky jsme dostali v oslabení. Ve třetí třetině už bylo vidět, že nám chybí na obrat energie," řekl novinářům švýcarský trenér Thierry Paterlini.

Švýcarsko minulý rok ve čtvrtfinále zaskočilo neporažené Švédy. V třinecké základní skupině se zlepšovalo a v posledním utkání zdolalo obhájce titulu z Finska. "Mají velmi dobrý tým se spoustou šikovných hráčů. Dařilo se nám ale hrát hodně v jejich pásmu, vypadali jsme rychlejší a pomohli jsme si góly v přesilových hrách," zhodnotil utkání ruský obránce Jegor Zamula.

Kanada rozhodla čtyřmi trefami ve druhé třetině

Kanada po 17. titulu v roce 2018 v Buffalu prožila loni zklamání po čtvrtfinálové porážce s Finskem v prodloužení. Letos s výjimkou debaklu s Ruskem 0:6 prochází turnajem bez zaváhání. Proti Slovensku sice hrála už po 53 vteřinách v oslabení po vyloučení Nolana Footea na pět minut a do konce utkání za faul na Kristiána Kováčika, ale ubránila se.

Nejhrubší tým turnaje se musí proměnit. Češi ve čtvrtfinále vsadí na švýcarský recept Nejhrubší tým turnaje se musí proměnit. Češi ve čtvrtfinále vsadí na švýcarský recept Čtěte zde

V sedmé minutě se favorit ujal vedení po brance Barreta Haytona. Asistoval mu Alexis Lafreniere, který se vrátil do sestavy po zranění kolena z druhé utkání turnaje proti Rusku.

V druhém dějství Kanaďané čtyřmi góly rozhodli. Už 81 sekund po pauze zakončil přečíslení individuálně z pravého kruhu Connor McMichael, ve 24. minutě překonal Samuela Hlavaje z podobného místa Jacob Bernard-Docker. Před polovinou utkání zakončil průnik bekhendem Liam Foudy a za 108 sekund se prosadil v přesilovce i Lafreniere, favorit letošního draftu NHL.

Přesně po minutě závěrečné části se v přesilovce podruhé v utkání trefil Hayton a Hlavaje vystřídal Samuel Vyletelka. V 47. minutě zmírnil prohru Slovenska střelou z levého kruhu Oliver Okuliar.

Finům pomohla i tyčka

Hokejisté úřadujících šampionů z Finska zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek v Třinci nad Spojenými státy americkými 1:0. Reprízu loňského finále z Vancouveru rozhodl v 45. minutě Joonas Oden.

V souboji nejlepších týmů minulého šampionátu v úvodních dvou třetinách branka nepadla. A to i přesto, že v úvodním dějství hráli Finové šest minut v početní výhodě. Ve druhé třetině neproměnili svou první početní výhodu Američané a v 36. minutě pomohla Justusi Annunenovi tyč po střele Zacharyho Jonese.

Jedinou branku utkání vstřelil při vyloučení Jacka Druryho Oden, který se po přihrávce Kristiana Tanuse trefil z pozice mezi kruhy. Annunen zůstal nepřekonaný i v závěru při power play Američanů, zvýrazněné přesilovkou, a díky 30 zásahům si připsal čisté konto.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci:

Čtvrtfinále:

Švýcarsko - Rusko 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Jobin (Salzgeber) - 22. Voronkov (Děnisenko, Alexandrov), 35. Chovanov (Děnisenko), 39. Voronkov (Chovanov, Zamula). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Heikkinen (Fin.) - Lederer (ČR), Nordlander (Švéd.). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. Diváci: 3158.

Kanada - Slovensko 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Hayton (Lafreniere, Cozens), 22. McMichael (Veleno), 24. Bernard-Docker (Drysdale, Cozens), 30. Foudy (Dellandrea, Drysdale), 31. Lafreniere (Addison, Hayton), 41. Hayton (Addison) - 47. Okuliar (Kováčik). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Tscherrig (Švýc.) - Merten (Něm.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 7:11, navíc Foote 5 min. a do konce utkání - Vitaloš 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7074.

USA - Finsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka a nahrávky: 45. Oden (Tanus, Heinola). Rozhodčí: Fatějev (Rus.), Harnebring - Lundgren (oba Švéd.), Synek (SR). Vyloučení: 4:2, navíc Wahlstrom (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4451.

O udržení - 1. zápas:

Německo - Kazachstán 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Reichel (Peterka, Wirt), 32. Brune (Valenti, Fleischer), 42. Peterka (Stützle, Reichel), 52. Bokk (Seider, Stützle). Rozhodčí: Hejduk, Pešina (oba ČR) - Bowles (USA), Hägerström (Fin). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 1022.