reklama

Holeček: Jedničkou by měl být Pavelec, má nejvíc zkušeností

Ondřej Pavelec Ondřej Pavelec autor: Milan Kammermayer
Legendární hokejový brankář Jiří Holeček si myslí, že na MS by měli Češi mít jako jedničku Ondřeje Pavelce.

Praha - Takový výběr by mu mohly některé země závidět. Trenér Vladimír Růžička má před květnovým domácím mistrovstvím světa na gólmanském postu přetlak. V pondělí ale oficiálně oznámil, že jedničkou v bráně bude Alexander Salák, dvojkou Ondřej Pavelec a Jakub Kovář bude v záloze jako trojka.

Legendární brankář Jiří Holeček s tímto výběrem ale moc nesouhlasí. "Já osobně bych nejvíc věřil Pavelcovi, z Ameriky má zkušenosti s těmi nejlepšími," řekl někdejší československý reprezentant v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Růžička měl dilema už při tvorbě nominace, měl totiž tři místa pro čtyři gólmany, kteří byli k dispozici. Pavel Francouz, který dotáhl Litvínov k titulu a suverénně ovládl statistiky české nejvyšší soutěže, zůstal doma. "Francouze by povolal jen v případě, že by nejel Pavelec, a stejně by pak asi seděl na tribuně. Sezonu měl sice dobrou, ale pořád jen v české lize," upozorňuje Holeček.

"Těžko můžete srovnávat naši českou ligu s jinými. Ta nepatří ani k nejlepším v Evropě. Hráči, kteří na vás v extralize útočí, jsou o třídu níž. Když přijede borec z NHL, tak když to chce dát do horního růžku přes rameno, tak to tam dá. Průměrný hráč v extralize se trefí tak jednou z deseti pokusů," dodala nyní jednasedmdesátiletá legenda.

Golonka: Širší kluziště je pro Pavelce nevýhoda

To, že měl český kouč tak složitý výběr s výběrem brankářů pro MS, by ale prý Holeček nepřeceňoval. "Sice se zdá, že tam je přetlak, ale zase tak širokou gólmanskou základnu, jako jsme mívali, nemáme. Když se podíváte na Švédy nebo Rusy, ti mají třeba deset brankářů v NHL. A my pořádně asi tři."

O důležitosti výběru prvního brankáře podle něj ale není pochyb. S tím souhlasí i dvojnásobný mistr světa David Moravec. "Trenéři to mají složité. Úspěch se zakládá právě na gólmanovi, i když to není samozřejmě všechno, ale je to taková pojistka," říká Moravec.

Podle něho není výběr Saláka zas tak špatný. "S Kovářem mají výbornou formu. Ondra Pavelec je skvělý gólman, který vychytal strašně moc, na druhou stranu hrál celý rok v NHL a v Evropě se hraje trošku jiný hokej," namítá ovšem s tím, že i on by v kůži trenérů váhal.

"V Evropě gólman narazí na hráče, kteří jsou kombinačně vyspělí. Kdežto v Kanadě na malých kluzištích se střílí z každé pozice. Vysocí gólmani jsou tu výhodou, protože dokážou krýt všechny střely. Tato výhoda se ale ztrácí na velkém kluzišti," rozvádí téma slovenská legenda Jozef Golonka.

Augusta: Trenéři rozhodli správně

Proti Holečkově volbě Pavelce jako jedničky je i trojnásobný mistr světa Josef Augusta. "Myslím si, že je to dobrá volba. Salák je z Evropy, má za sebou dobrou sezonu v KHL i v národním týmu, chytal loni, takže rozhodnutí trenérů beru jako správné."

Při takovém přetlaku v bráně by teoreticky mohla hrozit škodlivá konkurenční atmosféra. "Tři silní brankáři určitě problém nebudou. My to zažili při mém působení u národního týmu také s trojicí Hašek, Hnilička a Čechmánek. Na MS jezdili druzí dva. Jediný problém nastal v Norsku 1999, kde Čechmánkovi nevyšel zápas proti Rusku, nastoupil Hnilička, chytal až do konce," vzpomíná Augusta, který byl u zlatého hattricku.

"Roman se toho pak zhostil skvěle a v semifinále s Kanadou vlezl do branky při penaltovém rozstřelu a my díky němu postoupili do finále."

Čeští fanoušci budou doufat, že se národnímu týmu v čele se Salákem povede hned první páteční zápas proti Švédsku (online v pátek od 20:15 zde).

reklama