reklama

Holeček o skandálu: Rusové neunesou, když je někdo lepší

Ilja Kovalčuk s René Faselem při slavnostním ceremoniálu. Ilja Kovalčuk s René Faselem při slavnostním ceremoniálu. Foto: Lukáš Bíba
Ruský národní tým po ostudné prohře s Kanadou zaujal ještě ostudnějším přijetím jednoznačné porážky.

Praha - Ostudou a skandálem skončilo vystoupení ruského národního týmu na světovém šampionátu v Praze. Sborná prohrála ve finále s hokejisty Kanady jednoznačně 1:6 a většina hráčů krutou porážku neunesla.

Na popud kapitána Ilji Kovalčuka odešli Rusové do kabin ještě předtím, než v O2 aréně zazněla kanadská hymna. Podle bývalého československého reprezentanta Jiřího Holečka by si nikdo takové nesportovní chování neměl dovolit.

"To se prostě nedělá. Taky jsme kolikrát prohráli, skončili bez medaile, ale abychom nezůstali na ledě a neocenili soupeře, který byl prostě lepší, to se nikdy nestalo. Je to nepochopitelné," řekl slavný gólman serveru Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil i šéf IIHF René Fasel, který dokonce očekává, že ruský tým za předčasný odchod z ledu bude potrestán (více čtěte zde).

Holeček: Možná to souvisí s jejich politikou

Podobně se přitom Rusové zachovali už před pěti lety v německém Kolíně nad Rýnem. Po finálové porážce s Českou republikou sundali všichni hráči kromě hvězdného Alexandera Ovečkina stříbrnou medaili ze svých krků.

"Asi je to tak trochu jejich národní rys, že neumějí unést porážku, že neunesou, když je někdo lepší. Možná to souvisí i s jejich politikou. Oni jsou ti největší, nejlepší, chtějí ovládnout všechno. A pokud se to nepovede, dokážou dát tu frustraci takhle najevo," podotkl Holeček.

Ovečkin přitom byl včera mezi těmi, kteří na ledě po prohraném zápase zůstat chtěli, ale kapitán Kovalčuk jej stejně jako ostatní hráče odvedl z ledu.

Že byl hlavním aktérem skandálu právě Kovalčuk, Holečka nikterak nepřekvapuje. "On je takový kontroverzní. Co je zač, prokázal už v průběhu šampionátu. Když byl kvůli tragické hře přeřazený do čtvrté formace, úplně to sabotoval. Takové chování odsuzuji, kapitán má jít příkladem a táhnout tým," zhodnotil výkon lídra sborné.

"Sověti se takhle nechovali"

Přestože Holeček mluví o ruském národním rysu, za jeho dob, při památných prestižních bitvách proti Sovětskému svazu, prý takové chování nebylo přípustné.

"Tehdy byli Sověti také zvyklí vyhrávat, měli takový tým, že se s nimi ani NHL nemohla měřit. Přesto když prohráli, nikdy nic takového neudělali. Tuhle formu smutku prostě nikdy nezvolili," zavzpomínal Holeček.

"Třeba takový Jakušev, to byl inteligentní kluk, v podstatě náš kamarád. Neměl problém jít s námi posedět, popovídat si. A takových tam bylo víc. Samozřejmě tam tehdy také byli troubové, ale ve velké menšině," dodal trojnásobný mistr světa.

Zlaté medaile jsou i podle něj stoprocentně ve správných rukách. Crosby a spol. předvedli v Čechách úžasnou jízdu. "Od prvního zápasu ukazovali, že jdou po titulu. Nebylo co řešit. Byli silní v osobních soubojích, výborně bruslili, což u kanadských výběrů v minulosti nebylo běžnou věcí. V tom jim ani Rusové vůbec nemohli konkurovat," uzavřel Jiří Holeček.

reklama