reklama

Holeček: Příčiny nezdaru? Hrozné chyby a míchání se sestavou

Míchal kouč Růžička příliš se sestavou? Podle Jiřího Holečka ano. Míchal kouč Růžička příliš se sestavou? Podle Jiřího Holečka ano. Foto: Lukáš Bíba
Legendární brankář hodnotí vystoupení českého národního týmu na domácím šampionátu.

Praha - Čtvrté místo z domácího šampionátu není propadák, ale také žádná sláva. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to tvrdí legendární hokejový brankář Jiří Holeček. Čeští hokejisté si podle něj zasloužili získat bronzové medaile.

"Myslím si, že bronz by více odpovídal realitě, než konečné čtvrté místo. Američany jsme mohli porazit, ale nehráli jsme tak, jak proti Finsku a Kanadě," řekl trojnásobný mistr světa.

"Takové chyby se nesmějí stávat"

Češi už mu v utkání o bronz přišli unavení, jakoby bez šťávy. "Nebyl tam pohyb, nedokázali jsme si vytvořit téměř žádné šance. Američané měli příležitostí daleko více, takže brankář Pavelec nám to rozhodně neprohrál," nechal se slyšet hokejový expert.

Za hlavní příčinu toho, že český tým nesplnil hlavní cíl a nezískal žádný z cenných kovů, vidí Holeček velké chyby v defenzivní části.

"Byly tam hrozné chyby a to od začátku turnaje až do jeho konce. Obránci často odevzdávali puk soupeře ve chvíli, když už naši útočníci byli najetí vepředu a nestíhali se vracet. Byly tam nesmyslné přihrávky křížem přes obranné pásmo. Byly tam momenty, kdy se hráč s pukem nechal obrat soupeřem, který přijížděl zezadu. Takové věci se na šampionátu nesmí stávat," zanalyzoval Holeček obrannou hru českého národního týmu.

"Jágr je lepší než Zábrodský"

Co jej naopak potěšilo, to byla odvaha Růžičkova výběru směrem dopředu. "Líbilo se mi, že jsme za každých okolností hráli otevřený hokej. Bylo tam napadání, dobré bruslení, až na poslední utkání jsme si vytvářeli hodně šancí. Útočná hra byla vynikající, jen to chtělo příležitosti efektivněji proměňovat," vysvětlil slavný gólman.

Za nejlepšího českého hráče na turnaji Holeček označil veterána Jaromíra Jágra. Třiačtyřicetiletý borec byl tahounem národního týmu.

"V posledním zápase bylo vidět, že už toho má také dost. Ale jeho předchozí výkony byli fantastické. Jágr se nedá nahradit, je to nejlepší útočník v celé historii země. Ještě lepší, než byl Zábrodský," vypíchl hvězdného hráče, který po šampionátu ukončil reprezentační kariéru.

"Hráči si na sebe nestačili zvyknout"

Holeček nechápal příliš časté změny v české sestavě. Především u čtvrté, velmi platné útočné formace ve složení Simon - Koukal - Zaťovič, ho neustálé veletoče výrazně překvapily. "Ti kluci spolu hráli od začátku výborně, proto jsem nerozuměl tomu, proč je trenér několikrát rozdělil," konstatoval expert.

"S příjezdem Plekance jsem problém neměl, trenér byl přesvědčen, že bude posilou a já také. Ale to neustálé míchání se sestavou se mi nelíbilo. Hráči si na sebe nemohou zvyknout, potřebují hrát aspoň pět zápasů spolu, aby mohli hrát takřka naslepo, jako jsme to viděli u Kanaďanů i Američanů," uzavřel Jiří Holeček.

reklama