reklama

České geny ve službách USA. Rozpolcený nejsem, líčí nadějný syn hvězdného Čecha

Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky. Jake Pivonka v dresu americké sedmnáctky. autor: ČTK
Hokejové geny sdělil po Michalu Pivoňkovi, ale do českého dresu je "neobléká". Jacob Pivonka reprezentuje Spojené státy. Proti rodné zemi svého otce teď nastoupí na juniorském mistrovství světa.

V Ostravě, kde jedna ze skupin sledovaného šampionátu probíhá, má Pivonka větší podporu než jeho parťáci. Díky českým příbuzným - prarodičům, strýčkovi, bratrancům.

"Dřív jsem za nimi do Česka létal každé léto, pobýval jsem na Kladně. Ale teď, jak se rozvinula moje hokejová kariéra, to už nejde," přiznal 19letý Pivonka oficiálnímu webu NHL.

"Kdykoliv mám ale možnost, strašně rád se do Česka podívám," dodal.

Při rozhovorech preferuje angličtinu. Češtině rozumí, ostatně má dvojí občanství, ale když ji má sám použít, zadrhává se, případně vhodné slovíčko vyloví z angličtiny. Jako třeba před dvěma lety, kdy hrál na Turnaji pěti zemí na Moravě. "Je to hodně dobrý tady," vykládal se silným přízvukem.

Americkou sedmnáctku tehdy vedl jako kapitán. Domácí Česko pomohl skolit rozhodujícím gólem.

Zemí, v níž má kořeny, bude v pondělí od 19:00 čelit znovu. Tentokrát na mnohem sledovanější juniorské úrovni. "Bude to zajímavé. Ale neberu to tak, že bych byl nějak rozpolcený," zdůraznil Pivonka. "Je super, že mám české předky, ale když hraju za americký tým, tak dávám své srdce jemu a na nic jiného nemyslím."

Přirozeně. Pivonka se narodil na předměstí Chicaga a hokejové krůčky dělal v zámoří, až nakonec pronikl mezi mládežnickou smetánku - do národního rozvojového programu.

Teď hraje univerzitní ligu za Notre Dame. Ze 17 zápasů má statistiku 4+4. Přestože víc než solidně střílí, je rychlý a na ledě mu to myslí, ofenzivně nezáří. Newyorští Islanders, kteří ho rok a půl nazpět draftovali ve čtvrtém kole, doufají, že vyroste ve skvělého defenzivního centra.

Prázdniny v Česku miloval. Teď je Reichel klenotem Němců, parťáci ho vidí v NHL Prázdniny v Česku miloval. Teď je Reichel klenotem Němců, parťáci ho vidí v NHL Čtěte zde

Jacobův otec Michal Pivoňka přitom sbíral body po hrstech. Dodnes je třetím nejlepším nahrávačem Washingtonu po Nicklasu Bäckströmovi a Alexandru Ovečkinovi.

Zámořskou NHL nikdy neokusil jinde. V hlavním městě Spojených států našel domov po útěku z Československa, za který dostal v nepřítomnosti dva roky vězení.

Zásadní krok podnikl spolu se svou budoucí ženou Renatou v létě 1986. Společně odjeli na "dovolenou" do Jugoslávie, odkud parníkem přepluli do Říma, kde navštívili americké velvyslanectví. Později následoval finální krok - cesta za oceán.

Pivoňka hned po dramatickém létě odstartoval kariéru ve Washingtonu. Trvala téměř do konce tisíciletí.

"Táta bohužel ukončil kariéru zrovna v době, kdy jsem se narodil, takže jsem ho nikdy neviděl hrát," litoval Jacob. "Ale samozřejmě obdivuju, jak byl úspěšný. Je to můj vzor. Měl velký vliv na můj hokejový vývoj a na to, jakým stylem dnes hraju."

Pivonka hraje hokej jako jediný ze tří sourozenců. Není vůbec jisté, zda jednou dorovná otcovy úspěchy.

Michal Pivoňka dovedl československou dvacítku ke stříbru coby kapitán a nejlepší útočník turnaje. Na dospělém mistrovství světa slavil zlato. V NHL nastřádal bezmála šest stovek bodů, víc než Martin Havlát nebo Aleš Hemský. Momentálně trénuje mládež v Chicagu. Do Ostravy nedorazil.

Jacob nejlepším forvardem probíhajícího juniorského šampionátu zřejmě nebude, zatím má jednu asistenci. Mohl by však získat cennější kov. Jako Američan má na zlato věší šanci, než by měl v českém výběru.

reklama