reklama

Jako v roce 2013? Švýcaři skosili dalšího favorita a sní o medaili

Švýcaři se po výhře nad Finskem zahrají závěrečné boje o medaile počtvrté za posledních 26 let. Švýcaři se po výhře nad Finskem zahrají závěrečné boje o medaile počtvrté za posledních 26 let. autor: Luboš Vácha
Finové, ačkoliv vyhráli skupinu, balí kufry a jedou domů. Švýcaři se naopak díky preciznímu výkonu ve čtvrtfinále mohou těšit na boje o medaile. A šanci získat cenný kov opět po pěti letech si nechtějí nechat proklouznout mezi prsty.

Herning (od našeho zpravodaje) - Hokejisté Finska ve skupině ukázali dvě tváře. Kanadu a USA, dva velké favority, zcela přejeli, proti houževnatým celkům Dánska a Německa naopak body ztráceli. Do čtvrtfinále s podobně hrajícími Švýcaři možná i proto šli s určitým respektem, ale ani to nakonec nestačilo. Velký adept na zlato se po nevydařené čtyřminutovce druhé třetiny loučí, země helvétského kříže může dál snít svůj sen o medailovém úspěchu.

"Trochu jsme se hledali, ale nakonec jsme se ve druhé třetině našli ve své hře. Dali jsme tři rychlé branky během několika minut, které nakonec určily ráz zápasu," komentoval duel krátce po jeho konci útočník Sven Andrighetto, na jehož unavené tváři byla k vidění značná úleva.

Po úvodní třetině jako by se vše na švýcarské straně otočilo o sto osmdesát stupňů. "V první části jsme to nebyli my, ale do zbytku utkání se všechno změnilo. Převzali jsme iniciativu zápasu, měli ho pod kontrolou a věřili jeden druhému, že skutečně můžeme postoupit. Na konci jsme se hodně nadřeli na ubránění čtyřminutového oslabení po faulu vysokou holí, rozhodně to nebylo snadné," věděl zkušený forvard Nino Niederreiter.

Ten ve čtvrtfinále zažil pikantní souboj proti klubovém spoluhráči z Minnesoty Wild a kapitánovi Finů Mikaeldu Granlundovi. Šikula, který kdysi ohromil florbalovou parádou, byl ve čtvrtfinále kompletně vymazán obranou soupeře. "Na konci jsme si podali ruce a pogratulovali, bylo na něm vidět obrovské zklamání. Tentokrát mohl vyhrát a postoupit jen jeden z nás, nic to však nemění na tom, že jsme stále skvělí přátelé. I o tom hokej je," zmínil Niederreiter.

Josi: Máme skvělou partu, vítězíme jako tým

K postupu přispěl i obranný pilíř Roman Josi, jenž se k týmu připojil až v průběhu šampionátu po vyřazení svého Nashvillu z play off. "Myslím, že nám postup vybojoval brankář s naší defenzivou, protože tohle nás na turnaji zatím skvěle drží. Hráli jsme proti Finsku velmi svědomitě, i když jsme v úvodu nezačali tak, jak jsme chtěli. Od druhé části se ale vše změnilo," uvědomoval si.

Brankáři Leonardu Genonimu složil velkou poklonu. "Hrajeme a chceme vítězit jako tým, nikoliv jako jednotlivci. Máme za sebou skvělého brankáře, proti Finsku se opět vyznamenal a v klíčových chvílích vytáhl několik famózních zákroků. Chceme bojovat dál a bavit se svým hokejem," pokračoval sedmadvacetiletý bek.

Může za vyřazení Lucie Bílá, nebo Maxim Turbulenc? Tak reagovaly sociální sítě na prohru s USA Může za vyřazení Lucie Bílá, nebo Maxim Turbulenc? Tak reagovaly sociální sítě na prohru s USA Prohlédněte zde

Ten je jedním z pamětníků posledního medailového úspěchu Švýcarů, kteří v roce 2013 ve Stockholmu došli až do finále a nakonec získali stříbro. Právě Josi byl při tehdejší prohře 1:6 se Švédy jediným střelcem týmu.

"Je to trochu jiné, protože je to jiný turnaj, takže bych to moc nesrovnával, navíc máme jiný tým. Máme ale podobně výbornou týmovou chemii a je mi opravdu ctí být členem takové party, jaká se tu letos sešla. Přijel jsem trochu později a zatím odehrál jen tři zápasy, ale vzali mě mezi sebe a ukázali cestu," nehledal přílišné srovnání.

A teď? Vzhůru na Kanadu

Žralok ze San Jose Timo Meier v postup pevně věřil. "Věděli jsme, že na ně máme. Sešlo se nám několik věcí tak, jak mělo, v pravou chvíli, a jsme nadšení, že na turnaji i nadále pokračujeme. Naším primárním cílem bylo se do čtvrtfinále dostat, nyní jsme v semifinále a rozhodně nechceme končit, když už se nám taková šance naskytla," řekl s úsměvem.

Švýcaři mají teď šanci opět dokázat něco velkého, na přílišné slavení jim ale moc času nezbylo. Už v sobotu je čeká večerní semifinále proti javorovým listům. "Výhru si užijeme a musíme co nejlépe zregenerovat. Po přesunu do Kodaně dobře potrénujeme a zaměříme se na Kanadu," doplňuje svého kolegu Andrighetto.

Favorit duelu je jasný, ale Švýcaři pozici, kdy mohou překvapit, umí využít ve svůj prospěch. "Kanada byl, je a bude vždy skvělý hokejový tým. Mají výborné hráče a my si musíme opět sáhnout na dno. Každopádně se na semifinále těším a věřím, že to bude parádní zápas," uzavírá Roman Josi, na nějž budou Švýcaři proti zámořskému soupeři spoléhat.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde
reklama