Kanada smetla Nory a zajistila čtvrtfinále i Čechům. Domácí Francie uzavřela turnaj vítězně

Aktualizováno 15. 5. 2017 23:42
Kanaďané si v odpoledním zápase mistrovství světa hravě poradili s reprezentací Norska, které postupně nastříleli pět branek. Sami přitom neinkasovali ani jednou. Francouzi ve svém posledním představení na turnaji porazili sestupující Slovince.
Radost hokejistů Kanady.
Radost hokejistů Kanady. | Foto: Reuters

Paříž - Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa v Paříži Norsko 5:0 a zajistili postup do čtvrtfinále nejen sobě, ale i Česku, Švýcarsku a Finsku. Obhájce titulu zároveň vyhrál základní skupinu B, v které vede před českým týmem o tři body a má lepší vzájemný zápas. Francie zvládla své poslední utkání na turnaji vítězně. Nad sestupujícími Slovinci zvítězila 4:1. Třemi góly a jednou asistencí zazářil útočník Antoine Roussel, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal obránce Yohann Auvitu.

Norsko nekousalo, Kanada rozhodla už v první třetině

Kanada rozhodla už v úvodní třetině, kterou vyhrála díky brankám Braydena Schenna a Coltona Parayoka 2:0. Skóre ještě navýšili Mark Scheifele, opět Parayko a Ryan O'Reilly.

Vítězové minulých dvou šampionátů by sice měli díky svému postavení hrát čtvrteční čtvrtfinále ve francouzské metropoli, ale pokud by ve skupině A skončilo čtvrté Německo, stěhovali by se do Kolína nad Rýnem. O dvojicích pro play off rozhodne až úterní program, kdy zápasy ve skupinách vyvrcholí.

Norové, kteří potřebovali k zachování naděje a účasti v play off získat alespoň bod, se od začátku bránili. Hned ve druhé minutě fauloval Johannesen O'Reillyho, který ale nařízené trestné střílení neproměnil. Další možnost nevyužil Duchene, v páté minutě už sice zakončil do odkryté branky Simmonds, ale sudí si u videorozhodčího ověřili, že skóroval do posunuté branky.

"Chtěli jsme odehrát po porážce se Švýcarskem kvalitní zápas. Myslím, že jsme odvedli solidní práci. Získali jsme dnes vedení 2:0, pokračovali jsme dál v naší hře a přidali ještě další góly," řekl kanadský útočník Wayne Simmonds oficiálnímu webu MS.

Jasnou převahu zužitkovali Kanaďané poprvé v 18. minutě, při vyloučení Mathise Olimba se z dorážky trefil Schenn. Hned za 24 vteřin šel pykat Mathis Olimb znovu a střelou zápěstím od modré čáry překonal Haukelanda přes clonu Parayko.

Norové svoji přesilovku nevyužili a další šance Kanady měli Killorn, Schenn a Giroux. V 35. minutě zvýšil z dorážky Scheifele a 106 vteřin před koncem druhé třetiny využil favorit i svoji třetí početní výhodu v utkání. Ránou od modré čáry se zapsal podruhé v utkání mezi střelce Parayko. V závěru druhého dějství pomohla Norům tyč po střele Konecného.

Ve třetí třetině opadla i aktivita Kanaďanů, kteří vyslali už jen osm ze svých celkových 48 střel na branku v utkání. V 58. minutě ale využil i čtvrtou přesilovku favorita O'Reilly a dovršil výsledek.

Norský sen o čtvrtfinále se brzy rozplynul. "Je to Kanada. Věděli jsme, že strávíme hodně času v našem pásmu. Ale nebyli jsme tam dostatečně agresivní. Dali jsme jim na začátku moc prostoru. Náš brankář chytal skvěle a celý zápas nás držel. Ale my jsme tak dobře nehráli," uvedl norský útočník Anders Bastiansen.

Gólman Huet si chtěl vychutnat derniéru na střídačce

Francie ztratila šanci na play off v neděli po prohře s českým týmem 2:5 a následné výhře Finska nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení. Derniéru v reprezentačním dresu si tak bez šance na úspěch na domácím šampionátu odbyli brankář Cristobal Huet a kapitán Laurent Meunier.

"Bylo to důležité vítězství pro ty dva, kteří toho udělali za deset nebo více let pro tým tolik. Jsou to neuvěřitelní hráči a já jsem šťastný, že jsem měl možnost si s nimi zahrát, protože byli mými idoly," řekl Roussel oficiálnímu webu MS.

V úvodním dějství byli aktivnější Slovinci, ale v úvodu nevyužil šanci Goličič a v 17. minutě po faulu Janila dostal Mušič možnost trestného střílení, ale neměl přesnou mušku. Na druhé straně měl možnost otevřít skóre Sacha Treille.

V úvodu druhé třetiny byli blízko vedení domácí, když Stéphane Da Costa trefil tyč. Hueta sice překonal Rodman, ale obránci Raux s Janilem dokázali puk odvrátit z brankoviště. Ve 29. minutě se při vyloučení kladenského obránce Repeho už radovali domácí, když Roussel tečoval střelu Auvituho.

Za tři minuty zvýšil přesnou střelou z mezikruží Auvitu. Francouzi byli při chuti, další šanci měl Fleury a ve 35. minutě trefil Auvitu bekhendovým pokusem pravou tyč. Sérii nebezpečný pokusů pak kryl Huet a Slovinci nevyužili ani přesilovku.

"Bohužel jsme nehráli náš nejlepší hokej. Možná jsme na elitní kategorii neměli, ale máme dobrou partu. Budeme se o tom bavit a pokusíme se být příště silnější," prohlásil slovinský útočník Jan Muršak.

Výsledek i hattrick dovršil ve vlastním oslabení při power play Slovinska do prázdné branky Roussel. Aplausu se dočkal 24 vteřin před koncem Huet, který pustil na led Hardyho a vychutnal si rozlučku z lavičky. Navíc dostal jednačtyřicetiletý gólman ocenění pro nejlepšího hráče zápasu na francouzské straně. Pak si ještě s Meunierem užili emotivní loučení na ledě.

Roussel litoval, že Francie na domácím turnaji nedošla do play off. "Tým hrál dobře. Máme čtyři výhry a častokrát se s 10 body do čtvrtfinále postupuje. Teď to nestačilo. Je to pro nás hořká pilulka. Ale bojovali jsme, dali jsme do hry srdce a převažují pozitiva nad negativy," dodal Roussel.

Skupina B (Paříž):

Kanada - Norsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson, Skinner), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Linde (Švéd.) - Kaderli (Švýc.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 4:0. Diváci: 5093.

Kanada: Ch. Johnson - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Ch. Lee, Morrissey - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.

Norsko: Haukeland (46.-49. Söberg) - Holös, Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik - M. Olimb, Patrick Thoresen, K. A. Olimb - Röymark, Rosseli Olsen, Bastiansen - Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg - Trettenes, Roest, Karterud - Valkvae Olsen. Trenér: Petter Thoresen.

Francie - Slovinsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 29. A. Roussel (Auvitu, S. Da Costa), 32. Auvitu (Bellemare, A. Roussel), 45. A. Roussel (Auvitu), 59. A. Roussel - 45. Muršak (Mušič, Pintarič). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) - Leermakers (Niz.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 12.807.

Francie: Huet (60. Hardy) - Hecquefeuille, Auvitu, Besch, Manavian, Raux, Janil, Dame Malka - Bellemare, S. Da Costa, A. Roussel - Fleury, T. Da Costa, S. Treille - Perret, Meunier, Rech - Ritz, Lamperier, Douay. Trenér: Dave Henderson.

Slovinsko: Pintarič - Vidmar, Kranjc, Repe, Kovačevič, Gregorc, Robar, Tavželj, Podlipnik - Verlič, Muršak, Urbas - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, Goličič, Ograjenšek - Kuralt, Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.