reklama

Oslavence Jeřábka málem přemohly svíčky: Asi to byly ruské rozbušky

Jakub Jeřábek patří na mistrovství světa k nejplatnějším českým hokejistům. Jakub Jeřábek patří na mistrovství světa k nejplatnějším českým hokejistům. autor: Milan Kammermayer
Jakub Jeřábek hraje na hokejovém mistrovství světa v prvním obranném páru s Michalem Jordánem a na ledě tráví dost času. Navíc už stihl posbírat pět bodů (0+5), a tak patří k nejproduktivnějším bekům ruského šampionátu. Nedávno si navíc užil 25. narozeniny.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Doteď si narozeniny nejvíc užíval, když jako čerstvě osmnáctiletý mohl sebevědomě nakráčet do hospody. O sedm let později mu však život nadělil slastnější dárek – účast na hokejovém mistrovství světa. V den narozenin slavil Jakub Jeřábek výhru 7:0 nad Norskem.

Později mohl slavnostně rozkrojit čokoládový dort. A sfouknout 25 svíček. Tedy, alespoň to zkusil. Ačkoliv se zadýchal víc než při zápase, moc úspěšný nebyl. "Přišlo mi, že svíčky byly asi nějaké ruské rozbušky, protože vůbec nešly sfouknout," vypráví Jeřábek.

Plamínky nakonec přemohl, ale musel si pomoct vodou. Láhev šampaňského, kterou rovněž dostal, už radši předal masérům.

Narozeniny si každopádně užil: "Jindy jsem touhle dobou většinou zvedal činky na letní přípravě, takže tady je to takové jiné. Moc super."

Na Světový pohár nemyslí

Válí mužstvo, které v pěti zápasech nenašlo přemožitele, i samotný Jeřábek. Plzeňský odchovanec nastupuje v prvním obranném páru s Michalem Jordánem a na ledě tráví dost času. Navíc už stihl posbírat pět bodů (0+5), a tak patří k nejproduktivnějším bekům ruského šampionátu.

Do toho má v kapse smlouvu s Podolskem z Kontinentální ligy. Zdá se, že v 25 letech míří strmě vzhůru. Říká si o nominaci na zářijový Světový pohár v Torontu? "Těžko říct, protože je to jiný turnaj na jiném kontinentu a na jiném hřišti, kde je hra úplně jiná. Nemyslím na to," tvrdí jeden z nejlepších extraligových obránců posledních let.

Nyní se soustředí hlavně na další trénink, další zápas. Už v neděli Češi narazí na Dánsko a můžou si zajistit čtvrtfinále v Moskvě, kde dosud hrají. A pak? Skončí příběh podceňovaného týmu medailovou tečkou?

"Každý to někde v hlavě má, ale nechceme na to moc myslet," říká Jeřábek. Lidem, kteří reprezentaci vidí ve finále, vzkazuje, ať krotí emoce, ale dál drží palce. Nezkušený výběr plný nováčku bude podporu potřebovat.

reklama